שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אחרי ההלוויות: "מחכה שאליאור ייכנס הביתה"

אמו של אליאור פרייס ז"ל, שנרצח בבורגס, קיבלה את המנחמים שהגיעו למרות השבת לבית בעכו: "הוא לא היה נגד ערבים. למה רצחו לי אותו?". חבריו של אמיר מנשה ז"ל הבטיחו: "נהיה כאן בשביל ילדיו". גילת קולנגי, שנפצעה ובעלה איציק נרצח, ביקשה לאתר זוג מבוגרים שסייע לה ברגעים שלאחר הפיגוע

יממה לאחר שקברו את יקיריהם, שנרצחו באמצע השבוע בפיגוע בבורגס, בני המשפחות עדיין מנסים לעכל את האובדן. אמו של אליאור פרייס מעכו, שנרצח יחד עם חברו הטוב מאור הרוש, אמרה היום (שבת) כי היא עדיין לא מעכלת שבנה נרצח. "אני חושבת שעוד רגע הוא ייכנס דרך הדלת", היא אמרה.

 

הפיגוע בבולגריה - כותרות אחרונות:

 

בבית משפחת פרייס בעכו קיבלו את המנחמים הרבים, שעל אף השבת הגיעו לביתם. אמו של אליאור, עדנה, אמרה כי בנה האמין בדו-קיום: "הוא לא היה נגד ערבים. למה רצחו לי אותו? הוא היה הולך לשוק בעיר והיה אומר שיש ערבים שטובים מיהודים. לקחו לי את הבן בגלל שהוא יהודי וישראלי".

 

האם סיפרה כי ביום שני הקרוב אליאור היה אמור לחזור לארץ: "בבוקר הטיסה ישבנו ושתינו קפה יחד, הוא אמר לחברה שלו שזו הפעם האחרונה שהוא טס בלעדיה. הייתה לי הרגשה לא טובה לפני הטיול. בשעות שאחרי הפיגוע התקשרנו לטלפון הנייד שלו שצלצל וצלצל, רק בערב הוא נדם. הוא היה צריך לחזור משדה התעופה ישר לשלושת המבחנים שנשארו לו, ולסיים את לימודי מנהל העסקים. הייתי רואה אותו 24 שעות ביממה, גם בבית וגם בעבודה. הוא היה ממלא לי את הבית, מה אעשה עכשיו?".

 

האב, קובי פרייס, סיפר על תחושותיו: "אחרי ששמעתי מה קרה הלכתי לעבודה כדי להירגע, כדי להיות עסוק במשהו. אבל אז ראיתי מולי את השולחן הריק של אליאור, שעבד איתי. הוא היה שוּתף-דם, אי אפשר להחליף אחד כזה". גם האב אמר שהייתה לו תחושה לא טובה: "אליאור אמר לי שהם הולכים לחופשה של בטן-גב במלון ובבריכה. אבל בכל זאת עשיתי ביטוח שכולל חילוץ והצלה, זו לא הייתה תאונה - אלא רצח".

 

דרכו האחרונה של אליאור פרייס ז"ל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דרכו האחרונה של אליאור פרייס ז"ל(צילום: AFP)

 

אביו של אליאור הוסיף כי זה לא ינחם אותו אם יתפסו את מי שסייע למחבל המתאבד. "המוות לא קרה במלחמה, הרצח אירע לשם רצח, זו אידיאולוגיה קיצונית וצריך לחסל את זה", הוא אמר, "זו אידיאולוגיה שאומרת שאם אתה לא דומה לי, אסור לך להתקיים".

 

האב הוסיף כי קשה לו לקבל את מותו של בנו: "כולם מתים בסוף, אבל הוא לא מת בשיבה טובה, הוא נהרג בפיגוע. הסבא והסבתא שלו ניצולי שואה, לא יכולתי לספר להם מה קרה באותו ערב. זהו, נגמרה שושלת פרייס, אליאור היה אחרון הבנים".

 

"נהיה כאן בשביל רום ונטלי"

בחצר הבית בפתח תקווה שבו התגורר אמיר מנשה, שנהרג גם הוא בפיגוע בבורגס, הוקם אוהל גדול. "אמיר היה אבא נדיר, רום היה החיים שלו. הוא דומה לו שתי טיפות מים. אנחנו נהיה כאן בשביל רום ובשביל נטלי, אבל אמיר יש רק אחד", אמר אורן קליין, חבר ילדות של אמיר. "נטלי אשתו רק עכשיו התחילה לעכל, היא מסתכלת באינטרנט וקוראת את הכתבות".

 

בבית המשפחה תלויה מודעת אבל המבשרת על מותו. אל הבית הגיעו מאז הלוויה חברים ומכרים רבים. "אני רגיל לראות את השם אמיר מנשה המון, כל החיים שלי. עכשיו לראות את המילה ז"ל ליד השם לו זה לא נתפס", סיפר קליין, "אמיר זה אח, אנחנו גרים קרוב. אין יום שלא הייתי רואה אותו. בילינו בערבי סנוקר, שש-בש, סוני, אירועים משפחתיים. אני לא יודע איך להתמודד ולעכל, בחיים לא עמדתי במצב כזה. אנחנו עוברים מבית החולים אל בית המשפחה".

 

אמיר מנשה, איציק קולנגי - שנהרג גם הוא בפיגוע - ואורן קליין למדו יחד בתיכון ברנר בפתח תקוה. "גדלנו יחד באותה שכונה, מגיל קטן אנחנו משחקים יחד כדורגל. אמיר היה הנשמה הטובה של החבר'ה. בחור לארג' ונדיב. הוא היה חשמלאי במקצועו ומעל להכול חבר מושלם. יום אחד התקשרתי אליו בשעה 1:00 בלילה אחרי שנפל לי החשמל בעסק. הוא הגיע אחרי עשר דקות וסידר את זה עם חיוך על הפנים".

 

החברים משחזרים זיכרונות קטנים, רגעים שכבר לא יחזרו. "היינו יוצאים לבלות, נוסעים יחד לחופשות", סיפר קליין, "במיוחד אני זוכר את הדרבי האחרון. אמיר, כמו כולנו, היה אוהד של הפועל פתח תקווה. הוא הגיע אליי הביתה לצפות בדרבי. בדקה ה-20 הוא אמר לי 'בוא, הולכים למשחק'. לקחנו את האופנוע הקטן, הרכבתי אותו והגענו למגרש ונכנסנו למשחק. אתמול דיברתי עם אשתי שהלכה לבקר את נטלי. היא שאלה אותי עם מי אני הולך להלוויה, אמרתי לה שאני הולך עם דודו, מאור ואמיר. אני לא יכול להפסיק להגיד את השם שלו".

 

מאור חדד, חבר קרוב, סיפר על חבורה שעכשיו חסר בה חלק. "אני ואמיר גדלנו יחד בשכונת עין גנים. אשתי ונטלי, אשתו של אמיר, גדלו יחד בבת ים. כשהצעתי לאשתי נישואים אמיר הכיר את נטלי. כשהם התחתנו הייתי הנהג שלו בחתונה שלו. הייתה להם חתונה שמחה ומאושרת, הם היו זוג שמכבד אחד את השני, אין דברים כאלה".

 

הלווייתו של איציק קולנגי. אלמנתו עדיין מאושפזת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הלווייתו של איציק קולנגי. אלמנתו עדיין מאושפזת(צילום: מוטי קמחי)

 

את ההודעה על מותו של אמיר קיבל כשהגיע אל בית המשפחה. "היו בהתחלה המון שמועות, אחר כך סיפרו לנו שכנראה איציק נהרג. בכלל לא ידענו שגם אמיר", שחזר חדד, "לא היה לי את מספר הטלפון של ההורים שלו בבית, אז החלטתי ללכת לשם. בסביבות 9:00 בבוקר כשנכנסתי לבניין ראיתי שוטר יוצא והבנתי הכול. הוא סיפר שבא לקחת דגימות מהמשפחה ואמר שזה כמעט ודאי. קשה לי לדבר עליו בזמן עבר. אנחנו נמצאים בתוך סיוט".

 

מחפשים אחר זוג שסייע לאחר הפיגוע 

גילת, אשתו של קולנגי, עדיין מאושפזת במצב קל עד בינוני במחלקה

הכירורגית בבית החולים בילינסון בפתח תקווה, כשצבא של חברים מטפל בה ומגונן עליה. בבית החולים אומרים שהיא תמשיך להיות מאושפזת בימים הקרובים. מחר יעריכו הרופאים שוב את מצבה וישקלו את המשך הטיפול.

 

היא מחפשת אחר בני זוג מבוגרים מישראל שלדבריה הצילו את חייה ברגעים שאחרי הפיגוע שגבה את חייהם של חמישה ישראלים. לדברי קובי לוי, אחיה של גילת, "למרות מצבה והטרגדיה שפקדה אותה, חשוב לה מאוד להיות מסוגלת להודות לשניים שלדבריה הצילו את חייה. היא סיפרה לנו שהאנשים הלא מוכרים הללו לא נפגעו בפיצוץ, הבגדים שלהם היו נקיים, אבל הם חשו מהר לעזרתה, הרחיקו אותה ממקום הפיגוע והכניסו אותה לבניין של נמל התעופה והמתינו איתה שם עד שהגיע אמבולנס לפנות אותה".

 

"באותם רגעים היא הייתה במצב טראומטי", הוסיף האח, "היא לא ידעה מה קורה מסביבה, מה קורה עם בעלה. היא מבקשת לקרוא לאותו זוג באמצעות ynet, שיצרו קשר איתה או עם בני משפחתה על מנת שתוכל להודות להם. מה שעשו למענה מאוד ריגש אותה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו נועם (דבול) דביר, מאור בוכניק וכרמית ראובן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אליאור פרייס
צילום: רפרודוקציה אבישג שאר-ישוב
אמיר מנשה
גילת ואיציק קולנגי
צילום: פרטי
מומלצים