שתף קטע נבחר

מומחים: התיק נגד הנאצי המבוקש בעולם מבוסס

יש מי שחוששים שלאדיסלוס צ'אטארי, הפושע הנאצי המבוקש ביותר בעולם שנעצר השבוע בהונגריה, יזכה לגורל דומה לזה של שנדור קפירו, פושע נאצי אחר שזוכה אשתקד בהונגריה בשל חוסר ראיות. מומחים מעריכים: "התיק הזה הרבה יותר חזק"

היסטוריונים ומומחים משפטיים אומרים כי הראיות נגד לאדיסלוס צ'אטארי, פושע המלחמה הנאצי המבוקש ביותר בעולם, שנעצר שלשום בהונגריה, חזקות בהרבה מאלה שהיו בתיק של הונגרי אחרי שהואשם בפשעי מלחמה, שנדור קפירו, שזוכה בשנה שעברה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

לדברי התביעה בהונגריה צ'אטארי חשוד בהתעללות ביהודים ובסיוע לשליחת אלפים מהם ב-1944 למחנות השמדה, בשעה ששימש קצין במשטרת קושיצה, עיר הנמצאת כיום בסלובקיה.

 

ב-2011 זיכה בית משפט בבודפשט את קפירו מפשעי מלחמה בשל חוסר בראיות. לפי התביעה הוא שירת כקצין במשטרת הונגריה ולקח חלק בטבח המוני, בין היתר של יהודים, שהתרחש בסרביה בתחילת 1942. הוא מת בספטמבר האחרון בגיל 97, בשעה שהכרעת דינו עמדה בפני ערעור בבית משפט בערכאה גבוהה יותר. הזיכוי הזה העלה חששות שמא יזכה צ'אטארי לגורל דומה.

 

לאדיסלוס צ'אטארי, השבוע בהונגריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לאדיסלוס צ'אטארי, השבוע בהונגריה(צילום: AFP)

 

אלא שאדם גלרט, מומחה במשפט בינלאומי שחקר את מעשיו של צ'אטארי בארכיונים בסלובקיה ובהונגריה, אומר כי "התיק נגד צ'אטארי הרבה הרבה יותר חזק". צ'אטארי נמצא כעת במעצר בית.

 

ה"סאן" הבריטי חשף ביום א' כי כתביו איתרו את צ'אטארי, שנעלם מאז שזהותו נחשפה לפני כ-15 שנה כשהתגורר בקנדה. לפי מרכז ויזנטל, שהעביר ל"סאן" את המידע על מיקומו של הפושע הנאצי, צ'אטארי סייע בשליחת 15,700 יהודים למחנות המוות בתקופת השואה. בעיתון הבריטי תיעדו את אורח חייו החופשי של האיש שבמלחמת העולם

השנייה נהנה מהצלפה בנשים בחגורתו וגרם ליהודים לחפור בידיים חשופות בורות בשלג.

 

שלשום בצהריים, שלושה ימים אחרי חשיפת מקום הימצאו של צ'אטארי, הודיעה התביעה בהונגריה כי עצרה אותו בגין פשעי מלחמה. מנכ"ל מכון ויזנטל, אפרים זורוף, אמר ל-ynet בעקבות מעצרו של צ'אטארי: "אני מאושר. קשה לתאר עד כמה אני מאושר. הניצחונות שלנו לא רבים, וזה בהחלט ניצחון, ניצחון אדיר". הוא הסביר כי עד שיושם מאחורי סורג ובריח, יישאר צ'אטארי המבוקש מספר אחת ברשימת הפושעים הנאצים הנמלטים של מרכז ויזנטל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאדיסלוס צ'אטארי. מעצר בית
צילום: AFP
קפירו. לקח חלק בטבח המוני
צילום: רויטרס
מומלצים