שתף קטע נבחר

צילום: AFP

המחבל - אחד משומרי ראשו של אסד

בשאר אסד איבד בפיגוע בדמשק את שר ההגנה ואת גיסו. כעת מתברר שהמחבל היה מאבטח במעגל הפנימי של הנשיא. באופוזיצה בטוחים: פעולת התגמול תגיע בשעות הקרובות

המשטר הסורי ספג היום (ד') עם חיסולם של בכירים במשטר במהלך פיצוץ במבנה מנגנון הביטחון בדמשק מכה אנושה ביום הדרמטי ביותר מאז החלה ההתקוממות לפני שנה וארבעה חודשים. סוכנויות הידיעות מדווחות כי המחבל היה מאבטח שפעל במעגל הפנימי של הנשיא בשאר אסד. אחד ממתנגדי אסד, כמאל א-לבואני, טען כי מבצע הפיגוע הוא פעיל בצבא סוריה החופשי ו"הוא נמצא במקום בטוח". לדבריו, הפיצוץ בוצע מרחוק ולא באמצעות פיגוע התאבדות. לפי דיווח אחר מדובר היה במחבל מתאבד, אחד המאבטחים במקום, שהיה חמוש בחגורת נפץ.

 

סגן מפקד צבא סוריה החופשי, מאלכ אל-כורדי, אמר בראיון לערוץ הלבנוני אל-ג'דיד כי צבא סוריה החופשי נטל אחריות לפיצוץ במבנה מנגנון הביטחון הלאומי בדמשק. "צבא סוריה החופשי הבטיח בעבר להעביר את הקרבות ללב הבירה דמשק על מנת לעצור את מעשי הטבח של המשטר", אמר אל-כורדי. "אנחנו מקדישים את הפעולה הזאת לעם הסורי". הוא סיפר כי אחד מגדודיו של צבא סוריה החופשי ביצע את הפעולה, אך לא נקב בשמו מסיבות ביטחוניות.

 

היועץ הפוליטי של צבא סוריה החופשי, בסאם א-דאדא, טען כי המורדים עקבו אחר תנועותיהם של הבכירים שנפגעו היום והיו אלה שביצעו את הפיצוץ. לדבריו, לעיתים היה משתתף בישיבות גם מאהר אסד, אחיו של בשאר.

 

מפת הפיצוצים בדמשק. באופוזיציה חוגגים את ההישג ()
מפת הפיצוצים בדמשק. באופוזיציה חוגגים את ההישג

 

בפיגוע שהתרחש במפקדת הביטחון הלאומי בדמשק נהרג שר ההגנה הסורי, דאוד עבדאללה ראג'יחה. גם גיסו של נשיא סוריה אסף שווקאת, שנשוי לאחותו של אסד, בושרה, נהרג. הטלוויזיה הסורית מסרה כי שר הפנים איברהים א-שער, שתחילה דווח כי נהרג, חי. לפי הערוץ הלבנוני אל-מיאדין, ראש לשכת מנגנון הביטחון הלאומי, הישאם בחתיאר, נהרג אף הוא. הפיגוע אירע בזמן ישיבת קבינט שבה השתתפו שרים ואישי ביטחון בכירים. בהמשך דווח כי כמה אנשים נפצעו, אחדים מהם קשה, ובחלוף זמן מה הודיעה הטלוויזיה הסורית על מותו של שר ההגנה ראג'יחה.

 

דאוד עבדאללה ראג'יחה. חיסול ממוקד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דאוד עבדאללה ראג'יחה. חיסול ממוקד(צילום: רויטרס)

 

פעיל אופוזיציה סורי בכיר טען כי ישנם שישה הרוגים מקרב הבכירים הסורים ולא שלושה, כפי שדווח. הוא ציין כי ההרוגים הם שרים וגם בכירים במנגנוני הביטחון הסוריים. הוא אישר כי מי שביצע את הפיגוע הוא אחד משומרי הראש של המינהלת הקרובה לאסד, שהייתה לו יכולת להתקרב אל אותם בכירים מתוקף תפקידו.

 

עוד בחדשות ynet:

 

פעיל האופוזיציה הסורי המתגורר בלבנון, שאקיב אל-ג'ברי, העריך כי משטר אסד ייצא בשעות הקרובות לפעולת תגמול מסיבית נגד מעוזי המורדים בבירה בשעות הקרובות. לדבריו, האופן שבו סיקרה הטלוויזיה הממלכתית הסורית את הפיגוע היה חסר תקדים. "התגובה של התקשורת הממלכתית היא הסיפור הגדול כאן משום שבדרך כלל היא לא מדווחת על אירוע כזה. הם אוהבים לתת את ההרגשה שהכול בסדר בסוריה", צייץ אל-ג'ברי בחשבון הטוויטר שלו. "הם לא דיווחו שמדובר היה בשומר ראש אלא במחבל מתאבד שרצה לפגוע בבניין ושההרוג היחיד הוא דאוד עבדאללה ראג'יחה".

 

כאשר אל-ג'ברי התבקש להגיב להערכה שרצח שר ההגנה בוצע למעשה על ידי המשטר עצמו כדי למנוע את עריקתו של ראג'יחה, הוא השיב: "אני לא בטוח בכך. הם יכלו לעשות את זה בצורה שקטה יותר. מה שהם עשו היום יצר קרקס תקשורתי. יכול להיות שהיה מדובר בחיסול פנימי, אבל להערכתי לא כך הם פני הדברים, אלא פעולה שבוצעה על ידי 'צבא סוריה החופשי' או גורם שלישי - אחד מאותם ארגונים שחדרו לתוך סוריה".

 

מדובר בשיאם של ארבעה ימי לחימה אינטנסיביים ברחבי דמשק, במה שמוגדר כקרבות מכריעים בין המורדים לשלטון הסורי. הדיווחים על מותם של שר הפנים ושל אסף שווקאת, בכיר המשטר הידוע באכזריותו, פורסמו בערוץ "אל-מנאר" של חיזבאללה, המקושר למקורות סוריים, בערוץ "אל-ערבייה" ובכמה ערוצים נוספים במערב.

ארגון מורדים איסלאמיסטי המכנה עצמו "ליווא אל-איסלאם" נטל אחריות לפיגוע. במקביל דווח כי מתנהלים קרבות עזים קרוב לארמון הנשיאות באזור דומאר בבירה הסורית, בין צבאו של בשאר אסד לבין כוחות המורדים.

 

שגריר סוריה בעיראק, נואף פארס, שערק לאחרונה, אמר בראיון שנערך באולפן רשת אל-ג'זירה בקטאר כי "היום הוא יום שמחה בכל בית. למעשה, האנשים שנפגעו ונהרגו הם אלה שמנהלים את המדינה מהיום הראשון של ההתקוממות בהתאם להוראותיו של אסד".

 

פארס הגדיר את הפיצוץ היום כ"פעולה איכותית, גדולה, אמיצה ומסובכת. יש הזדהות רבה בתוך כוחות הביטחון הסוריים עם מה שקורה לעם הסורי. הם רואים בעיניהם את מה שבשאר אסד עושה". הוא שלל את הסברה כי כל כוחות הביטחון נאמנים לאסד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דאוד עבדאללה ראג'יחה נהרג
צילום: EPA
שוואקת. פגיעה אנושה בשלטון
צילום: AFP
מומלצים