שתף קטע נבחר

שטייניץ: לא יהיה מנוס מהעלאות מסים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את החלטת הממשלה להעלות את יעד הגירעון בתקציב ל-3%. שר האוצר: "אנחנו מתכוונים לעמוד ביעד הזה, אבל גם העמידה ב-3% מחייבת הטלת מסים ולכן נצטרך לקבל החלטות קשות"

הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה ראשונה את הצעת החוק הממשלתית להגדיל את יעד הגירעון מ-1.5% ל-3% בתקציב 2013. הצעת החוק משנה את תוואי הגירעון כך שב-6 השנים הבאות הוא ירד כל שנה בהדרגה עד שיחזור לשיעורו הנוכחי בתקציב 2019. הכפלת הגירעון עברה ברוב של 36 תומכים ו-13 מתנגדים.

 

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, הודיע למליאה כי למרות הכפלת יעד הגירעון לא יהיה מנוס גם מהעלאת מסים, עוד השנה. הכפלת היעד אמנם תאפשר את הגדלת תקציב 2013 ב-15 מיליארד שקל אבל לא תספיק כדי לכסות את הגירעון הגדול הצפוי עקב ההאטה בגביית מסים שגורמת להפסד הכנסות של כ-2.8 מיליארד שקל, והגידול הניכר בהיקף ההוצאות.

 

השר אמר: "יש האטה בכלכלה העולמית. אירופה מתרסקת. ההתאוששות יותר איטית ממה שחשבנו. אנחנו חלק מהעולם וזה משפיע גם עלינו. לכן החלטנו להתאים את יעד הגירעון למציאות הלא קלה שמתהווה ולקבוע את היעד על 3%, כי לא היה גורם מקצועי אפילו אחד שחשב שצריך להשאיר את היעד על 1.5% כפי שנקבע ב-2009. גם לא היה גורם מקצועי אחד שחשב שצריך לעלות את היעד מעבר ל-3%. הוויכוח המקצוע היחידי היה בין 2.5% ל-3%.

 

השר הסביר את שיקולי ההחלטה שהתקבלה, לדבריו, לאחר התייעצות עם המון גורמים בין-לאומיים, עם נגידים, עם שרי אוצר, וגם עם אנחל גורייה, יו"ר ה-OECD. שטייניץ הדגיש: "3% זה גם היעד החדש באירופה ולכן קבענו את הגבול הזה, קודם כל בגלל שיש לו איזושהי חשיבות בין-לאומית. מצד שני, רצינו גם להגביל את הגדלת נטל המסים על אזרחי ישראל".

 

שטייניץ הוסיף, בתגובה לדבריו של קודמו בתפקיד ח"כ רוני-בר-און (קדימה): "אני רוצה לומר לכנסת ולאזרחי ישראל, ביושר, אנחנו מתכוונים לעמוד ביעד הזה, וגם זה לא פשוט, כי למרות ההגדלה אנחנו נצטרך להטיל מסים. ללא העלייה ל-3% היינו צריכים להוסיף עוד 15 מיליארד לנטל המסים, אבל גם העמידה ב-3% מחייבת הטלת מסים ולכן נצטרך לקבל החלטות קשות".

 

"להקרין אמינות ויציבות לעולם"

השר הודיע כי "בשבועות האחרונים אנחנו שוקדים על גיבוש החלטה שתעלה לאישור הממשלה שיש בה חבילה של העלאות מסים וגם קיצוץ מסוים במסים, עוד לפני אישור תקציב 2013 שצפוי במחצית השנייה של החודש הבא. זאת, כדי להקרין אמינות ויציבות לעולם, שהממשלה מתכוונת לעמוד ביעד הגירעון של 3%, כפי שגם אמרנו לכל הגורמים הבין-לאומיים".

 

שטייניץ סיים באומרו: "אני משוכנע שאם נמשיך להקרין משמעת תקציבית וכלכלית - וזה לא פשוט, ודורש לפעמים גם החלטות קשות, לא פופולריות - נוכל להמשיך לשמור על כלכלת ישראל ועל אזרחי ישראל שלא ייפגעו מהקטסטרופה של המשבר העולמי הגלובלי שמשתולל באירופה, בארצות-הברית ובשאר העולם. לכן אישור יעד הגירעון וגם הצעדים שיבואו בעקבותיו להעלאת מסים הם מתבקשים והכרחיים".

 

חוק הגירעון יעבור כעת להכנה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכספים. אם לא יהיה ניתן להשלים את העבודה עליו עוד השבוע, עד מחרתיים (ד'), היום האחרון של מושב הכנסת לפני הפגרה, לא יהיה מנוס מכינוס מיוחד של המליאה בפגרה לאישורו הסופי של החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר וראש הממשלה
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים