שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "כוכב נולד": לפורמט מוביל דרושה דרך חדשה

  אז יש לנו שופטים. ומשם עוברים לוועדת שיפוט. ומשם לנקודת שיפוט. ואז זוכרים אחד, מחלקים במה שנשאר, ובסוף מישהו עולה לשלב הבא. ערן בר-און לא מצליח להבין מה לעזאזל עובר על "כוכב נולד" - רק את העובדה שכדאי לחפש לה חלופה

  אחרי היעדרות בת שבוע מהסלון הביתי, שבה הטלוויזיה לפעילות בעוצמה מלאה. יום ראשון, מיד לאחר שדני קושמרו נפרד מהצופים, צץ לו צביקה הדר על המסך והתלוצץ עם צופיו. "כוכב נולד" תמיד היתה אופציה נוחה וראויה לערבי שרב. הפורמט היה ברור: 24 מתמודדים נכנסים לאולפן אחרי שעברו טירונות בכפר הנופש של האגודה למען החייל כדי לבצע שירי סולו לבחירתם. השניים שזכו למספר ההצבעות הנמוך ביותר, התמודדו ראש בראש על הזכות להישאר בתוכנית. ובכן, לא עוד. 

   

  בעונה החדשה של "כוכב נולד" העדיפו לקחת את כל תוכניות השירה והזמר שנראו אי פעם, לערבב היטב - ולהקיא הכל ישר על המסך שלכם. קבוצת המתמודדים חולקה לשלוש קבוצות קטנות יותר, שמונה מתמודדים בכל אחת. ארבעה שופטים מעניקים אור ירוק, אלא אם כן אחד מהם אומר למתמודד "ועדה", ואז הוא עובר לוועדת שופטים נוספת. חברי הוועדה הנוספת (שנראית קצת כמו ועדת קישוט) מסננים מחצית מהמתמודדים שמגיעים אליהם. המחצית השניה עוברת לקבלת ניקוד מנקודות השיפוט. כן, כמו בבושקה: ועדה בתוך ועדה בתוך ועדה. 

   

  "כוכב נולד 10". זאת הוועדה, הנקודה או העמדה? (צילום: ערוץ 2) (צילום: ערוץ 2)
  "כוכב נולד 10". זאת הוועדה, הנקודה או העמדה?(צילום: ערוץ 2)

   

  ועדת השיפוט האחרונה מעניקה נקודות. יושבים להם ברחובות אזרחים המחופשים לתימנים, סטודנטים במכללת ספיר או חניכי הצופים שבונים סנדות מעץ לקראת מחנה הקיץ שלהם, ומנקדים ביושרה של אנשי מקצוע את המתמודדים. את הנקודה שהם העניקו למתמודדים זוכרים בראש, ומוסיפים את הנקודה של ועדת השיפוט שאינה זו של שופטי "כוכב נולד". מחברים הכל ביחד, מוציאים שורש, והופ - אמור להיוולד כוכב.

   

  בעונה הנוכחית ניסו, כמו ב-"The Voice", לתת יותר כוח לשופטים, להביא ועדה מקצועית כדי לעשות כבוד לפסטיבלי הזמר והפזמון, וחילקו נקודות שידור כדי שנרגיש כמו באירוויזיון. נו, מילא. אבל כשהכל נראה כמו חלטורה - או במילותיה של מירי מסיקה לאחד המתמודדים: "אתה כמו תלמיד ששר בטקס סיום בית ספר" - יש לנו בעיה.

   

  דרוש קצת יותר מטאבלט לכל שופט

  גם אם מפיקי התוכנית מעולם לא הודו בזה, "כוכב נולד" היא-היא "אמריקן איידול". הניסיון לברוח מהפורמט רק כדי לנסות ולהציל אותה ממוות משול להצטרפותו של שאול מופז לממשלה כדי להביא לחוק שירות לכל ולא כדי לדאוג להארכת ימיו כיו"ר המפלגה.

   

  אבל כמו מופז גם ימיה של "כוכב" על המסך שלכם ספורים. מזה זמן מה השמועות מדברות על כך שזוהי עונתה האחרונה, וזה לא ממש מפתיע. כש-"The Voice" נושפת בעורפה, "אייל גולן קורא לך" מדגדגת אותה מבית ונתוני הצפיה האחרונים עומדים על 22 אחוזים - רק כמה סנטימטרים מעל אמנון לוי אצל האנדרדוג בדימוס, ערוץ 10 - אין לה באמת סיכוי לחיות.

   

  אם רק היו משכילים שם להיצמד לפורמט ולא לחלק טאבלט לכל שופט, שופט לכל נקודת שיפוט ונקודה לכל מתמודד, ואולי במקום כל זה היו משקיעים באולפן גדול, סאונד טוב ושואו גרנדיוזי - עוד היה לה סיכוי.  

   

  אז מה הלאה? האפשרות הריאלית ביותר היא שבמהלך 2013 נראה את ה"אקס פקטור" בגרסתה הישראלית נכנסת לנעליה של "כוכב נולד". לפי השמועות המתרוצצות בחודשים האחרונים, "קשת" נמצאת במגעים עם חברת ההפצה וההפקה "פרימנטל", בעלת הזכויות של הפורמט. לצדדים סכסוך עתיק יומין עוד מימי "השגריר", מה שמקשה על המשא ומתן - אבל גורמים בתעשיה מאמינים שהסיפור יסתדר בסופו של דבר. במיוחד לאור העובדה ש"קשת" (המחזיקה גם בערוץ 24) לא תוכל להישאר בלי תוכנית מוזיקלית בפריים טיים.

   

  אופציה נוספת אך קצת פחות ריאלית היא לקדם את "אייל גולן קורא לך" אל עבר הפריים טיים. עם קצת שיפוץ, קאסט מהודר יותר של שופטים וקידום נכון, הזמר הפופולרי עוד יכול למצוא את עצמו מקבל את השידור מיונית לוי.

   

  האופציה האחרונה והלא ריאלית בעליל היא פשוט להתקשר לסיימון פולר (יוצר "אמריקן איידול") ולהגיד לו סליחה, ולבדוק אם אפשר בכל זאת לרכוש את הפורמט. כי אם אחרי עונה בינונית הם עוד שורדים באוויר, אולי גם אצלנו, עם קצת יושרה - אפשר לסחוב עוד עונה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 2
  צביקה הדר ב"כוכב נולד". עד מתי ימשיך להתלוצץ עם צופיו?
  צילום: ערוץ 2
  לאתר ההטבות
  מומלצים