שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס

הטרור בחו"ל: זמן בעייתי להגיב

לצ'רטרים לא-ישראלים אין שום אבטחה, והפעם גם התראה לא הייתה בבולגריה. ברקע המצב השברירי באזור, התגובה לאחראים - כנראה חיזבאללה ואיראן - לא צפויה להיות מיידית

הפיגוע בשדה התעופה בבורגס שבבולגריה הוא חזרה כמעט מדויקת על פיגוע במתווה זהה שכוחות הביטחון של בולגריה סיכלו בינואר השנה. גם אז היה על הכוונת אוטובוס מלא תיירים ישראלים, שהיה אמור להתפוצץ באמצעות מטען חומרי נפץ שיוגנב לתוכו. הפעם לא הייתה התראה, והטרור הרצחני לא נבלם. הטיסה הייתה טיסת צ'רטר בולגרית. טיסה כזו וגם האוטובוסים שמובילים את נוסעיה אינם מאובטחים.

 

טרור בבולגריה - כותרות אחרונות

 

מבדיקת אופי המטען ניתן יהיה להסיק מי עומד מאחוריו - אולם ככל הנראה זהו מנגנון הפיגועים של חיזבאללה בשיתוף "כוח קודס" של משמרות המהפכה האיראניים. הם נוהגים להשתמש בתשתית מקומית - סייענים שעוזרים לאנשים שבאים מבחוץ, או שמבצעים עבורם את הפיגועים.

 

מאחורי הפיגוע שסוכל בינואר היו אנשי חיזבאללה שהתכוונו לנקום את חיסולו ב-2008 של עימאד מורנייה, ראש מערך המבצעים של הארגון. מורנייה רצח עשרות ישראלים ומאות אמריקנים וחיסולו היווה מכה קשה גם לחיזבאללה וגם לאיראנים, שעמם היה איש הקשר. הוא גם היה אחד מנאמניו של משטר בשאר אסד.

 

שירותי המודיעין של המערב ושל ישראל לא הצליחו כנראה לאתר את המזימה הפעם. ברור שהייתה כאן החמצה מודיעינית שאת סיבותיה צריך לברר. אין זה בהכרח כישלון. גם בתחום המודיעין המסכל, כמו בתחומים אחרים, יש מדי פעם כוונות והכנות שחומקות מאמצעי הביון, אפילו הם משוכללים ביותר.

 

לפני כחודשיים הייתה התראה שבוטלה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לפני כחודשיים הייתה התראה שבוטלה(צילום: רויטרס)

 

סביר גם להניח שמנגנון הפיגועים בחו"ל של חיזבאללה הפיק לקחים מהכישלונות שהיו לו ולאיראנים בשנה האחרונה כשניסו לפעול בתאילנד, בטביליסי ובמקומות אחרים באסיה כדי לנקום את חיסול מדעני הגרעין האיראנים. אחרי אותם פיגועים הופקו לקחים, וייתכן שכך נעשה גם לאחר הסיכול בבורגס - אף שמדובר באותו המתווה ממש.

 

לפני כחודשיים הייתה התראה דומה על פיגוע בבורגס, והיא הוסרה. לא ברור גם אם משטרת בולגריה רק סיכלה את הפיגוע בינואר או שגם עצרה את המבצעים וחקרה אותם - ואם כן, לא ברור אם אותם מבצעים נחקרו גם על ידי שירותי ביון אחרים. כל זה צריך שייבדק כדי להפיק לקחים.

 

השאלה הבוערת יותר עכשיו היא איך מגיבה ישראל על הפיגוע. "בעוצמה", הבטיח ראש הממשלה נתניהו, ובעבר הודיעו בירושלים שיראו בחיזבאללה אחראי לכל פגיעה בישראלים בחו"ל, ושהיחס יהיה כאל פעילות נגד ישראלים בשטח ישראל.

 ואולם לנוכח המצב חסר הוודאות והרגיש כעת במזרח התיכון, תידרש מחשבה רבה. 

 

המרכיבים המחייבים שיקול מחדש הם נושא הגרעין האיראני שעומד כעת על הפרק, כולל אפשרות של פעולה צבאית לעיכוב תוכנית הגרעין; התמוטטות אפשרית של המשטר בסוריה, שמדאיג מאוד את חיזבאללה ואיראן ועלול לגרום לשניהם לפעול באורח לא צפוי; וכן כמובן המשטר שלא התייצב עדיין במצרים והרגישות בירדן. כל אלו מחייבים את ישראל לשקול היטב אם להגיב כעת, או לחכות לשעת כושר ואז למצות את הדין עם האחראים באופן נקודתי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים