שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האקסית הפסיכית שלי: קווים עקומים לדמותה

  היא פורצת לבית של ההורים שלכם, מסיתה את החברים, לוקחת אתכם למשטרה ואפילו מסבכת אתכם בעבודה; האקסית הפסיכית היא שבעה מדורי גיהנום. איך מזהים אותה, כיצד נפטרים ממנה ומה הקשר ל"נסיכה הקסומה"?

  לילה. כמעט בוקר, בעצם. אני נוסע לישון אצל ההורים שלי. מגיע ונזרק על המיטה, נרדם עוד לפני שהראש פוגע בכרית. אחרי זמן לא ברור אני מתעורר עם תחושת נוכחות בחדר.

   

  עוד בנושא:

  מסקנה הגיונית: אקסית סקסית זה דבר רע

  רעידת אדמה בעולם שלי: האקסית מתחתנת

  אני תקוע בין דייט גרוע למחשבות על האקסית

   

  דמות אפלה עמדה בפתח, סיננה משהו והסתערה עלי, אחזה לי בצוואר וביד והתיישבה על החזה שלי. שיכור ומבוהל, ניסיתי להיאבק בה, לא יכולתי להוציא מילה מרוב הלם. באותה תקופה עבדתי במשרד הביטחון והיד שלי גיששה דרכה בפאניקה, אל המגרה בה נמצא האקדח שלי. במקומו, ידי מצאה את מנורת השולחן. לנגד עיני נחשפה בחורה יפה, עירומה ומבולבלת מאוד, מחייכת באיפור מרוח ופולטת: "מה, חשבתי שאתה רוצה שאפתיע אותך, אנחנו חוגגים שלוש שנים!".

   

   

  הייתה זו אקסית שלי, ממנה נפרדתי שנתיים קודם לכן. היא נכנסה באמצעות מפתח ששכפלה כשעוד היינו ביחד, שיננה את הקוד של האזעקה ופתחה את דלת חדרי הנעולה, באמצעות כרטיס אשראי. היא הייתה מאוד מבולבלת; מבחינתה, חגגנו שלוש שנים וזה באמת לא משנה אם באמצע נפרדנו.

   

  אחרי שיחה קצרה ליוויתי אותה לאוטו שלה ונכנסתי לשטוף פנים בחדר האמבטיה. על המראה נכתב בשפתון אדום: "אתה עוד תבין, ואני אהיה כאן בשבילך". מה זה נכתב? כמעט נחרט.

   

  למחרת ישבתי על הבר וסיפרתי את כל זה לחבר. "בוא'נה, פסיכית זאתי", הוא אמר ולגם מן הבירה שלו. "איפה 'תה כל הזמן מוצא כאלה? גבר, כדאי שתחליף את הקוד של האזעקה".

   

  במסעותיי הרומנטיים פגשתי הרבה מאוד פסיכיות, מהן חוויתי דברים שנעים בין אי נעימות מקומית ועד לרחובות שלא כדאי לי להתהלך בהם בלי שכפ"ץ לגופי ולהביור בכל יד. איך מזהים אקסית פסיכית? אילו סוגים שונים ישנם ומה אפשר לעשות כדי שלא תיפלו קורבן לאחת כזו? המשיכו לקרוא.

   

  כשהנסיכה הופכת לענק הירוק

  אפשר לחלק את האקסיות הפסיכיות לשלושה סוגים, בהתבסס על גיבורי הסרט הנפלא "הנסיכה הקסומה" (שהוא יותר טוב מהספר. באמת).

   

  פסיכית ווסטלי: אהבה

  נסיבות שעליהן היא לא באמת חושבת, קרעו את אהובה מבין ידיה המלטפות ועתה היא יוצאת לזכות מחדש באהבתו. בתכל'ס, אתה הגביע הקדוש; היא לא כועסת עליך, לא אתה אשם שזה נגמר. היה לך בלאגן בחיים, אתה בתקופה קשה ופשוט לא רוצה לגרור אותה פנימה. מבחינתה, היא זו שיכולה לחלץ אותך משם. היא עדינה, רכה ומתנצלת, מאוד חמה ומבינה. אבל אתה מבחינתך בחרת להיפרד.

   

  היא תזרוק לך חיצים של תסכול בכל הזדמנות שהיא תיצור - דרך חברים שלך, פייסבוק, במקומות בהם שניכם מסתובבים. מדי פעם גם תפתח את הלב ותגיד לך כמה שהיא אוהבת ושעדיין לא מאוחר מדי לשנות את דעתך. היא תעשה את זה מול אנשים, בציוצי טוויטר ואפילו במשרד שלך, אם אתם במקרה עובדים יחד.

   

  פסיכית איניגו-מונטויה: נקמה

  האקסית הזאת בוערת מכאב ומאשימה אותך. אתה בחרת לוותר עליה, לעסת את הלב שלה וירקת אותו למרחקים. היא לא תנוח עד שתצליח לגרום לך לסבול באמת. הכעס שלה יתבטא בצורה הכי יצירתית שאפשר. היא תשכיב את החברים שלך, היא תפנה אותם נגדך.

   

  היא תספר לחבר'ה בעבודה שנגעת בה כשהיא הייתה שיכורה, אולי אפילו שאנסת אותה (ותפציר בהם לא לדווח). היא תפרוץ אליך הביתה כדי להשאיר שם מכתבים, ומה לא. פסיכית איניגו-מונטויה רוצה שהעולם ישנא אותך כפי שהיא שונאת. הרגת את האהבה שלה, היכון למות.

   

  חשבת שתתקדם הלאה ותשכח ממני? תחשוב שנית. אני פה! (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  חשבת שתתקדם הלאה ותשכח ממני? תחשוב שנית. אני פה!(צילום: shutterstock)

   

  פסיכית ויזיני: חינוך מחדש

  כן, ככה קראו לגמד המקריח והמתוחכם, ששתה את הרעל שניסה לדחוף לגיבור. זהו הסוג הכי מורכב, משום שהיא לא רוצה סתם לגרום לך לסבול - אלא ללמד אותך לקח.

   

  הן ערמומיות מאוד ולא יבחלו במהלכים מורכבים כדי לפגוע בכם, במיוחד כאלה שנראים מאוד תמימים. היא תהפוך להיות החברה הכי טובה של הבוסית שלך, של אמא שלך, של ידידות וחברים שלך. היא תשדר עסקים כרגיל ולא תנסה אפילו להכתים את השם שלך.

   

  האנשים שאליה התחברה יראו יופי של בנאדם, ויתחילו ללחוץ עליך לחזור אליה או אפילו יסננו "וואלה, איך ויתרת על אחת כזאת?". כשכל העולם החברתי שלך לוחץ עליך ומכניע אותך, היא השיגה את מה שרצתה: חבר לשעבר שחוזר על ארבע כדי להיות 'חבר לשעכשיו'.

   

  זהה את הפסיכית ב-4 צעדים

  ועכשיו, להפתעה: כל פסיכית יכולה לנוע ממצב למצב בהתאם לאופי שלה ולתגובות שלך. איך מזהים אחת עוד לפני שהיא הופכת לאקסית? לא פשוט, אבל יש כמה סימנים מעידים:

   

  1. הקנאה שלה לא הגיונית

  אוקיי, כל אחד רוצה שהפרטנר שלו יהיה בעיקר שלו, אבל אני מדבר על מישהי שחושבת שאתה מדבר יותר מדי עם הידידות שלך.

   

  2. היא פרנואידית

  כל מקרה בו אמרת משהו שמשתמע לשני פנים, היא תבחר באופציה הפוגענית. היא בטוחה כל הזמן שהפרידה שלכם ממש מעבר לפינה, אין לה ביטחון בקשר שלכם ולכן כל דבר קטן מצית אותה. התוצאה: יציבות נפשית של "הענק הירוק".

   

  3. היא שקרנית מחוננת

  בחורה שיכולה בקלות לשקר, להמציא, להגזים ולטוס בדמיונה בצורה טבעית היא בחורה עם נשק מאוד מסוכן במקרה בו תהפוך לאקסית פסיכית. זכור את זה והיזהר.

   

  4. היא משקיעה באויבים שלה

  יש לה יריבות קבועות, עליהן אתה שומע הרבה מאד רעל בכל שיחה שנייה לכם. אז אם היא מספרת בגאווה שהצליחה להביך מישהי שהיא שונאת במאמץ רב, או לפגוע בה, תכין את עצמך. אתה עלול להפוך לפרויקט מיוחד עבורה.

   

  באתי לנקות לך את הבית. אתה אוהב אותי? תאהב אותי! תאהב! (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  באתי לנקות לך את הבית. אתה אוהב אותי? תאהב אותי! תאהב!(צילום: shutterstock)

   

  פסיכית פוטנציאלית: עשה ואל תעשה (אותה)

  אנשים שהולכים ועושים משהו שגם לפי היגיון של יתוש ביצות הוא ביג-נו-נו חברתי - ואפילו נושק לפלילים - הם אנשים שפשוט לא רואים את זה ככה. משהו קרה וחטיבת הפסיכוזה במוח שלהם קיבלה צו 8, ויצאה למלחמה על המציאות. ואתה יודע מה? המשהו הזה הוא אתם. והמציאות הזו היא העובדה שנפרדתם, שזה נגמר.

   

  לא תמיד אפשר לדעת עד כמה תהיה קיצונית האקסית הפסיכית שלכם, אבל יש דברים שאפשר לעשות כדי לרכך את המכה. החשוב בהם הוא להיפרד בצורה הוגנת. אל תדחו את הפרידה כשאתם יודעים שאתם רוצים. אמרו לה בצורה כנה, הוגנת ועדינה - אבל נחושה. אל תמציאו סיפורים מסובכים ואל תרימו הפקות גדולות (התורה כולה נמצאת בבית הראשון בשיר Popular של Nada Surf). אל תתנו לפסיכית סיבות לנקום. אל תבגדו, אל תהיו רעים, אל תסלימו מריבות.

   

  עוד דבר שחשוב לעשות זה לא לפרגן לפסיכיות שאתם מכירים. כשמישהי מהחבר'ה זורקת לכם "עשיתי משהו קצת טיפשי, אולי תכעסי עלי קצת", ואז מתארת כמה קשה היה להילחם בחתול של האקס כשהיא ניסתה לקשור מכתב שובה לב לקולר שלו (קרה לי. החתול מאשים אותי עד היום) - צריך להסביר לה מה בעצם קרה שם.

   

  צריך להציב בפניה את המראה הכי כנה ולהגיד אוקיי, זה נגמר. תביני שזה נגמר. תמשיכי עם החיים שלך ותפסיקי להתעסק בחיים שלו. הוא לא רוצה אותך שם? זכותו. תכבדי את זה ותמשיכי הלאה.

   

  מה שלא יהיה, אל תשכב איתה

  אחרי הפרידה, אם אתה רואה שהאקסית שלך מתחילה להיחבט בשולי השפיות, שב איתה לבירה או לקפה. במקום ששניכם מכירים ואוהבים, סביבה ביתית (אבל לא בבית. זה חשוב).

   

  שאל אותה מה קורה, תעשו קצ'ינג אפ קצר. תגיד לה שמה שהיא עשתה גרם לך אי נוחות ולא היה במקום. תסביר לה שמה שהיה ביניכם נגמר - שזו הבחירה שלך - ושאתה רוצה שהיא תכבד אותה.

   

  דבר איתה על מה שאהבת בקשר שלכם ותסביר לה שהדברים האלה יהיו נפלאים עבור האדם הבא שיהיה איתה, תן לה תקווה לאהבה - ולא תקווה לאהבה שלך. וכמובן - מה שלא תעשה, אל תשכב איתה.

   

  זה פשוט לא פייר, לא משנה כמה היא אומרת שזה בסדר וסבבה והכל. כל תקשורת איתה רק תדליק מחדש את הרגשות שלה - רגשות שאתה רוצה שידעכו, לטובת שניכם.

   

  ואתם - איך נראות האקסיות שלכם? ספרו לנו בפייסבוק שלנו

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  תאהב אותי כבר! אל תתן לי לנקום בך
  צילום: shutterstock
  עטיפת ה DVD
  הפסיכים שם הם דוגמאות טובות לאקסיות. הנסיכה הקסומה
  עטיפת ה DVD
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים