שתף קטע נבחר

הדיור הציבורי בקריסה: "אטיאס צריך להתפטר"

פעילים חברתיים תוקפים את שר השיכון מש"ס שטען בראיון כי הוביל את המאבק למען הדיור הציבורי וגלגל את האחריות למשרד האוצר: "אטיאס לא סיפק את הסחורה ונכשל בפתרון בעיות היסוד של הדיור הציבורי". אטיאס: "הבאנו הישגים רבים, מתפטרים כשמאבדים השפעה"

המקרה החמור של משה סילמן, שהצית את עצמו בהפגנת המחאה במוצאי שבת, עורר מחדש את הדיון בנוגע לאיכות הדיור הציבורי בישראל ולאחריות הממשלה כלפי אזרחיה. פעילים חברתיים וחברי כנסת מאשימים היום (ג') את שר השיכון אריאל אטיאס מש"ס באוזלת יד של משרדו בטיפול בנזקקים לדיור ציבורי.

 

עוד בחדשות ynet:

 

אטיאס טען בראיון כי הוביל את המאבק למען הדיור הציבורי אך האשים את משרד האוצר שתקע את הצעת החוק שקידם למען הזכאים. בתגובה טענו הפעילים החברתיים שעל אטיאס להתפטר בעקבות תפקודו הכושל.

 

שר השיכון לא הגיע היום לכנס שהתקיים בכנסת לרגל "יום הדיור הציבורי" ועורר זעם בקרב פעילים שהיו במקום. השר הסביר כי לא הגיע מכיוון ששר האוצר יובל שטייניץ לא השתתף. "הודעתי למארגנים שאין טעם בהשתתפותי בכנס שבו משרד האוצר מדיר את רגליו במכוון, כדי לא לתת תשובות ופתרונות", מסר והוסיף כי הוא עובד עם ראשי הארגונים החברתיים להגדלת מלאי הדיור הציבורי באמצעות הקצאת חמישה אחוז ממכרזי משרד השיכון.

 

"אטיאס היה צריך להפוך שולחן ולהתפטר", אמר ל-ynet משה קריף, ממנסחי חוק הדיור הציבורי וממקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית, "אנשי ש"ס מכירים את הזכאים יותר טוב מרוב חברי הכנסת, אבל מצד שני הם התנגדו לחוק הדיור הציבורי של רן כהן שאפשר למכור את הדירות לזכאים והוקפא על-ידי האוצר. הם העדיפו להיות בקשר אינטימי עם פקידי האוצר, מאשר עם ציבור בוחריהם. הם האכזבה הגדולה ביותר".

 

לטענת מבקריו של שר השיכון, הוא אמור היה לפקח על החברות המשכנות ולהבטיח שיעשו את עבודתן נאמנה, אך אלו נכשלו שוב ושוב בתחזוקתן של כ-75 אלף דירות בדיור הציבורי, וביחס הבירוקרטי הבלתי אפשרי כלפי הזכאים.

 

לדברי קריף, "בשורה התחתונה אטיאס לא סיפק את הסחורה ונכשל בפתרון בעיות היסוד של הדיור הציבורי. המציאות מוכיחה שאי אפשר לזרוק הכול על האוצר, היה עוד הרבה מה לעשות במגרש של שר השיכון". הוא הציע לשר אטיאס "שלא יאמץ את הטענות שעליהן שילם אלי ישי מחיר כבד באסון הכרמל, בבחינת 'אמרתי לכם'. יש כאן מחדל מתמשך שהרס את חייהם של עשרות אלפי משפחות".

 

הוא הוסיף כי "הטענות שנשמעות מהבוקר לפיהן אטיאס ניסה לקדם הצעת חוק מול האוצר לא מספיקות ולא פותרות אותו מאחריות במיוחד על רקע העובדה שש"ס שותפה לממשלות ישראל שהקפיאו את חוק הדיור הציבורי מאז 1998 ורמסו ברגל גסה את תקוותן האחרונה של עשרות אלפי משפחות. היום לשר השיכון וש"ס יש הזדמנות לעשות מעשה חברתי אמיתי ואמיץ כלפי הממשלה, ולא רק כזה שיישאר על כותרות העיתונים".

 

"אטיאס לא מוכן לסכן את הכיסא המרופד שלו"

הפעילים מודים כי אטיאס אכן הגדיל במאי האחרון את הסיוע בשכר דירה לזכאים, אך טוענים כי זה בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי.

 

"אטיאס מציג את עצמו קדוש מעונה שנלחם מול משרד האוצר לטובת הדיור הציבורי אבל בפועל הוא לא מוכן לסכן את הכיסא המרופד שלו עבור אנשים שהוא אחראי לגורלם, של רבים שישנים ברחוב", טוענת יעל בן יפת, פעילה בפורום הדיור הציבורי שמלווה את המאבק לדיור ציבורי בשנתיים האחרונות. לדבריה, "חלק גדול מהמחאה החברתית של השנה האחרונה עסק בנושא של הדיור הציבורי, טרכטנברג לא הביא שום בשורה בתחום הזה. ציפינו שראשי ש"ס ובראשם שר השיכון אטיאס ייאבקו כדי לשנות את העניין הזה".

 

גם יו"ר השדולה לדיור הציבורי בכנסת, ח"כ דב חנין, מוצא הקבלה לאסון הכרמל. "כמו בשריפה בכרמל גם במשבר הדיור שרי הממשלה מסתפקים בגלגול האחריות מאחד לשני. האמת היא שכולם אחראים: הבעיה היא מדיניות של הממשלה כולה שממשיכה לייבש את הדיור הציבורי במקום לקדם מהפכת דיור חברתי בישראל". חנין קרא לשר אטיאס להתפטר "אם הוא באמת אכן הגיע למסקנה שהממשלה מפקירה את הסובלים ממצוקת הדיור".

 

בשיחה עם ynet אמר השר אטיאס: "עשינו דברים דרמטיים לטובת הדיור הציבורי, ונעשה שינוי גדול עוד יותר". אטיאס דחה את הטענות כלפיו, והסביר בין השאר: "בתקופתי רכשנו מאות דירות לנכים, והגדלנו באופן משמעותי את הסיוע בשכר דירה לזכאים, באופן שלא נעשה מעולם".

 

השר אטיאס הדגיש כי באמצעות כוחו הפוליטי הביא שיפורים רבים לדיור הציבור: "אי אפשר לאיים בהתפטרות על כל דבר. הגענו להישגים רבים בתחום הזה בגלל ההשפעה שלנו ובאמצעותה נגיע להישגים נוספים. מתפטרים כשמאבדים את ההשפעה, אבל הפעולות שלנו מוכיחות שאנחנו משפיעים בתחום הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר השיכון אריאל אטיאס
צילום: אבישג שאר ישוב
צילום: סבסטיאן שיינר
"ש"ס רמסה אלפי משפחות". משה קריף
צילום: סבסטיאן שיינר
"אטיאס קדוש מעונה". יעל בן יפת
צילום: תומי הרפז
השרים מגלגלים אחריות. ח"כ דב חנין
צילום: ירון ברנר
מומלצים