שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

השגריר שערק: אסד לא יהסס לתקוף בנשק כימי

השגריר לשעבר בעיראק, נאווף פארס, הוא האישיות הבכירה ביותר שערקה מסוריה. בראיון ל-BBC אמר שאסד הוא זאב בודד שלא יהסס להשתמש בנשק לא קונבנציונלי אם יידחק לפינה. "המשטר תכנן את הפיגועים הגדולים בתיאום עם אל-קאעידה"

שגריר סוריה לשעבר בעיראק נאווף פארס, האישיות הסורית הבכירה ביותר שערקה ממשטרו של בשאר אסד, אמר היום (יום ג') לרשת BBC כי אסד לא יהסס להשתמש בנשק כימי אם יידחק לפינה. פארס אמר כי על פי דיווחים לא מאומתים, המשטר בדמשק כבר השתמש בנשק כימי נגד מתנגדיו.

 

 

עוד חדשות בעולם :

 

סוריה מחזיקה במאגר גדול של כלי נשק כימיים ובמדינות השכנות לה, כמו גם במדינות המערב, הביעו באחרונה חשש לגורל נשק לא קונבנציונלי אם משטרו של אסד ייפול.

 

"הנשיא הסורי הוא זאב בודד שנדחק לפינה". אסד, מועלם ופארס (צילום: AP) (צילום: AP)
"הנשיא הסורי הוא זאב בודד שנדחק לפינה". אסד, מועלם ופארס(צילום: AP)

 

עשן מיתמר מעל שכונת אל-מידאן בדמשק. צפו

 

קרבות עזים בעיר הבירה הסורית

 

כאשר הוא נשאל אם אסד ישתמש בנשק כימי נגד האופוזיציה, אמר השגריר שערק כי הוא לא פוסל אופציה זאת ותיאר את הנשיא הסורי "זאב בודד שנדחק לפינה".

"יש מידע לא מאומת שהיה שימוש בכלי נשק כימיים בעיר חומס", אמר פארס.

 

פארס גם אמר כי הפיגועים הרבים ברחבי סוריה נוהלו על ידי המשטר הסורי בתיאום עם ארגון הטרור אל-קאעידה. "אל-קאעידה מחפש מרחב תנועה ותמיכה והמשטר מחפש דרכים להשליט טרור על העם הסורי", הוא אמר.

 

כאשר התבקש להביע את דעתו על שיתוף הפעולה בין אנשי אל-קאעידה הסונים לבין נאמני אסד העלווים, הסביר השגריר לשעבר כי "יש מספיק ראיות בהיסטוריה שאויבים רבים משתפים פעולה כשהאינטרסים שלהם משותפים".

 

עיר הבירה בוערת. דמשק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עיר הבירה בוערת. דמשק(צילום: EPA)

 

"בשאר אסד לא יודח באמצעות התערבויות פוליטיות. הוא יודח רק בכוח", אמר פארס והביע ספקנות לגבי הצלחת ביקורו ברוסיה של שליח האו"ם לסוריה, קופי אנאן, כדי לדון במשבר בסוריה. "חלפו כמה חודשים והמשטר לא יישם אפילו סעיף אחד מתוכנית הפסקת האש (של קופי אנאן)".

 

שם המבצע: "רעידת האדמה של סוריה"

גורמי אופוזיציה בסוריה דיווחו כי גם הלילה נמשכו הקרבות הקשים במספר שכונות בבירה בין המורדים לבין כוחותיו של אסד בדמשק, במה שהוגדר כ"קרבות רחוב". ארגון המורדים המזוין "צבא סוריה החופשית" אמר כי הוא מבצע התקפה כוללת על הבירה דמשק תחת השם: "הר הגעש דמשק, רעידת האדמה של סוריה". 

 

אחד מארגוני האופוזיציה הסורית טען כי שני בני אדם נהרגו אמש בשכונת אל-מידאן כתוצאה מירי של כוחות הצבא לאחר שמשוריינים השתלטו על דרכי הגישה הראשיות בשכונה.  

 

פעילי אופוזיציה סיפרו כי צלפים של הצבא התפרשו בבניין של העיתון הממסדי "תשרין" ובצריחים של חלק מהמסגדים בשכונת אל-מידאן, שבה מתגורר רוב סוני. לטענת כוחות של המורדים, הם הצליחו לפגוע בכמה אוטובוסים של כוחות הביטחון בשכונה. הקרבות בין הצדדים נמשכים בשכונות נוספות, בהן נהר עישה, א-תדאמון, דפ א-שוכ, א-זאהירה, אל-קאבון ואל-עסאלי. פעילי אופוזיציה סיפרו כי פיצוצים עזים הרעידו גם את מחנה הפליטים הפלסטיני אל-ירמוכ שנמצא בבירה. 

 

עיר תחת הפגזות. חומס (צילום: AFP, SHAAM NEWS NETWORK) (צילום: AFP, SHAAM NEWS NETWORK)
עיר תחת הפגזות. חומס(צילום: AFP, SHAAM NEWS NETWORK)

 

עוד מסרו גורמי אופוזיציה כי 108 בני אדם נהרגו אמש מירי כוחותיו של אסד, רובם בחומס, חמה, דמשק ופרבריה. ובעוד הטבח באזרחים נמשך, בטלוויזיה הסורית הרשמית משדרים עסקים כרגיל. אמש שודרו עדויות של אזרחים בשכונת א-מידאן שטוענים כי הכול רגוע ובטוח בשכונה, עדויות שמנוגדות לחלוטין לדיווחי האופוזיציה על קרבות עזים.

 

בעוד השגריר שערק מתייחס למצב בארצו, ראש המודיעין הסורי לשעבר בלבנון ומי שנחשב לאחד ממקורביו של הנשיא אסד הכחיש אמש את הדיווחים הרבים כי ערק עם משפחתו לירדן. הגנרל רוסתאם רזאלה אמר בראיון לערוץ "א-דוניא" הסורי הממסדי כי הדיווחים על עריקתו אינם נכונים ומהווים הוכחה לפשיטת הרגל של "הערוצים המסיתים" ששותפים לשפיכות הדמים בסוריה.

 

ובחזית הבינלאומית, מועצת הביטחון של האו"ם צפויה להצביע מחר על הצעת החלטה להטיל עיצומים על המשטר הסורי אם לא יסיג את כוחותיו ממרכזי אוכלוסייה ויחדול משימוש בנשק כבד. על פי הצעת ההחלטה שיזמו ארצות הברית, בריטניה, צרפת וגרמניה, יוארך מנדט משקיפי האו"ם בסוריה ב-45 ימים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP,HO, SANA
השתמש בנשק כימי בחומס? אסד
צילום: AFP,HO, SANA
מומלצים