שתף קטע נבחר

נכה צה"ל הצית עצמו ביהוד: "למד ממשה סילמן"

יומיים לאחר שנקבע מותו של סילמן, אירע מקרה דומה ביהוד. נכה צה"ל בכיסא גלגלים העלה עצמו באש בתחנת אוטובוס בעיר, מצבו מוגדר קשה. אחיו סיפר שאיים כי יצית עצמו כמו סילמן: "הוא שקע בחובות, תרם את חייו למדינה - והיא זרקה אותו"

"הוא אמר, 'ראיתם מה קרה לסילמן? זה מה שיקרה לי'. הוא אמר את זה לאחותי בסוף השבוע האחרון". כך העיד בצהריים (יום א') אחיו של נכה צה"ל שהצית עצמו בתחנת אוטובוס ביהוד, יומיים בלבד לאחר מותו של משה סילמן, שהעלה עצמו באש במהלך הפגנה בתל-אביב. הנכה, כבן 45, נפצע באורח קשה והובהל לבית החולים שיבא בתל השומר כשהוא סובל מ-70 אחוזי כוויות בגופו. עד ראייה סיפר כי לפני המעשה צעק האיש באוזני העוברים והשבים כי הוא "סובל מחובות".

 

"צעק 'סובל מחובות' והצית את עצמו". יהוד, היום (צילום: אמנון שדה חדשות 24) (צילום: אמנון שדה חדשות 24)
"צעק 'סובל מחובות' והצית את עצמו". יהוד, היום(צילום: אמנון שדה חדשות 24)

 

אזרחים שהיו במקום סייעו לכבות את האיש באמצעות מים ומטף וצוות של מגן דוד אדום הוזעק למקום. הרקע להצתה העצמית עדיין אינו ברור. אחיו של הפצוע סיפר ל-ynet: "הוא עשה היום מעשה שהוא למד לצערי מסילמן".

 

לדבריו, "הוא שקע בחובות, זה עלה לו המון כסף, הוא כבר ניסה בעבר להתאבד. הוא אמר שהוא יעשה את זה". הוא הוסיף: "אנחנו לא מופתעים מכך שהוא ניסה להתאבד, אלא מהצורה שבה הוא החליט לפעול. הוא אמר, 'ראיתם מה קרה לסילמן? זה מה שיקרה לי'. הוא אמר את זה לאחותי בסוף השבוע האחרון". 

 

אחיו של הפצוע סיפר כי הוא נכה צה"ל אך "הצבא אוהב אותנו מתחת לאדמה, לא אוהב אותנו פצועים". לדבריו, אחיו נפצע כשהיה בן 23, עבר שיקום, אחר כך התנדב למג"ב ואז עבר תאונה במשמרת וגם אירוע מוחי. הוא הלין על הבירוקרטיה: "עד שאתה מקבל מה שמגיע לך אם בכלל, לוקח המון זמן ואנשים מגיעים למצבים קיצוניים". אחיו נפצע חודש לפני שאמור היה להתחתן. "היה כבר אולם מוזמן והכול, אבל אז הוא התחיל בטיפולים ולא התחתן. לא נתנו לו את אחוזי הנכות שמגיעים לו על ההתחלה, הוא שכר עורכי דין וכך נכנס לחובות, הוא התקשה להתנהל כלכלית, וגם זה תרם לחובות.

 

האח סיפר עוד כי הוא מטופל ברווחה, גם דרך ביטוח לאומי וגם דרך הצבא. "אני מרגיש עכשיו את כל מה שמרגישים כל פצועי צה"ל וכל נכי צה"ל. אמנם זה אחי, אבל אני מרגיש את מה שכל נכי צה"ל עוברים. בן אדם תורם למדינה, נותן את החיים שלו למדינה ובסוף זורקים אותו. מקרים כאלה לצערי לא חדשים. הם מרגישים כמו נטל על החברה וזה התסכול שלהם". לדבריו, תחושה זהה מלווה את כולם: "זה לא משנה אם אתה שכיר או עצמאי. כשהמדינה צריכה אותך אתה זורק הכול ובא לעזור, אבל כשאתה צריך אותם - זורקים אותך".

 

האח העיד כי הוא חבר מרכז הליכוד וקרא לראש הממשלה ולשר הרווחה "לעשות מהפיכה במשרד הרווחה. לא מדובר בבן אדם אחד, הרבה אנשים מפגינים כבר הרבה זמן. אסור להתעלם מזה". 

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

המצוד אחר הסייען: "צולם בוורנה, עדיין בבולגריה"

חקירת השוד באילת: ארבו לשוטרים, חטפו נשקם

 

משה סעדון, חובש "איחוד הצלה" שהגיע לזירה סיפר כי "ראיתי את האדם שוכב ליד כיסא גלגלים לאחר שהצית את עצמו עם בנזין. הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני לאחר שכוחות הכיבוי פעלו במקום וכיבו את האש שבערה בגופו".

 

דובר מד"א זכי הלר מסר כי "ב-11:55 קיבלנו דיווח על אדם שהצית את עצמו בצומת הטייסים, סמוך לאזור התעשייה ביהוד. כשהגענו למקום מצאנו גבר מוטל על הכביש. הוא היה בהכרה, קיבל טיפול ראשוני במקום, הורדם והונשם ופונה לבית החולים".

 

גורם הבקי בטיפול שניתן על ידי רשויות הרווחה טוען כי "עובדת סוציאלית טיפלה בו ודיברה איתו על בסיס יומיומי. לפני מספר חודשים, מונה לו אפוטרופוס על ידי בית משפט בשל ענייניו הכספיים ועל רקע העובדה שנקלע לחובות. על פניו, מדובר באדם ששירותי הרווחה עשו עבורו מעל ומעבר, אך יחד עם זאת צריך לבדוק. הוא לא חי ברחוב, לא היה לא מחסור במזון. אם כל האנשים במדינה היו מקבלים את הסיוע שהוא קיבל משירותי הרווחה המצב היה יותר טוב".

 

זירת האירוע ביהוד (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
זירת האירוע ביהוד(צילום: עופר עמרם)

 

מחמוד גדיר, שעבר עם משאיתו סמוך לתחנת האוטובוס, היה הראשון שניסה לכבות את הגבר שהצית את עצמו. "נסעתי בכביש המקביל כשלפתע ראיתי אדם שמצית את עצמו בתחנת האוטובוס, עצרתי את האוטו, קפצתי ממנו ולקחתי מטף בשביל למנוע ממנו לשרוף את עצמו. כל התהליך הזה נמשך בין חמש לעשר שניות, הזמנתי מיד אמבולנס. הוא לא אמר דבר".

 

ד"ר יוסי חייק, מנהל מחלקת כוויות בבית החולים שיבא, דיווח במסיבת עיתונאים: "לצערי קיבלנו כרגע פצוע, הוא מורדם ומונשם שסובל מיותר מ-70 אחוזי כוויות וכן משאיפת עשן, כנראה עם המון מחלות ברקע. מצבו קריטי". הוא הביע תקווה "שהגל הזה ייגמר כי זה לא עושה טוב לאף-אחד".

 

חייק נשאל כיצד מתמודד הצוות הרפואי עם מקרי ההצתה וניסיונות ההתאבדות האחרונים, והשיב: "זה קשה. צריך להבין, המקרים האלה מגיעים גם באופן שוטף וכרגע זה חם כי זה נמצא בחדשות. אבל זה היום-יום שלנו".

 

50 אלף נכי צה"ל שותפים לאותה תחושה

דוד גלבוע מארגון נכי צה"ל הגיע לבית החולים כדי לעמוד מקרוב על מצבו של הפצוע. הוא סיפר כי מדובר בנכה צה"ל וגם נכה שהוכר על ידי ביטוח לאומי. "יש לו הרבה בעיות. כידוע נכי צה"ל שובתים כבר שלושה חודשים באגף השיקום, מתחת לביתו של שר הביטחון ברק". לדבריו, "הנסיבות שהביאו אותו לעשות מעשה קיצוני הן שהמצב הכלכלי שלו מאוד קשה, הוא צבר הרבה חובות. הגופים שאמורים לטפל בו, קרי משרד הביטחון והביטוח הלאומי - לא טיפלו בו כמו שצריך".

 

גלבוע הסביר: "אנחנו שובתים כעת בדיוק על הנושאים האלה, על היחס המחפיר, על הזלזול בנכי צה"ל, על אנשים שנתנו את נפשם ואת גופם למדינה, אבל לא מקבלים טיפול ראוי. אנחנו דורשים מהמדינה לטפל באנשים האלה כמו שצריך. לא ייתכן שנשלח חיילים לקרב והיום נזלזל בהם". עוד אמר: "הוא חי לבד, קשה לו להתמודד עם הבעיות. הוא מרגיש שהמדינה זנחה אותו. הוא נתן את מה שהוא יכול, אך המדינה זרקה אותו. לצערי הרב יותר מ-50 אלף נכי צה"ל שותפים לאותה תחושה שהמדינה זנחה אותם".

 

"חייו של אדם קודש הם ביהדות"

סילמן, בן 57, שהצית עצמו בהפגנת המחאה בתל-אביב בשבת שעברה, מת ביום שישי בבית החולים שיבא בתל השומר. אחיותיו, בת-ציון וריקי, שהו במחלקת הכוויות בבית החולים, ולצדן עשרות פעילים חברתיים. "בצער רב אנו מודיעים על פטירתו של יקירנו", הודיעו עידית לב, מארגון רבנים לזכויות אדם, ויוסי ברוך, פעיל החזית החיפאית והחזית החברתית, בשם משפחתו של סילמן. "חייו של אדם קודש הם ביהדות ובעיני המשפחה. אנו קוראים בכל לשון של בקשה מכל אלה שנמצאים במצוקה לא ללכת בדרך שבה הלך משה".

 

אתמול נערכו כמה הפגנות לזכרו של סילמן. ההפגנות היו בתל-אביב, ירושלים, הוד השרון וחיפה – שם קראו להפוך את הכאב הגדול שלו לשינוי חברתי. "סילמן היה אדם פוליטי שמת מוות פוליטי, בנסיבות פוליטיות", אמרו המפגינים בחיפה. בתל-אביב חסמו מפגינים את איילון דרום במחלף השלום ואחד מהם נעצר. סילמן יובא למנוחות הערב בשעה 17:00 בבית העלמין בחולון.

 

במקביל, שוטרים ואנשי מד"א שהוזעקו בצהריים למתחם המחאה "חומה ומגדל" ביקום, הצליחו להניא אשה בת 40 מתל-אביב מלהצית את עצמה. אחד הפעילים במקום סיפר כי "האשה ברחה לנו לשנייה מהעין, החזיקה מכל נפט והתקשרה לקו האדום בהיסטריה שהיא רוצה למות. שוטרים ואנשי מד"א שהגיעו למקום הצליחו להרגיע אותה".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים, רענן בן צור ושירי הדר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצית עצמו בתחנת אוטובוס
צילום: עופר עמרם
מקרה דומה בתוך שבוע
צילום: מוטי קמחי
מומלצים