שתף קטע נבחר

לנדאו מאשים: האוצר עיכב אנרגיות חלופיות

שר האנרגיה והמים טען בדיון בכנסת, כי בצורת החשמל נגרמה עקב מלחמות שמנהלים משרדי ממשלה ורשויות. לדבריו האוצר הוביל את "מסכת ההתנגדויות" לתוכניות שהציג משרדו למעבר לאנרגיה סולרית וייצור חשמל בטורבינות רוח

שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו אמר היום (ב') כי לא ניתן היה למנוע את בצורת החשמל במשק גם לו נמשכה האספקה הסדירה של גז טבעי ממצרים, בגלל שתוכניות להקמת תחנות כוח חדשות ופיתוח אנרגיות חלופיות נחסמו בעבר.

 

לנדאו אמר הדבר נובע מ"מלחמות היהודים", והשווה זאת לעיכובים בהקמת מתקני התפלה. "מי שיכול לעצור עוצר את התוכניות וככה גם הגענו לבצורת החשמל, כמו שידענו את המחסור במים", אמר.

 

השר אמר את הדברים בדיון על פיתוח מקורות אנרגיה חלופיים שנערך בוועדת הפנים והגנת הסביבה. לנדאו ציין כי אותן "מלחמות היהודים" שהחריפו היום בצורת החשמל, מאפיינות גם את הליכי פיתוח החלופות לעתיד.

 

לנדאו הוסיף כי המעבר לשימוש בסולר ומזוט הקטין את כושר הייצור של תחנות הכוח שהפסיקו להשתמש בגז. בתשובה לשאלת ח"כ ניצן הורביץ (מרצ), אמר כי תחנת הכוח רידינג בתל-אביב ממשיכה לעבוד כרגע על גז טבעי, אך ציין כי הדבר ימשיך "במגבלות ההיצע הנוכחי ורק בלית ברירה נעבור להפעיל אותה במזוט". זאת כדי לדחות לדבריו ככל האפשר את זיהום האוויר הצפוי לריכוז האוכלוסייה הגדול של גוש דן. 

 

"שמים מקלות בגלגלים"

לנדאו לא נקב במשרדים האשמים בבצורת, אך ציין כי מדיניות משרד האוצר הובילה את "מסכת ההתנגדויות" לתוכניות שהציג משרדו למעבר לאנרגיה סולרית, ייצור חשמל בטורבינות רוח וניצול פסולת אורגנית. "בנינו את התכנית על מכסות ייצור מדודות אבל האוצר סבר כי העלויות יקרות ואין מקום לקבוע מכסות, כך שישום התוכניות מתעכב".

 

בין החסמים שמעכבים את פיתוח התוכניות ועלולים לייקר את העלויות, השר ציין את הרשויות המקומיות, שמתכוונות לחייב הקמת מתקנים סולאריים על גגות בנייני מגורים וציבור בהיטל השבחה וארנונה.

 

בנוסף הוא ציין את הצעת רשות מקרקעי ישראל, לייקר חכירת כל דונם אדמה שעליו ייבנו החוות הסולאריות ב-100 אלף שקל לשנה, התנגדות מערכת הביטחון להקים חווה של טורבינות רוח ברמת הגולן ומגבלות הפיתוח שמבקש להטיל משרד החקלאות על הסבת אדמות לייצור אנרגיה.

 

"משרדי הממשלה והרשויות ששמים לנו מקלות בגלגלים צריכים לעשות חשבון נפש אם טובתם קודמת לטובת הציבור", אמר. "זו השעה שמחייבת סנכרון של כל המערכות כדי לקדם את תוכניות הפיתוח בוועדת השרים לאנרגיה מתחדשת, כי על מה שלא נעשה היום, אנחנו עלולים לשלם מחיר בעוד 4-5 שנים. יו"ר הוועדה ח"כ אמנון כהן (ש"ס) הציע לו את עזרת הוועדה בפירוק ההתנגדויות שמעכבות את הפיתוח. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לנדאו. מאשים את "מלחמות היהודים"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים