שתף קטע נבחר

האם נוטרילון שנמכר בארץ אכן מס' 1 באירופה?

טבע מפרסמת כי היא משווקת בארץ את מותג תרכובת המזון לתינוקות מספר 1 באירופה, אבל ברבות ממדינות אירופה, כגרמניה, צרפת ובריטניה, לא רק ששם המותג שונה, אלא שהמוצר שנמכר שם מכיל אל.סי פופה, בעוד שהמוצר בארץ נטול רכיב זה. טבע: "היצרנית נוטרישה מדורגת מספר 1 באירופה"

אמת בפרסום או חצי אמת בפרסום? חברת טבע ישראל יצאה בקמפיין ענק למותג תרכובת המזון לתינוקות שהיא משווקת בארץ, נוטרילון. לפי הקמפיין, "נוטרילון מבית נוטרישה - תחליף החלב מס' 1 באירופה" שמיליוני תינוקות גדלו עליו.

 

 

בפרסומת של נוטרילון, ניתן לראות שלל כפתורים עם דגלי מדינות רבות, לא רק אירופיות, שבכולן לכאורה נמכר המוצר רק שלא תמיד מדובר באותה פורמולה.

 

אולם בטבע לא מזכירים בפרסומת, שהתרכובת המשווקת בישראל אינה בדיוק התרכובת שמשווקת בכל מדינות אירופה.

לא רק שהמותג נוטרילון משווק באירופה תחת שמות שונים, למשל אפטאמיל, אלא שהמוצר שנמכר בארץ תחת שם המותג נוטרילון אף לא מכיל אל.סי פופה (LC PUFA. או LCP) שרשרת חומצות שומן ארוכה. זאת בניגוד למדינות בהן נמכרת תרכובת שכן מכילה אל.סי פופה כמו גרמניה, הולנד, אוסטריה, ספרד, הולנד איטליה (שם הרכיב נוסף לאחרונה), צרפת, פינלנד, צ'כיה, סלובקיה ובריטניה. המוצר הנמכר בישראל מכיל רק העשרה של פרה ביוטיקה GOS/FOS - רכיבים שנמצאים גם במוצרים המועשרים בא.סי פופה הנמכרים באירופה.

תחליף החלב מספר 1 באירופה? ()
תחליף החלב מספר 1 באירופה?

 

בעמוד הפייסבוק של נוטרילון, אגב, שונה הכיתוב במודעה ל"מותגי נוטרישה - מס' 1 באירופה".  המותג, החל להימכר בארץ באוקטובר 2011 ומאז נאבק על מקומו במדף, שכן הוא אינו ניתן כרגע ליולדות בבתי-החולים. מאז תחילת השנה הצליח נוטרילון להגיע לנתח שוק של אחוזים בודדים.

 

"יש מדינות בהן הרכיב נדרש על-ידי משרד הבריאות"

למה בישראל מוכרים את המוצר המועשר פחות? ככל הנראה כדי להוריד את מחיר המוצר, שכן תוספת הרכיב לכאורה מייקרת אותו. האם הרכיב הזה דרוש בתחליפי חלב? לא בטוח. תינוקות רבים גדלו על פורמולות שאינן מכילות אותו. יש טענה שהוא מועיל לזיכרון ולהתפתחות המוח, אולם יש אחרים הטוענים שלא מדובר ברכיב חיוני, שכן הגוף דואג ליצרו לבד וזוהי תוספת שרק מעשירה את התרכובת. אולם אין ספק - מוצר עם הרכיב הזה ומוצר בלי הרכיב הזה זה לא אותו מוצר, לכן הפרסומת עשויה לבלבל.

  

אז למה מפרסמים שהמוצר הנמכר בישראל הוא "המוביל באירופה" בשעה שברבות ממדינות אירופה נמכר מוצר שונה ברכיביו? וגם אם שונה הפרסום ל"מותגי נוטרישה הם המובילים באירופה" - הרי המוצר שנמכר ברוב המדינות האירופיות הוא לכאורה לא בדיוק המוצר שנמכר בארץ. בשירות הלקוחות של נוטרילון אמרו לנו: "אל.סי פופה מוכנס למוצר כדרישה של משרדי הבריאות בחלק מהמדינות, אך בארץ אין דרישה כזאת. לכן הפורמולה די זהה לזו הנמכרת באירופה, למעט רכיבים קטנים".

 

אז למה מפרסמים שזה המוצר מספר 1 באירופה, אם זה לא אותו מוצר?

 

"יש מדינות שהמוצר הנמכר בהן זהה לישראל ויש מדינות שמוכרים בהן גרסה אחרת".

 

אז התרכובת שמשווקת בארץ אינה תרכובת פרימיום?

 

"למרות זה, התרכובת שמשווקת בארץ היא עדיין פורמולת פרימיום. הרכיב הזה לא חיוני. אלו חומצות שומן אומגה 6 ו-3. יש חומצות כאלה בתרכובת שנמכרת בארץ, אך הן פשוט קצרות יותר. הגוף יודע לייצר בעצמו את שרשרת החומצות הארוכה, מכאן שניתן להעשיר את המוצר באל.סי פופה, אך זה לא רכיב חיוני". 

 

טבע: "זה קשור בתהליכי רישוי"

בתשובה לשאלה דומה נכתב בעמוד הפייסבוק של החברה: כי "..לנוטרישה מס' פורמולות המשווקות ברחבי העולם, כולן מיוצרות על פי התקן האירופאי ומכילות את כל הרכיבים הדרושים להתפתחות תקינה של התינוק. הפורמולות דומות בבסיסן וכולן מכילות את הפטנט הייחודי של נוטרישה, שילוב הרכיבים GOS/FOS אשר נמצא בעשרות מחקרים כתורם למערכת חיסון בריאה של התינוק.

 

"בין הפורמולות יכולים להיות הבדלים קטנים, הנובעים מתהליכי רישוי ועדכון הפורמולות במדינות השונות. נוטרילון מכיל חומצות שומן קצרות שרשרת ALA, LA - PUFA אשר גוף התינוק מסנטז באופן טבעי לחומצות שומן ארוכות שרשר DHA LC-PUFA ו- AA".

 

מטבע נמסר בתגובה: "נוטרילון, המיובא על ידי 'טבע ישראל', הינו מבית נוטרישה (NUTRICIA) מקבוצת דנונה, הנחשבת לאחת מהחברות המובילות בעולם בתחום תחליפי החלב, מדורגת מספר 1 באירופה ומספר 2 בעולם ומאות מיליוני תינוקות גדלים עליה כבר למעלה ממאה שנה.

 

"כל תרכובות המזון לתינוקות כולל נוטרילון מיוצרות על פי תקנים בינלאומיים ומכילות את כל הרכיבים התזונתיים הדרושים להתפתחות תקינה של התינוק. בנוסף כל אחת מהחברות בוחרת להוסיף רכיבים אחרים בעלי ערך מוסף כזה או אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
נוטרילון. לא בדיוק אותו מוצר בכל מדינות אירופה
צילום: באדיבות נוטרישה
מומלצים