שתף קטע נבחר

הרב עמאר: אפשר לקבור את סילמן בחלקה רגילה

למרות המנהג לקבור אנשים שאיבדו עצמם לדעת "מחוץ לגדר", הרב הראשי שלמה עמאר הסביר כי "לפעמים, מרוב צער, אדם נופל בבלבול הדעת - ואז אין לו דין של מאבד"

הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, סבור כי ניתן למצוא "פתח" בהלכה שיאפשר את קבורתו של משה סילמן ככל אדם, ולא "מחוץ לגדר" - כפי שההלכה דורשת בעניין השמים קץ לחייהם.

 

קבלו עדכונים גם בפייסבוק של ynet יהדות

 

פטירת הרב אלישיב תיעוד מיוחד ב-ynet:

 

בתחילת השבוע, יומיים לאחר שמשה סילמן הצית את עצמו, אמר הרב עמאר בראיון למהדורה המרכזית של רדיו "קול חי" כי "לפעמים מרוב צער, מרוב ייאוש, אדם נופל בבלבול הדעת - ואז אין לו דין של מאבד. זה ידוע בהלכה, מכירים בזה הרבה לעניין קבורה - כשאדם עושה דבר מתוך חולי או מתוך צער גדול שיכול לגרום לו לבלבול". 

האזינו: החל מדקה 9:02
 

לדברי הרב עמאר, עניין הלכתי זה תקף "אפילו בבלבול רגעי, ואין לו דין של מאבד עצמו לדעת". למרות דבריו, והגישה ההלכתית המקלה, הרב עמאר הבהיר כי מעשהו של סילמון "חמור מיסודו, ואין היתר לכך שאדם ישלח יד בנפשו".

 

יש לציין כי תפיסתו ההלכתית של הרב עמאר בעניין היחס למתאבד מקובלת למדי, ועניינה לימוד זכות על מי ששולח יד בנפשו - כגון שלקה באי-שפיות זמנית, או שהספיק לעשות תשובה לפני מותו. 

 

כוויות ב-95% מחלקי הגוף

סילמן, שהצית עצמו בהפגנת המחאה בתל-אביב בשבת שעברה, פונה בתחילה לבית החולים איכילוב בעיר במצב אנוש, כשהוא סובל מכוויות

ב-95 אחוז מחלקי גופו והועבר לאחר מכן לשיבא - שם נפטר שישה ימים לאחר האקט המחאתי. אחותו, בת-ציון סילמן, ששהתה ליד מיטתו, זעקה: "אח שלי איננו. משה הלך, הוא הקריב את עצמו למען כולם". פעילי המחאה החברתית שהיו במקום תמכו בה ובאחותה.

 

לפני שהצית את עצמו, פיזר סילמן (57) עותקים ממכתב שבו הלין על קשייו מול הרשויות, והוסיף: "אני מאשים את מדינת ישראל, את ביבי נתניהו ו(יובל) שטייניץ הנבלות על ההשפלה שהאזרחים המושפלים עוברים יום יום. שלוקחים מהעניים ונותנים לעשירים ולעובדי המדינה. אין לי כסף לתרופות ולשכר דירה ואין לי בכלל להתחיל את החודש לאחר ששילמתי מיליונים במסים, עשיתי צבא ועד גיל 46 עשיתי מילואים. ואני לא אהיה חסר בית, לכן אני מוחה כנגד כל העוולות שהמדינה עושה לי ושלכמותי". 


פורסם לראשונה 21/07/2012 20:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה סילמן. שרד במשך שישה ימים
צילום: סמדר ברקוביץ'
הרב עמאר. יש להקל
צילום: יששכר רואס
מומלצים