שתף קטע נבחר

S&P מזהירה: תעלו מסים או שדירוג האשראי יירד

חברת הדירוג הבהירה לראשי המשק כי היא מודאגת מאי עמידה ביעד הגירעון. הדירוג ייפגע אם הממשלה לא תחליט בקרוב להעלות את שיעור מס ההכנסה

אם הממשלה לא תחליט בשבועות הקרובים להעלות בשנת 2013 את שיעורי מס הכנסה, ייפגע דירוג האשראי של ישראל. כך הבהירו חברי המשלחת של חברת הדירוג הגדולה בעולם סטנדרד אנד פור'ס (S&P) במהלך הפגישות שקיימו עם ראשי המשק בשבוע שעבר. את החלטתה על דירוג האשראי של ישראל לשנה הקרובה צפויה ההנהלה האזורית של חברת S&P לפרסם בלונדון בתחילת ספטמבר.

 

אם וכאשר תחליט חברת S&P לשנות לרעה את דירוג האשראי של ישראל, היא צפויה לעשות זאת בשני מהלכים. בשלב הראשון תשנה החברה בעוד חודשיים את תחזית הדירוג מ"יציב" ל"שלילי", נתון שנועד לאותת על כוונותיה בעתיד. אם לאחר מכן תמשיך החברה להתאכזב מביצועי המשק הישראלי, עלולה S&P להוריד את דירוג האשראי עצמו לטווח ארוך במטבע חוץ מרמה +A לרמה A. זאת לאחר שרק לפני עשרה חודשים ביצעה חברת S&P מהלך הפוך והעלתה את דירוג האשראי של ישראל.

 

האיום המרומז של אנשי המשלחת נועד להבהיר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר האוצר, יובל שטייניץ, כי חברת הדירוג הבינלאומית מתייחסת ברצינות להחלטת הממשלה לשמור בשנה הבאה על יעד הגירעון המעודכן שנקבע לאחרונה. כזכור, לפני שבועיים אישרה הממשלה את הצעתו של שטייניץ להכפיל את היעד המקורי לרמה של 3% מהתוצר (כ־30 מיליארד שקל).

 

התמקדות חברת S&P בהעלאת מס הכנסה מעמידה במבחן את נחישותו המוצהרת של ראש הממשלה לשמור על יעד הגירעון, גם במחיר נסיגה ממדיניותו המוצהרת להפחית את נטל המסים הישירים. זאת לאחר שהעלאת המע"מ ב־1% בשנת התקציב הבאה היא למעשה כבר עובדה מוגמרת. ההערכה היא שגם לאחר הכפלת יעד הגירעון, יהיה על הממשלה להטיל ב־2013 מסים נוספים בסכום של כ־7 מיליארד שקל. העלאת המע"מ תגדיל את ההכנסות בכ־4 מיליארד שקל, ואת הסכום הנוסף יהיה על הממשלה לגייס באמצעות העלאת כל מדרגות מס הכנסה הקיימות ליחידים (שכירים ועצמאים) ב־1%. 

 

דירוג האשראי הניתן לכל מדינה אמור להשפיע על גובה הריבית שהיא נדרשת לשלם עבור גיוסי הכספים שהיא מבצעת בשוקי ההון הבינלאומיים. אולם חשיבות הדירוג ירדה מאוד בתקופה האחרונה, לאחר שהתברר כי לשוקי ההון הבינלאומיים יש דרכים נוספות להעריך את חוסנן הפיננסי של המדינות השונות. לכן בשלב זה כלל לא ברור שהורדה אפשרית של הדירוג לישראל תגרום בהכרח להעלאת הריבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, יובל שטייניץ
צילום: אלכס קולמויסקי "ידיעות אחרונות"
מומלצים