שתף קטע נבחר

אושר: משקיעים בדירות להשכרה לא ישלמו מס

אחרי לא מעט גלגולים אישרה הערב מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת שר האוצר להעניק פטור ממס לגופים מוסדיים על הכנסה מהשכרת דירות לטווח ארוך. המשמעות, על פי האוצר: הגדלת היצע הדירות ומיתון עליית המחירים בשוק

הקלה על מצוקת הדיור? מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה שנייה ושלישית את הצעתו של שר האוצר, יובל שטייניץ, להעניק פטור ממס לגופים מוסדיים על הכנסה מהשכרת דירות לטווח ארוך.

 

מטרת ההצעה היא לספק תמריץ לעידוד הגופים המוסדיים להשקיע בארץ בבניית דירות להשכרה לתקופות ארוכות, על פי אחת מהמלצות פרק הדיור בדו"ח ועדת טרכטנברג, ובכך להגדיל את היצע הדירות למגורים ולמתן את עליית המחירים בשוק. מדובר בתיקון פקודת מס הכנסה שמעניק פטור ממס על הכנסות המוסדיים מדמי השכירות לטווח ארוך לאחר שישקיעו בבניית דירות להשכרה לחסרי דיור (100 יחידות דיור לפחות במרכז הארץ ו-50 בפריפריה).

 

במשרד האוצר אמרו הערב כי אישור ההצעה מהווה צעד ראשון בבנייה ובפיתוח שוק חדש בישראל של דירות מגורים להשכרה ארוכת טווח. "המהלך של בניית שוק שכירות ארוך טווח נועד לייצר חלופה יציבה לצעירים חסרי הון עצמי; לבנות תמהיל דירות בגדלים שונים וסטנדרטים שונים ובכך להתאים לצרכי השוכרים; להזרים הון משמעותי להגדלת היצע הדיור ולהגדיל את היקף האשראי לשוק הנדל"ן", נמסר.

 

השר שטייניץ אמר כי "החוק שאושר מהווה שלב נוסף בפיתוחו של שוק שכירות לטווח ארוך בישראל, בדומה למדינות בעולם המערבי. צעד זה מרחיב באופן משמעותי את פתרונות הדיור לזוגות הצעירים ולמעמד הביניים".

 

"כישלון קולוסאלי של הממשלה"

הצעתו של שטייניץ עברה כמה גלגולים. תחילה היא אושרה על ידי הממשלה, אולם לאחר מכן בוועדת הכספים של הכנסת לא הביעו התלהבות והאוצר התקשה לקדם אותה בדיון שנערך בחודש שעבר.

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, אמר אז כי "מצוקת הדיור נבעה מכישלון קולוסאלי של הממשלה. אני לא סומך כמו אחרים על כוחות השוק שיעשו את שלהם, ללא התערבות הממשלה. הוועדה אישרה עד כה חוקים וצעדים שהם בסדר כשלעצמם ונמכרו אולי דירות בודדות, שחלקן אולי היו נמכרות בכל מקרה. הממשלה חייבת לבוא עם פתרון כולל ויצירתי".

 

בסופו של דבר הצליחה הוועדה לגייס רוב לתמיכה בהצעת החוק, אולם התנתה אותה בהפיכת ההסדר הזמני של מתן משכנתאות מוזלות לזכאי משרד השיכון (בריבית של 3%) להסדר קבוע, או לפחות להאריך אותו לתקופה של שנה נוספת; וכן בקיצור התקופה המזכה בפטור ממס שבח במכירה של דירת מגורים שנייה מ-8 ל-4 שנות בעלות. בנוסף קרא גפני לזכות את הדיירים בשכירות של המוסדיים בפטור מארנונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
הקלה על מצוקת הדיור? האוצר סבור שכן
צילום: טל כהן
מומלצים