שתף קטע נבחר

האוצר מגבש תוכנית לעצור את העלייה באבטלה

בגלל החשש מהרעה במצב התעסוקה: האוצר מגבש תוכנית שתכלול הכשרות מקצועיות והקשחת התנאים לקבלת דמי אבטלה. התוכנית תתמקד בחרדים, ערביות ואנשים בלי מקצוע

משרד האוצר מגבשים תוכנית למלחמה באבטלה, שבמרכזה פתיחת עשרות תוכניות של הכשרה מקצועית בענפים נדרשים בכל רחבי הארץ ובמקביל הקשחת התנאים לקבלת דמי אבטלה. הסיבה לתוכנית: חשש מעלייה חדה בשיעורי האבטלה בישראל בעקבות המשבר הכלכלי העולמי, שהשפעותיו החלו לחלחל לכלכלה הישראלית בשבועות האחרונים.

 

  • חרדים יכולים לחתום אבטלה - לא לעבוד

 

ברחבי העולם עלו בשנה האחרונה שיעורי האבטלה, וקיים חשש כבד שבישראל, שנהנתה בשנים האחרונות משיעורי אבטלה מהנמוכים בעולם – שהגיעו אף לכ‭– 5%-‬ תגדל האבטלה בתוך חודשים ספורים בשיעורים ניכרים. האבטלה בארץ נעה כעת, לפי הערכות, בין ‭7%‬ ל‭7.5%-‬ (הנתון הרשמי למאי עומד על כ‭,(7%-‬ וגידול באבטלה צפוי לגרום באופן מיידי לעליית שיעורי העוני בישראל.

 

"קיים חשש שנוכח המתרחש במדינות רבות בעולם – המיתון המתגבר והקשיים ביצוא לאותן מדינות, יחד עם ההאטה המשמעותית בישראל, יגדלו ממדי האבטלה בישראל לכ‭10%-‬ בתקופה לא ארוכה. מספר המובטלים עלול לעלות בכ‭150-‬ אלף איש‭,"‬ התריע גורם בכיר במשרד האוצר. גם ראשי התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר התריעו לאחרונה כי "צפויים ממדי אבטלה קשים כבר בקרוב‭."‬

 


האבטלה מסביב לעולם

האבטלה מסביב לעולם
ספרד 25%
יוון 22%
אירלנד 14.5%
פורטוגל 14%
מצרים 13%
טורקיה 10.5%
צרפת 10%
איטליה 10%
הודו 10%
בריטניה 8.5%
ארה"ב 8%
שוודיה 8%
קנדה 7.5%
ישראל 7%

 

את התוכנית מגבשים באגף התקציבים במשרד האוצר והיא צפויה להיות מוצגת כבר היום לשר האוצר, יובל שטייניץ, ובימים הקרובים גם לראש הממשלה נתניהו.

 

לפי התוכנית החדשה, המדינה – שסגרה ביוזמתה בשנים האחרונות כמעט את כל ההכשרות המקצועיות במימונה – תפתח בתוך חודשים ספורים עשרות תוכניות של הכשרה מקצועית בענפים נדרשים במשק באזורי הארץ השונים, ובעיקר במקומות שקיים חשש שיהפכו למוקדי אבטלה.

 

ההכשרות ייעשו במקצועות שבהם קיים חוסר משווע בעובדים, למשל בחרטות, בשרברבות, בעבודה עם מכונות מורכבות, במקצועות בניין נדרשים וגם במקצועות היי-טק מסוימים.

 

ההכשרות יוצעו בעיקר למי שכלל אינם מצויים כיום בכוח העבודה במשק ואינם מחפשים עבודה וכן למובטלים שהכשרתם במקצועות שאינם נדרשים עוד במשק, הן בגלל המודרניזציה בענפים שונים והן בגלל רוויה באותם מקצועות והקושי לייצר בהם מקומות עבודה חדשים.

 

גורם בכיר באוצר אמר ל"ממון" כי כל ההכשרות ייעשו תוך תשלום משכורות חודשיות מלאות על ידי המדינה מתקציבה, לפחות בשכר מינימום ואף יותר מכך. יהיה גם מימון מלא של הוצאות הנסיעה מבתיהם של המועמדים להכשרה מקצועית למקומות שבהם יתקיימו הלימודים.

 

"אלפי עובדים יוכשרו"

מנגד, יוקשחו מאוד התנאים לקבלת דמי אבטלה למי שמחפשים עבודה במשך חודשים, בעיקר במקצועות לא נדרשים או על ידי אנשים בלתי מקצועיים, שלא למדו מקצוע. אותו גורם באוצר אמר כי "חייבים לצרף לכוח העבודה במשק אלפים שכלל אינם מחפשים עבודה משום שאין להם שום הכשרה מקצועית. אי אפשר גם שכל חסר מקצוע יחפש בקביעות רק עבודה בניקיון או באבטחה. כך יישארו מאות אלפי חסרי מקצוע בישראל עניים כל ימי חייהם. הכוונה היא להכשיר אלפי עובדים במקצועות שחסרים במשק‭."‬

 

לפי שעה סוכמו העקרונות העיקריים של התכנית, אך טרם הוחלט באופן מדויק כיצד יוקשחו התנאים לקבלת דמי אבטלה ובאילו מקומות ייפתחו כבר בקרוב מסלולי ההכשרה המקצועית.

 

ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, גל הרשקוביץ, אישר ל"ממון" שבמשרד האוצר מגבשים תוכנית חדשה למאבק באבטלה ולשיבוץ מובטלים בעבודות נדרשות במשק. לדבריו, "אנחנו פועלים בעיקר לכך שהתוכנית תכלול את האוכלוסיות העניות ביותר וחסרות המקצוע. נשים דגש מיוחד על האוכלוסייה של החרדים, הנשים הערביות וחסרי מקצוע מכל המגזרים בפריפריה הרחוקה ממרכז הארץ‭."‬

 

התוכנית אמורה להיות אחד הפרקים המרכזיים בחוק ההסדרים, שיובא לאישור הממשלה יחד עם הצעת תקציב המדינה. אולם, אם יוקדמו הבחירות תגובש תוכנית ההכשרות המקצועיות החדשה בנפרד ותצא לפועל כבר בקרוב בגלל הצורך המיידי למנוע גידול משמעותי בממדי האבטלה. בכיר באוצר אמר כי "עדיף להוציא את הכסף על הכשרות מקצועיות ומשכורות בזמן הלימודים למשתלמים מאשר להוציא יותר כסף על דמי האבטלה להרבה יותר אנשים‭."

 

הידיעה התפרסמה היום במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
הממונה על התקציבים באוצר גל הרשקוביץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים