שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

החקירה: המחבל חבש פאה ופוצץ 3 ק"ג חומר נפץ

נמשכת החקירה סביב זהות המחבל שרצח 5 ישראלים: הוא שהה בבולגריה לפחות מתחילת השבוע, ונסע פעמיים במונית, כולל אחת לצורך סיור להכרת השטח. עדי ראייה: "היה לו מבטא, אולי ערבי. הוא נראה רגוע". סופיה: עוד מידע בימים הקרובים

משרד ההגנה האמריקני (הפנטגון) חיזק אמש (יום ו') את עמדת ישראל, שלפיה ארגון חיזבאללה הוא שביצע את הפיגוע הקטלני בבורגס, בולגריה, שבו נרצחו חמישה ישראלים ונהג בולגרי. "מתקפת הטרור נושאת כמה מסימני ההיכר של חיזבאללה, אבל לפי שעה איננו יכולים לקבוע חד-משמעית מי אחראי לה", אמר דובר משרד ההגנה, ג'ורג' ליטל. הוא סירב לומר מהם הסימנים המעידים על כך. בינתיים בבולגריה מתבררים עוד ועוד פרטים על המחבל ועל אופן ביצוע הפיגוע, אולם זהותו עדיין אינה ידועה.

 

הפיגוע בבולגריה - כותרות אחרונות:

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר מיד לאחר היוודע דבר הפיגוע בבולגריה כי העקבות מובילות לאיראן, ואמש האשים את בעל בריתו של המשטר האיראני, חיזבאללה, בהוצאת הפיגוע לפועל. חיזבאללה מבטיח זה ארבע שנים לנקום את חיסול קצין המבצעים של הארגון, עימאד מורנייה, ואיראן חשודה כמי שרוצה לנקום את חיסולי ארבעה מדעני גרעין, חיסולים שאותם ייחסה לישראל. כבר בלילה שעבר אישר בכיר אמריקני ל"ניו-יורק טיימס" את טענות ישראל שחיזבאללה אחראי לפיגוע ועשה זאת בשליחות איראן, אך אז העדיף לעשות זאת בעילום שם.

 

בינתיים ממשיכים אנשי המוסד, ה-CIA, האינטרפול ושירותי הביון הבולגריים לחקור את הפיגוע. ראש ממשלת בולגריה, בויקו בוריסוב, אמר

אתמול בפרלמנט הבולגרי כי שירותי המודיעין של ארצו פועלים נמרצות במסגרת חקירת הפיגוע. לדבריו, "מידע נוסף יימסר בתוך שלושה או ארבעה ימים". בוריסוב שוחח אחר הצהריים במשך כחצי שעה עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ולפי ממשלת בולגריה שניהם "בירכו על עבודת הצוות של שירותי המודיעין של בולגריה וארה"ב".

 

שר הפנים הבולגרי, צווטן צווטנוב, אמר כי שירותי הביטחון של ארצו אינם שוללים את האפשרות שבפיגוע היו מעורבים נוספים מלבד המחבל המתאבד. במסיבת עיתונאים אמר צווטנוב כי המחבל אינו אזרח בולגרי, וכי הוא שהה בבולגריה לפחות מאז יום א'. אמש אמר שר הפנים הבולגרי לכתבים כי מטען החבלה שנשא עמו המחבל הונח בתוך תרמיל הגב שלו, והתפוצץ בתא המטען של האוטובוס. בראיון לטלוויזיה הממלכתית הוא הוסיף כי המטען הכיל שלושה קילוגרמים חומר נפץ.

 

ארונות הנרצחים הגיעו לישראל שלשום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ארונות הנרצחים הגיעו לישראל שלשום(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הודות לשידורים של צילומי הווידאו של המחבל בערוצי הטלוויזיה בבולגריה, הגיעו ביממה האחרונה למשטרה כמה עדי ראייה. לפי אנשי חברה להשכרת רכב באתר הנופש שבראבדה, מדרום לבורגס, שבה ניסה המחבל לשכור מכונית, המחבל "דיבר אנגלית עם מבטא, אולי ערבי". התביעה בבולגריה סיפרה שכשנדחתה בקשתו לשכור את הרכב "האיש הגיב ברוגע... תשאלנו את נהג המונית שלקח אותו לשדה התעופה אחר הצהריים. הוא לקח מונית גם בבוקר כדי לעשות סיור להכרת השטח. הוא בקושי דיבר עם נהגי המוניות, והיה רגוע".

 

שטרות רבים של כסף

לפי רשת bTV הבולגרית, בעלת החברה שממנה ניסה המחבל לשכור את הרכב, אפרודיטה פטרובה, סיפרה בעדותה כי הוא היה בכלל בעל שיער קצר, וכי היו ברשותו שטרות רבים שערך כל אחד מהם כ-500 אירו. היא סיפרה כי הוא הגיע למשרדי החברה ביום ראשון בבוקר, נתן פיקדון בשווי 50 לב (המטבע הבולגרי) ואמר שישוב ביום שני. הוא ביקש שהרכב יעמוד לרשותו בשעה 09:00 בבוקר. היא סיפרה כי למחרת שב למקום וניסה לשוחח עם בעלה, אולם כיוון שזה אינו דובר אנגלית הוא התקשר לאחיו, ובירורים נוספים גרמו להם לפקפק במידת האותנטיות של המסמכים שלו.

 

בתביעה הבולגרית הודו אמש כי בסופו של דבר למחבל היה שיער קצר ולא ארוך כמו זה שאיתו הוא נראה בשדה התעופה. לפי עדות ראייה, הוא כנראה חבש פאה.

 

לבורגס הגיעו מומחים צרפתי, שוויצרי ואמריקני לחומרי נפץ מטעם האינטרפול, אולם לפי שעה, זהותו של המחבל עדיין עלומה. גורמים רשמיים בבולגריה, שצוטטו בערוץ bTV, אמרו שהמחבל זכה לסיוע מצד כמה בני אדם בבולגריה - אזרחי לבנון או אנשי איסלאם קיצוני מקומיים שתכננו את הפעולה בתוך המדינה. חומר הנפץ, כך נמסר, היה "מתוצרת ביתית" - אך עוצמתי במיוחד. שר הפנים הבולגרי אמר כי בולגריה משתפת פעולה עם עם שתי מדינות נוספות בניסיון לזהות את המחבל.

 

שלשום נפוצו דיווחים שלפיהם המחבל, שהבולגרים פרסמו צילומים שבהם הוא נראה לפי החשד דקות לפני הפיגוע, הוא השבדי מהדי מוחמד גזאלי, בן 33, ששהה בעבר בכלא גוונטנאמו. אלא שבהמשך הכחישו אותם הבולגרים, ומשירותי הביטחון בשטוקהולם נמסר כי "המחבל אינו שבדי". בשבדיה לא מסרו היכן נמצא גזאלי. גם דגימות DNA שנעשו למחבל, שנשא דרכון אמריקני מזויף, לא הובילו עדיין לזיהוי.

 

אתמול היה שדה התעופה בבורגס פתוח תחת אבטחה כבדה, ולא נראה בו שום זכר לפיגוע, אף שזירת המתקפה עצמה נותרה סגורה ומתוחמת בסרטי סימון.

 

נרצחי הפיגוע הובאו למנוחות

משעות הבוקר אתמול הובאו למנוחות כל חמשת הישראלים שנרצחו בפיגוע. בבית העלמין סגולה בפתח-תקווה נטמן איציק קולנגי, שעות אחרי שרעייתו הפצועה גילת גילתה כי הוא אחד ההרוגים. אחיו, דוד, ספד לו: "רצינו לומר לך תודה על זה שאתה אחי, על זה שזכיתי לחלוק איתך חדר, מיטה ליד מיטה יותר מ-20 שנה".

 

קברו הטרי של אליאור פרייס ז"ל (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
קברו הטרי של אליאור פרייס ז"ל(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

גם חברו, אמיר מנשה, נטמן בבית העלמין סגולה. אחותו הבטיחה לשמור על בנו רום, בן עשרה חודשים, ולדאוג שיידע מי היה אביו. כאשר הוכנס ארון הקבורה שלו לאולם ההספדים, פרצו בקהל בזעקות שבר ובבכי. אשתו נטלי שנפצעה בפיגוע הגיעה להלווייה כשהיא ישובה בכסא גלגלים ונתמכת בבני משפחה. נטלי חזרה ואמרה: "תחזור אליי, לא יכולה בלעדיך, איפה אתה? קחו אותי אליו".

 

כוכבה שריקי הובאה למנוחות בראשון-לציון. בן משפחתה ספד לה: "אני לא מאמין לגודל האסון שנפל עלינו, דווקא עכשיו כשנכנסת להריון לאחר ניסיונות נואשים". שריקי, בת 44, סיפרה רגע לפני הטיסה לאחותה כי היא הרה. בהלוויה סיפרה האחות: "מותך מותיר חלל עצום בקרבנו. אני

זוכרת שהתקשרת לספר לי על התינוק שאת נושאת ברחמך. כמה היית שמחה אז".

 

בבית העלמין מכר הסמוך לעכו הובאו למנוחות שני החברים הטובים מאור הרוש ואליאור פרייס. שירה, אחותו של מאור, התקשתה לסיים את ההספד ובכתה ארוכות מעל קברו של אחיה: "איך אפשר להיפרד כשלא ממש רוצים? אבא ואמא קראו לך מאור בגלל שהבאת לנו אור. כתבת לנו מבורגס שאתה נהנה שם, ובקרוב תחזור". כשעתיים אחריו נטמן אליאור. אחותו ליאת ספדה לו: "אחי הקטן, אנחנו המומים, זה לא הגיוני. אולי תבוא לכמה רגעים בבקשה?".

 

ובתוך כך, משטרת קפריסין ביקשה אתמול להאריך בעוד שבוע את מעצרו של הלבנוני שבשבוע שעבר פורסם כי נתפס במדינה, בחשד שתכנן פיגועים נגד תיירים ישראלים. האיש, בן 24, מחזיק בדרכון שבדי, והיום נערך לו דיון בדלתיים סגורות בבית משפט בלימסול, העיר השנייה בגודלה במדינה. לפי כלי תקשורת בקפריסין, האיש הגיע לקפריסין כתייר מלונדון, ונעצר במלון בלימסול ב-7 ביולי. מקור קפריסאי אמר כי האיש הגיע למדינה כדי לפגוע במטוס או באוטובוס שנושא ישראלים. לפי עוד דיווח, היו ברשותו פרטים על כלי טיס ישראליים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 20/07/2012 19:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחבל כפי שתועד בשדה התעופה בבורגס
צילום: AFP PHOTO / BULGARIAN INTERIOR MINISTRY
אליאור פרייס ז"ל
צילום: רפרודוקציה אבישג שאר-ישוב
איציק קולנגי ז"ל
מאור הרוש ז"ל
אמיר מנשה ז"ל
כוכבה שריקי ז"ל
צילום רפרודוקציה: אבי מועלם
מומלצים