שתף קטע נבחר

התירוצים של מקבלי הג'ובים: "סגן שר זה עול"

בכירים בליכוד היו בטוחים שח"כים מקדימה יפלגו את המפלגה של מופז, אבל עד כה לא השיגו את השביעייה המיוחלת. ח"כ אבסדזה ואדרי אמרו שאינם פורשים - בינתיים - וח"כ אריה ביבי, שכבר חתם על מינוי: "סגן שר - הרי זה עול. לחבר כנסת יש יותר פגרות". ח"כ טיבייב למופז: הקרובים אליך ביותר עוזבים, תתפטר

המערכת הפוליטית ממשיכה לגעוש הבוקר (יום ב'), והניסיונות לפלג את קדימה תמורת תפקידים בממשלה ובקואליציה עדיין לא הבשילו. מספר חברי הכנסת שהודיעו על פרישתם מהמפלגה עוד לא עומד על המינימום הדרוש של שבעה. למרות זאת בכירים בליכוד הביעו הבוקר ביטחון בכך שהצליחו להשיג מספיק ח"כים. ב-12:10 ימסור יו"ר קדימה שאול מופז הצהרה בסיעת קדימה בכנסת.

 

קדימה על סף פילוג? דיווחים נוספים ב-ynet:

אין מקום בב.מ.וו: הממשלה מתנפחת עוד יותר

עלובי החיים / פרשנות

פורשי קדימה עם נתניהו: גיוס בגיל 26 לחרדים

 

אמש נודע על המהלך שרקמו הח"כ לשעבר צחי הנגבי ואנשי נתניהו. הנגבי אמור לכהן כשר להגנת העורף, ח"כ אריה ביבי יכהן כסגן השר לביטחון פנים, ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ' תתמנה לסגנית שר התקשורת וח"כ אבי דואן, ראש המטה של שאול מופז בפריימריז - שנכנס לכנסת רק לפני כחצי שנה - הסכים לכהן כסגן שר הרווחה. הפורשים אמורים לתמוך ב"חוק טל 2", המתווה של נתניהו לגיוס חרדים, וגם בתקציב המדינה הבא שצפוי לכלול גזירות כואבות.

 

ח"כ נחמן שי הבהיר הבוקר שאינו פורש, לאחר שניהל מו"מ עם אנשי הליכוד. כמוהו גם ח"כ נינו אבסדזה, שהסבירה: "לא אהיה שותפה למהלך שיחזק את נתניהו ויאפשר לו להעביר חוק טל ריק מתוכן ותקציב אכזרי". היא קבעה עוד: "אין ספק שקדימה סיימה את תפקידה, אבל אם אעשה מהלך פוליטי הוא יהיה אך ורק על רקע אידיאולוגי, ללא כל תמורה, ולא כחלק מקומבינה".

 

אחת ההערכות במערכת הפוליטית היא כי אבסדזה עשוייה לקחת חלק במהלך הפילוג של שביעיית הח"כים מקדימה, ולאחר מכן להתפלג באופן אישי למפלגת שמאל.

 

סיעת קדימה בימים אחרים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
סיעת קדימה בימים אחרים(צילום: גיל יוחנן)
 

 

אך יחד עם עתניאל שנלר, חמישה פורשים בטוחים. ח"כ יעקב אדרי נטה אמש לפרוש, ואחד הרעיונות שהועלו היה שיכהן כיו"ר ועדת הכלכלה. אחרי שאמר אתמול ל-ynet כי "הליכוד הוא הבית שלי", היום נמשכו הלבטים מצדו: "לא ביקשתי תפקיד, לא סגרתי על מינוי ואני עדיין שוקל את צעדיי". בהודעה שורסמה בשמו נמסר כי אדרי "אינו חתום על שום מסמך ואינו מצטרף לשום גוף. באשר לעתיד הוא ישקול את צעדיו וכאשר יחליט הוא יודיע על החלטתו".

 

ח"כ ביבי נימק את המהלך: "תמכתי במופז אבל הוא איכזב אותי בנושא הגיוס. מה שקרה ב-64 שנה אי אפשר לחתוך באבחה אחת וחייבים לעשות את זה במדורג. ההצעה שהוצגה לנו על ידי אנשי נתניהו טובה".

 

ח"כ שי. מו"מ עם הליכוד (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות) (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)
ח"כ שי. מו"מ עם הליכוד(צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)

 

ח"כ אבסדזה. ניהלה מו"מ (צילום: מיכאל קרמר) (צילום: מיכאל קרמר)
ח"כ אבסדזה. ניהלה מו"מ(צילום: מיכאל קרמר)
 

ביבי דוחה את הטענה כי חבר לליכוד בשביל תפקיד, לדבריו "סגן שר זה קשקוש - הרי זה עול. לחבר כנסת יש יותר פגרות. אבי דואן הוא אדם שעוסק כל הזמן בעבודה סוציאלית, יוליה היא כל הזמן ברדיו ואני בנושאי ביטחון פנים. כל המהלך הזה הוא לא על תפקידים, הוא על עיקרון. קדימה קוטבית מאוד - מצד אחד נינו (אבסדזה) בשמאל ומצד שני (עתניאל) שנלר בימין, זה פשוט לא הולך. הגיע הזמן לפרוש ואני מתכוון לחבור בסוף המהלך לליכוד".

 

ח"כ דואן, עד לפני כמה ימים מנאמני מופז, הסביר את מהלך הפרישה לטובת תפקיד סגן שר הרווחה: "אל לאזרחים לשכוח כי מדובר במינוי לשנה במקרה הטוב. אשתדל לעשות את המוטל עליי בזמן הקצוב לרווחת אזרחי ישראל, מקרי הרווחה הרבים והעובדים הסוציאליים".

 

עדיין לא ברור כיצד תנהג דליה איציק, שעליה מופעלים לחצים כבדים. אתמול הגיע אל ביתה גם "אדריכל המהלך" הגנבי, והשניים ניהלו שיחה ארוכה, במהלכה ניסה לשכנע אותה לפרוש מקדימה. איציק נותרה בלבטיה, אולם הבהירה לפני השיחה שבכל מקרה לא תצטרף לליכוד. "כרגע אני לא עוזבת את המפלגה, אבל זה מצב מאוד מורכב ומסובך. מהלך כזה עושה לי כאב בטן", אמרה למקורביה.

 

"מופז, מעדיפים את נתניהו על פניך - לך הביתה"

בינתיים, המהלכים מאחורי הקלעים לא נפסקים. בכירים בקבוצה שמזוהה עם ציפי לבני, המנהיגה הקודמת שהפסידה בפריימריז למופז וצפויה לחזור לזירה הפוליטית, העבירו מסרים לח"כ אבסדזה כדי שלא תפרוש כעת. "הישארי בקבוצת לבני ותוכלי לעזוב בכל רגע לאן שתרצי", אמרו לה. בקרב אנשי הקבוצה מאשימים את יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' כי "סגרה דיל עם ביבי" כדי לאפשר את פילוג קדימה.

 

מנגד, ח"כ רוברט טיבייב, שהתנגד למהלך הכניסה לממשלה, כתב הלילה מכתב חריף למופז.

 "את הנזק שגרמת לקדימה בכניסתך לממשלה, בצורה בלתי סבירה, אנחנו רואים היום, כאשר המפלגה מפולגת ומפוררת, שבה אנשיך הקרובים ביותר לא מביעים אמון בך ובמנהיגותך ובוחרים לקבל את מנהיגותו של ראש הממשלה, אותו אתה שואף להחליף".

 

טיבייב הוסיף וכתב ש"אל לי להאשים אותך בכל הבעיות של התנועה, אתה אדם בעל זכויות רבות לטובת מדינת ישראל, הקרבת את רוב שנות חייך לטובת ביטחון מדינת ישראל, ואולם, כיו"ר המפלגה, אתה חייב להסיק מסקנות מהאירועים של התקופה האחרונה ובמיוחד של הימים האחרונים, ולהתפטר לאלתר מתפקיד יו"ר המפלגה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. המפלגה מתפרקת
צילום: גיל יוחנן
ח"כ טיבייב. "מופז, תפרוש"
צילום: גיל יוחנן
ח"כ ביבי. נושא בעול
צילום: נועם מוסקוביץ
מומלצים