שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אין מילים: איך לצלוח שתיקה מביכה בדייט?

  כולנו היינו בסיטואציה הזאת: יוצאים עם מישהו, השיחה מעניינת וקולחת, עד שלפתע היא מסתיימת ונוצרת פתאום שתיקה מביכה. האם קיומה של השתיקה מעיד בהכרח על טיב הקשר ואיך זה מתקשר למוח שלנו? יועצת הדייטינג עם התשובות

  לפני יומיים פנתה אלי הבת שלי, וסיפרה שמאוד כיף לה עם חבר שלה, שהוא חמוד ומקסים, אבל פעמים רבות מדי כשנגמרות המילים, נוצרת ביניהם שתיקה מביכה שמחייבת אותה להציל את המצב. היא שאלה אותי האם זה אומר שמשעמם להם יחד, שאין להם דברים משותפים, או שאולי שזה פשוט לא 'זה'?.

   

  עוד בנושא:

  נכשלת בדייט? לא פענחת כראוי את שפת הגוף  

  לעשות רושם ולקוות לצלצול: ראיון עבודה כדייט

  ליהנות מהדייט הראשון, גם אם הוא לא היה מוצלח  

   

  הרהרתי בשאלה שלה, שאלה שמאפיינת זוגות רבים של אנשים. הרי לא יכול להיות מצב שבו תמיד יהיה לנו על מה לדבר, אך משום מה, רבים מאיתנו מעניקים לשתיקה משמעות כבדה מדי, ומסיקים ממנה שכנראה אין מכנה משותף מספיק מעניין או יציב, ושהקשר נועד לכישלון. 

   

   

   

  מוח נשי מול מוח גברי

  בספרה, "המוח הנשי", מתארת ד"ר לואן בריזנדיין מחקרים רבים על ההבדלים בין המוח הנשי למוח הגברי ברמה הביולוגית, וכיצד הם משפיעים על האופן בו אנו מתנהגים.

   

  ד"ר בריזנדיין טוענת כי הבנת האינסטינקטים הביולוגיים שלנו, היא המפתח להצלחתנו כיום. עם זאת, אנו יכולים לשנות את המציאות ע"י שימוש בתבונתנו ובנחישותנו האישית. 

   

  לדבריה, כל מוח מתחיל כמוח נשי, והופך להיות גברי רק כשמונה שבועות לאחר ההתעברות, כשעודף הטסטוסטרון מכווץ את מרכז התקשורת, מפחית את יכולת ההקשבה, ומכפיל את גודלו של אותו חלק במוח שאחראי על התשוקה המינית.

   

  כשהורמונים כמו אסטרוגן ואוקסיטוצין מציפים את מוחה של האשה, המסלולים האחראיים על פיתוחם של קשרים חברתיים ומילוליים, מתחזקים יותר מאשר אצל הגבר, והנשים מתחילות להתמקד יותר ברגשות ובתקשורת, בשיחה ובבילוי בחברה.

   

  הן מדברות מהר יותר, וכמות המילים שלהן גדולה פי 3 מאשר אצל הגברים. לעומתן, כשהטסטוסטרון משתלט על מוחו של הגבר, הוא מתעניין פחות בקשרים חברתיים ויותר בהישגים, תחרותיות ותשוקה מינית. הוכח זה מכבר, שטסטוסטרון מפחית את הדיבור ואת העניין בקשרים חברתיים, למעט בפעילות ספורט או בעיסוקים מיניים או הישגיים.

   

  בואו להיות חברים של ערוץ יחסים גם בפייסבוק  

   

  נשים מדברות יותר, זה מדעי

  עפ"י המחקרים ובפועל, ניתן לראות כי אשה משתמשת בכ-20 אלף מילים ביום ואילו גבר משתמש בכ-7,000 מילים בלבד. מוחה של האשה בנוי כך שהיא תזהה הבעות פנים ורגשות, בעוד שגבר יתקשה יותר לזהות רגש של אחר. הגבר יתקשה גם להבין את כוונותיה ורגשותיה של האשה מבלי שהיא תסביר זאת מפורשות.

  לאחר הבנת המחקרים האלו, סביר יהיה לגלות פערים בשיחות, בתקשורת וכמובן - למצוא שתיקות מידי פעם. השאלה היא מה עושים איתן.

   

  ראשית, חשוב להבין כי זוהי המציאות וכי היא רווחת אצל כולם, וכי רגעי השתיקה קורים בניסיון להתחיל קשר, בין אם במהלך הדייטים ואפילו במהלך הקשר הזוגי. יצא לכם להסתכל על זוג נשוי המחכה לאור ירוק ברמזור? ועל זוג "צעיר"? יש הבדל, לא?

   

  נשים זקוקות לתקשורת, שיחה והקשבה רבים יותר, דבר אשר מפעיל אצלן את מרכז הרוגע וההנאה המוחי. גברים, פחות. הבעיה מתחילה במחשבות, בהרהורים ובניתוחים "המעמיקים" שאנחנו עושים באותם הרגעים אשר מביאים אותנו לתחושות השליליות, מרחיקים אותנו מהחלום הנכסף, מההנאה שלנו ומהביטחון העצמי.

   

  ובעצם, רגעי השתיקה, עד כמה שהם מאתגרים, הם הזדמנות מופלאה ליצור בדיוק את מה שלשמו הגענו לדייט! תבינו, במרבית המקרים, כשנוצרת פתאום שתיקה מביכה, כולנו נלחצים ומתחילים לברבר. לדבר על פוליטיקה, על המחאה, על ספורט או כל דבר אחר מתוך לחץ, וסביר להניח שהנושא לא ממש מעניין, לא רלוונטי ויתכן שעדיף היה שלא יאמר בדייט הראשון.

   

  נצלו את השתיקה בצורה חכמה. המתח יכול לחזק דווקא את האינטימיות ביניכם (צילום: Index open) (צילום: Index open)
  נצלו את השתיקה בצורה חכמה. המתח יכול לחזק דווקא את האינטימיות ביניכם(צילום: Index open)

   

  מי אמר ששתיקה היא דבר רע?

  לאחר שהבנו את המציאות המעשית והביולוגית, ננסה לראות איך ומה ניתן לעשות במטרה להישאר אמיתי ואותנטי, ולראות את השתיקה כהזדמנות חיובית שעשויה אפילו לשפר את הכימיה בדייט.

   

  כוונתי היא ששתיקה אינה דבר רע כלל וכלל. ברגעים אלו ניתן לבחון מה אנחנו מרגישים, מה אנחנו יכולים לראות ולחוש שהיה עד כה במפגש, לשאול את עצמנו האם אנחנו נהנים, האם הפרטנר/ית שלנו נהנה וכדומה. 

   

  זו גם ההזדמנות לתת מחמאה לפרטנר/ית שלנו, למשל להגיד שהיא בחורה מעניינת, שאתה נהנה איתה, ואפילו שהיא יפה בעיניך, או שיש לה עיניים מאוד יפות. אפשרות נוספת היא לבטא את מה שאתם חשים, למשל להגיד לה: "היה ממש כיף עד עכשיו, ואני מאוד נהנה פה איתך, ופתאום נתקענו. זה מביך, לא?".

   

  אל תחששו לשים את הדברים על השולחן, ותוך כדי כך "להגניב" מחמאה. בדרך זו תספקו תוכן אמיתי, נטול משחקים, ואפילו תייצרו דרך השאלה שלכם, נושאי שיחה חדשים.

   

  מצב של שתיקה הוא גם דרך נהדרת להעלות את רמת האינטימיות והקרבה ביניכם דרך מבט ומגע. במידה ונראה לך שיש וויב טוב ביניכם וקיימת משיכה הדדית, זה הזמן אולי לנסות את מגע היד, הפנים או השיער, להישאר בקשר עין, ולשתוק ביחד.

   

  מחקרים רבים הראו כי שתיקה משותפת יחד עם קשר עין מעלה את האינטימיות והקרבה בין גברים לנשים, כך שזו עשויה להיות הזדמנות מופלאה לשדרוג הדייט. מה שתבחרו לעשות, חשוב תמיד לזכור כי רגעי השתיקה הם טבעיים, ונובעים מתוך השוני הקיים בין גברים לנשים. הם אינם מעידים על שום התאמה מיידית או על חוסר התאמה זוגית.

   

   

  אז מה כן לעשות?

  מה שניתן לעשות ברגעים אלו הוא ליצור הזדמנות חיובית ליצירת קירבה, פתיחות, קלילות, הומור ואינטימיות. מה שאסור לעשות, הוא לברוח לניסיונות חפוזים "להציל" את מצב, ולהתחיל לברבר ולהילחץ. להיפך.

   

  נסו להישאר רגועים, טבעיים, פתוחים וקרובים. תמיד עדיף לבטא את מה שאנו חשים יחד, להיות נבוכים יחד ולצחוק על זה.

   

  הביטוי העצמי, הגלוי והישיר נתפס כביטוי של עוצמה, והצד השני רק יעריך אתכם יותר ברגע זה. מעבר לכך, הביטוי אישי והרגשי, נחשב גם לגורם מקרב, כך שבכל מקרה, הדבר ישרת את המטרות שלכם בדייט ובחיים, ויאפשר לכם ליצור מערכת יחסים שיש בה הבעה פרסונאלית, קירבה ופתיחות.

   

  בהצלחה!

   

  אהבתם את הכתבה? ספרו לנו בפייסבוק של ערוץ יחסים

   

   

  הכותבת היא דייטולוגית ויועצת זוגית

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  למה הוא לא אומר כלום? מביך פה
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים