שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מהם מנהגי האבלות בתשעת הימים?

  שאלה:

   

  מהם מנהגי האבלות בתשעת הימים?

   

  תשובה:

   

  משנכנס אב ממעטים בשמחה - והכוונה היא שאין שמחים כלל. מכל מקום, חכמים הוסיפו גדרים מסוימים כדי לבטא את האבלות.

   

  א. אין בונים בניין של שמחה. הכוונה היא לבניין של הרווחה, שאין בו צורך של ממש, דבר שאינו מצוי כל-כך בימינו, בפרט בארץ-ישראל. אבל נהגו שלא לצבוע את הבית ולא לסייד אותו.

   

  ב. נוהגים שלא לאכול בשר ולא לשתות יין בימים אלה. והספרדים מתחילים במנהג זה רק אחרי שבת (בשבוע שחל בו תשעה באב). אולם השנה, מכיוון שתשעה באב חל בשבת, מקילים הספרדים עוד ולמנהגם – לא נוהגים השנה בדינים הנוהגים ב"שבוע שחל בו תשעה באב".

   

  בשר לענייננו הוא כל סוגי הבשרים - גם עוף, ויין מתייחס לכל סוגיו, לרבות מיץ ענבים. מאכלי דגים - מותרים, ובמשקאות - בירה, שֵׁכר וכדומה.

   

  בסעודות מצווה, כגון ברית מילה, פדיון הבן או סיום מסכת, מותר לבעלי השמחה לאכול בשר, וכך גם לקרוביהם המשתתפים עמם. חולים הזקוקים לבשר למען בריאותם, מותרים אף
  הם באכילת בשר (בימינו הצורך פחות, משום שיש הרבה תחליפים מן הצומח ומן הדגים).

   

  ג. אין מכבסים בימים אלה, גם לצורך הימים שלאחר תשעה באב. ואולם בבית שיש בו תינוקות המלכלכים את בגדיהם תדיר - מותר לכבס בגדיהם.

   

  ד. אסור לרחוץ רחצה של תענוג. חולה וילדים קטנים מותרים ברחיצה. בימינו, שנוהגים לרחוץ מדי יום ביומו והרחיצה היא מטעמי בריאות, ובפרט בימים חמים שבארץ, אפשר להקל להתקלח בכל יום, רצוי שלא במים חמים.

   

  ה. רחצה ושחייה בים ובבריכה אסורות. 

   

  (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר)

   

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

   

  לפנייה לכתב/ת
  מומלצים