שתף קטע נבחר

הנגבי: חוזר לליכוד, מצטער שלא השגנו שביעייה

אדריכל המהלך שאותו כינה מופז "חרפת נתניהו-הנגבי" הודיע על פרישתו מקדימה. הנגבי תירץ את הניסיון שכשל, ושהיה מקנה לו תפקיד שר: "נכונותי לחזק הממשלה הייתה עניינית, התמיכה במהלך סתרה לכאורה את האינטרס האישי שלי"

אדריכל "חרפת נתניהו-הנגבי " פורש מקדימה, חוזר לליכוד ומנסה להסביר את המהלך: צחי הנגבי, שתיווך במגעים לפרישת ח"כים מקדימה ולצירופם לליכוד - מהלך שזכה לביקורת חריפה ובינתיים לא עלה יפה - פרסם הערב (יום ב') הודעה בפייסבוק שבה הודיע על שובו לליכוד.

 

ניסיון הפיצול - כתבות אחרונות ב-ynet:

מופז: ראש הממשלה מפחד, ראש הממשלה קופא

ייסורי דליה איציק: "יש לי כאבי בטן"

התירוצים של מקבלי הג'ובים: "סגן שר זה עול"

קדימה מנסה להיפטר מהמורדים. מופז: 'מושחתים'

תעשיית הזנות הפוליטית / אריאנה מלמד

 

"הנהגת קדימה של היום אינה מייצגת עוד את עמדותיי. לפיכך נעניתי להצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשוב לשורות הליכוד", כתב הנגבי. "בימים הקרובים אחתום באופן רשמי על טופס ההתפקדות לתנועה שבה הייתי חבר למעלה מעשרים שנה". הנגבי פרש מן הכנסת בסוף שנת 2011, לאחר שבית המשפט קבע שיש קלון בפרשה שבה הורשע. כוונתו של הנגבי לפרוש מקדימה פורסמה לראשונה ב-ynet.

 

בתחילת מכתבו ניסה הנגבי לתרץ את המהלך, שהיה מעניק לו את תפקיד השר להגנת העורף: "בימים האחרונים הייתי מעורב במהלך שזכה לביקורת קשה – חלקה לגיטימית, חלקה ארסית. מן הראוי שאסביר בהרחבה את עמדתי בעניין זה", כתב. "בשנים האחרונות קראתי שוב ושוב לכינונה של ממשלת אחדות, כאשר שאול מופז וקדימה נתנו ידם להקמתה של ממשלת האחדות, תמכתי בכך באופן פומבי וחד משמעי. תמיכתי הפומבית והבלתי מסויגת בממשלת אחדות סתרה לכאורה את האינטרס האישי שלי - שהבחירות תתקיימנה במועד מוקדם ככל הניתן, ואני אוכל לשוב לפעילות ציבורית כחבר כנסת".

 

הנגבי פירט את הניסיונות לגבש חלופה מוסכמת לחוק טל: "בשבועיים שלפני פיצוץ ממשלת האחדות, שוחחתי פעמים רבות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם יו"ר קדימה מופז ועם אנשי צוותם הקרובים. ניסיתי כמיטב יכולתי לסייע להם להתגבר על משבר האמון שנוצר ביניהם, לצערי הדבר לא עלה בידי. כמי שהיה בליבת המשא ומתן התרשמתי שראש הממשלה מוכן ללכת כלפי הציבור החילוני כברת דרך של ממש, גם במחיר של העמקת המתח בינו לבין שותפיו החרדים. בלשון המעטה, לא גיליתי אותה מידה של גמישות מחשבתית אצל נציגינו במשא ומתן".

 

"העמדה שהציגה קדימה בעניין חוק הגיוס אינה לגיטימית", המשיך הנגבי. "לא הייתי מוכן להשלים עם פירוק ממשלת האחדות, ויציבות הממשלה חיונית בעיניי לא רק בשאלת השוויון בנטל. החלטת יו"ר קדימה לכפות על ישראל בחירות תמורת שיפור שולי בדימויו הבעייתי מהווה בעיניי חוסר אחריות משווע. זו אינה הגישה הממלכתית שעיצב אריק שרון כשיזם את הקמת קדימה. בדיוק ההפך".

 

"מבחינה ציבורית אכן יש טעם לפגם"

"מעמדי בקדימה איתן. גם בליכוד מעמדי טוב מאוד", כתב הנגבי במכתב שהפיץ בפייסבוק, לאחר שיו"ר קדימה כינה את המהלך "חרפת נתניהו-הנגבי". הוא אמר כי "אילו רציתי לחבור לליכוד ולקבל תפקיד של שר בממשלה יכולתי לעשות זאת לפני זמן רב. נכונותי לחזק את הממשלה, בניגוד לעמדת מופז, הייתה עניינית וללא כל בקשת תמורה. אחדים מחבריי בקדימה הרגישו כמוני - שפירוק הממשלה זו שגיאה חמורה. גישרתי בינם לבין הליכוד. לצערי חלקם חששו לפעול על פי מצפונם מתוך חשש שלא יצליחו להיבחר למקום ריאלי ברשימת הליכוד לכנסת הקרובה".

 

הנגבי סיכם בסטטוס שכתב כי "המהלך לא צלח", והודה: "מבחינה ציבורית אכן יש בו טעם לפגם. כוונותיי היו טובות וממלכתיות, ואני מצר על כך שכשלו המאמצים להעניק יציבות פוליטית למערכת השלטונית בעת הכרעות גורליות". בסיום הוא הודיע על חזרתו לליכוד: "הנהגת קדימה של היום אינה מייצגת עוד את עמדותיי. לפיכך נעניתי להצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשוב לשורות הליכוד. בימים הקרובים אחתום באופן רשמי על טופס ההתפקדות לתנועה שבה הייתי חבר למעלה מעשרים שנה".

 

מופז היום בכנסת (אוהד צויגנברג) (אוהד צויגנברג)
מופז היום בכנסת(אוהד צויגנברג)

 

בצהריים התכנסה סיעת קדימה לישיבה ללא ארבעת החברים שאמש חתמו עם הליכוד על הצטרפות לקואליציה תמורת תפקידים בממשלה ובכנסת. הארבעה, אבי דואן, אריה ביבי, עתניאל שנלר ויוליה שמאלוב-ברקוביץ', ירדו למחתרת ואינם מגיבים לדרישת יו"ר קדימה שאול מופז "להפריש" אותם מהסיעה.

 

מוקדם יותר היום חשף בכיר בליכוד שמעורב במגעים כי "יותר מחצי מסיעת קדימה ניהלה איתנו משא ומתן". בתוך כך דנה היום הכנסת בהצעות אי אמון של סיעות האופוזיציה. הבכיר בליכוד הסביר ששתי קבוצות שונות מקדימה הבינו שהן יכולות לפרוש יחד, ואנשיו של צחי הנגבי בדקו מה הם יכולים לקבל בתמורה לחבירה לקואליציה. "הבהרנו להם שיש תפקידים בקואליציה, אבל אין שריונים", אמר, וטען כי לפורשים לא הוצעה ראשות ועדת הכלכלה.

 

חיים רמון, מקורבה של ציפי לבני שמקים בימים אלה מפלגה חדשה, ביקש להעביר פורשים מקדימה לצדו. רמון הבהיר לח"כים בקדימה התומכים ביו"ר המפלגה לשעבר כי

 אם יפרשו מהסיעה במסגרת קבוצה זו ולאחר מכן ירצו לפרוש למפלגה אחרת, יוכלו לעשות זאת. המהלך נועד להבטיח כי השביעייה הנדרשת לפילוג קדימה תישמר.

 

בליכוד טענו כי המהלך של רמון טרפד את הצטרפות הפורשים למפלגתם. לדברי בכיר בליכוד, "רמון התחייב לפעול לפרישת קבוצה של שבעה ח"כים לפחות עוד השבוע. הוא גם הבטיח מקומות ברשימה החדשה שלו ולכן אנשים החליטו ללכת על המהלך הזה ולא להצטרף לקבוצת הנגבי".

 

רמון מצדו אישר כי התחייב בפני חברי כנסת בקדימה כי יוכלו לעזוב את הקבוצה שתפרוש בכל עת, ללא קלון וללא "ביזיון". הוא אמר בתגובה להאשמות מכיוון הליכוד: "מתברר שהמילה וההבטחה של האזרח רמון שווה יותר מכל הקומבינות של ראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנגבי. חוזר עם הקלון לליכוד
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים