שתף קטע נבחר

הפושע הנאצי המבוקש בעולם נעצר בהונגריה

רק השבוע פרסם העיתון "סאן" כי איתר בעזרת מידע ממרכז ויזנטל את לאדיסלוס צ'אטארי, הונגרי בן 97 שהיה האחראי על הגטו היהודי בעיר קושיצה וסייע לשליחת 15,700 יהודים למחנות המוות בשואה. צייד הנאצים זורוף: "אני מאושר. זה ניצחון אדיר"

הוא התעלל ביהודים, שלח אותם אל מותם במחנות וברח אל החופש, אבל 67 שנה אחרי תום השואה, אחד מהאכזריים שבפושעיה ייתן סוף-סוף את הדין: התביעה בהונגריה הודיעה בצהריים (יום ד') כי עצרה את לאדיסלוס צ'אטארי, ההונגרי בן ה-97 הנחשב לפושע הנאצי המבוקש בעולם. מעצרו בא אחרי חשיפת מקום מגוריו בבודפשט, השבוע בעיתון הבריטי "סאן". לפי הודעת התביעה ההונגרית, הוא נעצר בגין ביצוע פשעי מלחמה.

 

התביעה רוצה שצ'אטארי יוחזק כעת במעצר בית, מה שיאפשר לרשויות גם להחרים את דרכונו. התובעים אמרו היום כי מצבו הפיזי והנפשי של צ'אטארי טוב יחסית לגילו.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

ה"סאן" הבריטי חשף ביום א' כי כתביו איתרו את צ'אטארי, שנעלם מאז שזהותו נחשפה לפני כ-15 שנה כשהתגורר בקנדה. כמפקד משטרה היה צ'אטארי אחראי על הגטו היהודי בעיר קושיצה, הנמצאת כיום בסלובקיה. לפי מרכז ויזנטל, שהעביר ל"סאן" את המידע על מיקומו של הפושע הנאצי, צ'אטארי סייע בשליחת 15,700 יהודים למחנות המוות בתקופת השואה.

בעיתון הבריטי תיעדו את אורח חייו החופשי של האיש שבמלחמת העולם השנייה נהנה מהצלפה בנשים בחגורתו וגרם ליהודים לחפור בידיים חשופות בורות בשלג.

 

מנכ"ל מכון ויזנטל, אפרים זורוף, אמר בצהריים ל-ynet בעקבות מעצרו של צ'אטארי: "אני מאושר. קשה לתאר עד כמה אני מאושר. הניצחונות שלנו לא רבים, וזה בהחלט ניצחון, ניצחון אדיר". הוא הסביר כי עד שיושם מאחורי סורג ובריח, יישאר צ'אטארי המבוקש מספר אחת ברשימת הפושעים הנאצים הנמלטים של מרכז ויזנטל.

 

מרכז שמעון ויזנטל בירושלים הציב לאחרונה את לאדיסלוס צ'אטארי בראש רשימת מבוקשיו, וציידי הנאצים של הארגון העבירו לעיתון הבריטי מידע שהתקבל על מקום מגוריו החדש. צ'אטארי ברח מקושיצה אחרי תבוסת הגרמנים, וב-1948 נידון בהיעדרו בצ'כוסלובקיה לעונש מוות בשל פשעי מלחמה. מפקד המשטרה חי תחת זהות בדויה בקנדה והחל לסחור בחפצי אמנות.

 

זהו לאדיסלוס צ'אטארי, כפי שנחשף השבוע ב"סאן" (צילום: מתוך אתר "סאן") (צילום: מתוך אתר
זהו לאדיסלוס צ'אטארי, כפי שנחשף השבוע ב"סאן"(צילום: מתוך אתר "סאן")

 

ב-1997 נחשפה זהותו של צ'אטארי ואזרחותו הקנדית נשללה ממנו על ידי הממשלה, שהחלה לגבש תיק משפטי נגדו. אלא שהוא נמלט מהמדינה, וב-15 השנים האחרונות מקום הימצאו היה לא ידוע. כל זה השתנה השבוע כשב"סאן" חשפו כי מצאו אותו גר בדירת שני חדרים בבירת הונגריה.

 

"ברגע שהצוות שלנו מצא את צ'אטארי, אנשי הצוות הצליחו לאשש שהוא היה סייען נאצי. התעמתנו איתו בפתח ביתו, שבו חי בשלווה לצד משפחות שאינן מודעות לעברו המצמרר", נכתב ב"סאן". הפושע הקשיש, שדובר אנגלית אחרי שנים רבות בקנדה, פתח את דלת הדירה כשהוא לבוש בתחתונים וגרביים. כשנשאל על עברו הוא "נראה המום" ורק השיב: "לכו מפה,

אינני רוצה לדון בזה".

 

הכתב שאל את צ'אטארי אם הוא מכחיש את חלקו בשואה: "הרבה אנשים נהרגו כתוצאה ממעשיך". בתגובה אמר הקשיש ההונגרי: "לא עשיתי את זה, לכו מפה", וטרק את הדלת. העיתונאים עקבו אחר האיש כשיצא לסיבוב קניות בעיר ונפגש עם מכרה. "לפני שהתעמתנו איתו ראינו כיצד הוא יוצא לסיבוב נינוח של ארבע שעות ברחובות בודפשט, נהנה מחיים ארוכים שנמנעו מאלפים שהושמדו באושוויץ", כתבו ב"סאן".

 

אחרי החשיפה ב"סאן" סיפר ל-ynet מנכ"ל מרכז ויזנטל זורוף: "כל המבצע הזה הוא made in Israel. זו עבודה שלנו בשיתוף פעולה עם ה'סאן'. המידע הגיע מאתנו, מצאנו אותו גם לפני שברח מדירת המגורים שלו לדירת

המחבוא וגם לאחר מכן, והעברנו את המידע ישר ל'סאן'". את שיתוף הפעולה עם הצהובון הבריטי הסביר זורוף: "היה לנו חשוב לתת לזה הד תקשורתי הרבה מעבר למה שאנחנו מסוגלים". הוא סיפר כי העיתון הבריטי השקיע כסף רב במעקב ובעימות עצמו מול צ'אטארי.

 

זורוף אמר כי איתורו של צ'אטארי התאפשר בין היתר הודות לאלמוני שראה אותו בבודפשט והתעניין בפרס כספי על איתורו. "זוהי תעודת עניות של השלטונות ההונגריים שידעו במשך 14 שנה שהוא חי לו בשקט ובשלווה, זה מזעזע", אמר מנכ"ל מרכז ויזנטל, "בימים אלה, כשהאנטישמיות גואה בהונגריה, זה חשוב באופן יוצא דופן".

 

Read this Article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים