שתף קטע נבחר

קדימה מתפרקת: נתניהו מחלק תיקים לפורשים

פילוג קדימה הוא עובדה מוגמרת. הפורשים יקבלו תיקים: צחי הנגבי יהיה השר להגנת העורף, הח"כים אריה ביבי, אבי דואן ויוליה שמאלוב-ברקוביץ' יהיו סגני שרים. מופז: "שוחד פוליטי חסר תקדים". דליה איציק מתלבטת: "זה עושה כאב בטן"

הוא קנה אותם בזול: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אמש (יום א') עם פורשי קדימה והחל לגבות במעשים ובתיקים את פילוג המפלגה - תמורת תמיכה בחוק הגיוס ובתקציב 2013. צחי הנגבי יכהן כשר להגנת העורף, ח"כ אריה ביבי יכהן כסגן השר לביטחון פנים, ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ' תתמנה לסגנית שר התקשורת וח"כ אבי דואן, ראש המטה של שאול מופז בפריימריז שנכנס לכנסת רק לפני כחצי שנה, הסכים לכהן כסגן שר הרווחה. אמש דווח שח"כ נחמן שי ישמש השר האחראי על רשות השידור, אך בהמשך הוא הכחיש זאת.

 

קדימה מתפרקת - הדיווחים האחרונים ב-ynet:

פורשי קדימה עם נתניהו: גיוס בגיל 26 לחרדים

אין מקום בב.מ.וו: הממשלה מתנפחת עוד יותר

פרשנות: מפלגה שנולדה בחטא ומתה בחטא

 

כדי לפלג את קדימה נדרשים שבעה חברי כנסת שיצטרפו למהלך. נכון לעכשיו, יש חמישה פורשים כמעט ודאית. חברות הכנסת אבסדזה ואיציק טרם החליטו וגם ח"כ יובל צלנר, שנפגש עם הנגבי, מתלבט - אך נוטה להישאר בקדימה. יו"ר קדימה, שאול מופז, שפירק לפני ימים אחדים את ממשלת האחדות עם נתניהו על רקע חוסר ההסכמה בעניין השוויון בנטל, אמר בתגובה לפירוק מפלגתו: "קדימה יוצאת לדרך חדשה ללא מטען עודף וללא אופורטוניזם. היום חוסלה ממשלת נתניהו. הציבור רואה את המראות, שומע את הקולות ומבין שאלה ימי פומפיי האחרונים - ימים של שוחד פוליטי כמוהם לא ידעה ישראל מעולם". 

 

עם איציק ותירוש. מופז יישאר קירח מכאן ומכאן?  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עם איציק ותירוש. מופז יישאר קירח מכאן ומכאן? (צילום: גיל יוחנן)

 

מלבד משרת השר שככל הנראה הובטחה לח"כ שי, סוכם עוד במסגרת ההבנות עם הליכוד, כי הוא עשוי להתמודד על ראשות העיר ירושלים בבחירות המוניציפליות בתמיכת המפלגה, או שיתמנה לשגריר. עם זאת, אחר כך הוא הסתייג מהדיווחים. גם חבר הכנסת יעקב אדרי נוטה לפרוש, ואחד הרעיונות שהועלו היה שיכהן כיו"ר ועדת הכלכלה.

אדרי עצמו אמר מוקדם יותר ל-ynet כי הוא רואה עצמו בליכוד "בסוף הדרך. אני אפרוש כדי לחזור לליכוד, אך עדיין מתלבט. הליכוד הוא הבית שלי".

 

עדיין לא ברור כיצד תנהג דליה איציק, שעליה מופעלים לחצים כבדים. אתמול הגיע אל ביתה גם "אדריכל המהלך", צחי הגנבי, והשניים ניהלו שיחה ארוכה, במהלכה ניסה לשכנע אותה לפרוש מקדימה. איציק נותרה בלבטיה, אולם הבהירה לפני השיחה שבכל מקרה לא תצטרף לליכוד. "כרגע אני לא עוזבת את המפלגה, אבל זה מצב מאוד מורכב ומסובך. מהלך כזה עושה לי כאב בטן", אמרה למקורביה.

  

ח"כ נינו אבסדזה מצדה מעוניינת לפרוש למפלגת שמאל, אך מתלבטת אם לעשות זאת כעת. בשיחה פרטית אמרה: "לא קיבלתי החלטה. משגעים אותי במהלך היום כולו. אם אפרוש, אפרוש כמובן למפלגת שמאל, אך לא קיבלתי החלטה אם להשתתף במהלך".

 

ח"כ אבי דואן: זה לרווחת תושבי ישראל

ח"כ רחל אדטו, שתויגה אף היא כפורשת פוטנציאלית, הודיעה כי היא נשארת בקדימה, "ללא סימני שאלה", כהגדרתה. גם ח"כ שלמה מולה הבהיר: "אני לא חלק מהקבוצה הזאת. אין לי עניין לעזור לליכוד". דוברו של ח"כ אבי דיכטר הבהיר אף הוא שדיכטר אינו שותף למהלך. מנגד, ח"כ אבי דואן הסביר מדוע החליט להצטרף: "אל לאזרחים לשכוח כי מדובר במינוי לשנה במקרה הטוב. אשתדל לעשות את המוטל עליי בזמן הקצוב לרווחת אזרחי ישראל, מקרי הרווחה הרבים והעובדים הסוציאליים".

 

בקדימה הגיבו במילים קשות: "לקנות חברי כנסת כל כך בזול - זה עוד לא קרה. בחוץ משתוללת מחאה חברתית ונתניהו לא מפסיק לחמוס את הקופה הציבורית, לא רק שמדובר בממשלה המנופחת ביותר בתולדות מדינת ישראל ובעולם, נתניהו ניגש עם סל הקניות שלו והכול על חשבון מעמד הביניים. צחי הנגבי והשביעייה שלו הם בדיחה - והבדיחה הזאת היא על חשבון כולנו".

 

אבי דואן ומופז, לאחר השבעתו בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אבי דואן ומופז, לאחר השבעתו בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

  

האפשרות שקבוצת ח"כים מקדימה תתפלג ותחבור לליכוד עוררה סערה מתמשכת במפלגתו של שאול מופז. בתגובה רשמית לידיעה על המו"מ שמנהל צחי הנגבי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי להצטרך לליכוד, נמסר מקדימה כי "מדובר בשוחד פוליטי מהסוג הגרוע ביותר".

 

בקדימה אמרו מוקדם יותר ש"ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה לקנות קולות של חברי כנסת על מנת להכשיר את חרפת חוק הגיוס של הליכוד בעבור תפקידים זניחים בממשלתו המנופחת. מדובר בלא פחות משוחד פוליטי מהסוג הנחות והנלוז ביותר. לאחר שדחה פשרה היסטורית על פי מתווה קדימה, מנסה ראש הממשלה להכשיר חרפה היסטורית שמעודדת השתמטות ומנציחה את האי שוויון באמצעות שוחד פוליטי".

 

חבר כנסת נוסף, שנחשב עד לאחרונה מקורב למופז, אמר ש"מדובר בתסריט ריאלי מאוד. זה יותר רציני משהיה. מופז עשה הרבה טעויות מאז שנבחר. הקש ששבר את גב הגמל היה ההתנהלות סביב ועדת פלסנר והסירוב שלו למנות מטעם קדימה צוות רציני שיעמוד מול הליכוד, שהציב פוליטיקאים משופשפים. הבעיה של קדימה היא שיש בה לא מעט קצוות, והכול קיצוני".

 

יו"ר קדימה הקודמת, ציפי לבני, ערכה אתמול שיחות עם מספר חברי כנסת המזוהים איתה. בכיר בקדימה שמזוהה עם לבני אמר על אנשי מופז: "מי שהולך עם כלבים שלא יתפלא שמתעורר עם פרעושים וקרציות". ח"כ רוברט טיבייב מתכוון לדרוש ממופז להסיק מסקנות, לקחת אחריות ולהתפטר מתפקידו.


פורסם לראשונה 22/07/2012 23:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו
צילום: EPA
צחי הנגבי
צילום: עופר עמרם
ח"כ אבי דואן
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אריה ביבי
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים