שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

המורדים: אסד מעביר הנשק הכימי לשדות תעופה

המורדים בסוריה טוענים שהנשק הכימי מועבר לשדות תעופה בגבולות. אתמול אמר המשטר בדמשק שהנשק הבלתי קונבנציונלי מאובטח ואיים להשתמש בו נגד תוקפנות חיצונית. ראש הממשלה נתניהו אמר כי ישראל לא מוציאה מכלל אפשרות "התערבות" שתמנע נפילת הנשק לידי חיזבאללה

האם החשש הגדול של המערב מתממש והרודן הסורי מעביר נשק בלתי קונבנציונלי לגורמים עוינים בחו"ל? המורדים בסוריה טענו היום (יום ג') כי משטרו של הנשיא בשאר אסד מעביר חלק מהנשק הכימי שברשותו לשדות התעופה שבגבולות המדינה.  

 

 

עוד חדשות בעולם :

 

ארגון המורדים המזוין "צבא סוריה החופשי" מסר כי "אנחנו, במטה הפיקוד של 'צבא סוריה החופשי' יודעים היטב היכן נמצא כל הנשק הכימי של משטר אסד, ויודעים כי אנשיו מעבירים חלק מהציוד המשמש לנשק זה לשדות התעופה בגבולות המדינה". המורדים לא ציינו בהודעתם לאן בדיוק מועבר הנשק הכימי.

 

יודעים היכן נמצא הנשק הכימי? מורד סורי בעיר חלב (צילום: AP) (צילום: AP)
יודעים היכן נמצא הנשק הכימי? מורד סורי בעיר חלב(צילום: AP)

 

"לפי המידע שנמצא ברשותנו, המשטר התחיל לפני כמה חודשים להעביר את מאגרי הנשק להשמדה המונית במטרה להפעיל לחץ על האזור ועל הקהילה הבינלאומית", שקוראים לעתים קרובות לדמשק להפסיק את הדיכוי שנמשך זה 16 חודשים". כך על פי המורדים הסורים.

 

הדיווח של המורדים הסורים בא יממה אחרי שהמשטר בדמשק מסר כי הנשק הכימי של המדינה מאובטח על ידי הצבא ושצבאו של אסד לא ישתמש בנשק הבלתי קונבנציונלי בתוך המדינה, אלא אם ייתקל ב"תוקפנות חיצונית".

דמשק גם הוסיפה כי בכל מקרה היא לעולם לא תשתמש בנשק הכימי נגד אזרחים סורים.

 

במערב חוששים זה תקופה ארוכה מנפילת הנשק הכימי הסורי לידי ארגוני טרור כמו אל-קאעידה וחיזבאללה במקרה של נפילת אסד מהשלטון. בראיון שהעניק בתחילת השבוע לרשת "פוקס" האמריקנית, הדגיש ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל לא מוציאה מכלל אפשרות "התערבות" שתמנע נפילת נשק כימי וטילים שמקורם בסוריה לידי חיזבאללה.

 

עיר תחת אש. שכונה בדמשק שהופגזה על ידי כוחות אסד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עיר תחת אש. שכונה בדמשק שהופגזה על ידי כוחות אסד(צילום: רויטרס)

 

ילד פצוע מטופל ליד חומס (צילום: AFP PHOTO / HO / SHAAM NEWS NETWORK) (צילום: AFP PHOTO / HO / SHAAM NEWS NETWORK)
ילד פצוע מטופל ליד חומס(צילום: AFP PHOTO / HO / SHAAM NEWS NETWORK)

 

"משטר אסד יפול, וזה עניין של ימים, שבועות או חודשים", העריך נתניהו. "אני מודאג מהשליטה על הנשק הכימי והטילים בסוריה בהיעדר שלטון מרכזי. תאר לעצמך מצב שבו לחיזבאללה יש נשק כימי. אם המשטר יתמוטט ולא יהיה משטר חדש, חיזבאללה יכול לאסוף את זה או אל-קאעידה וכל ארגון טרור אחר, וזה מקור לדאגה. זה משהו שצריך לפעול למנוע", הבהיר.

 

נשיא ארצות הברית  ברק אובמה אמר מצדו כי אסד יישא באחריות אם יעשה את "הטעות הטרגית" וישתמש בנשק הכימי. "בהינתן מאגרי הנשק הכימי, אנחנו נמשיך להבהיר לאסד ולסובבים אותו שהעולם צופה ושארה"ב והקהילה הבינלאומית יראו אותם כאחראים אם יעשו את הטעות הטרגית וישתמשו בהם", אמר אובמה בנבאדה.

 

בעוד הקהילה הבינלאומית חוששת מגורל הנשק הכימי הסורי, אסד ונאמניו ממשיכים לטבוח ללא רחם באזרחים חפים מפשע. עדי ראייה שנמלטו מסוריה לירדן סיפרו ל"טיימס" הלונדוני כי אנשי ה"שביחה" (הבריונים של אסד) אילצו אשה בכפר בדרום המדינה לבחור מי מילדיה ימות. הם רצחו את הנער לעיני האם.

 

על פי הדיווח, כ-250 אנשי שביחה, המיליציה הבריונית של אסד, הגיעו לכפר אטמן שבמחוז דרעא הדרומי. הנשים והילדים התחבאו במרתפים אך הבריונים ירו לתוך המבנים ואילצו אותם לצאת. הם אספו אותם בכיכר והכריזו ברמקולים כי יחלו לירות בהם אם המורדים המסתתרים בכפר לא יסגירו עצמם לידיהם. 

  

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לאן הועבר הנשק? (ארכיון)
צילום: איי פי
המשטר מתאכזר לחפים מפשע. ילדה פצועה ליד חומס
צילום: AFP PHOTO / HO / SHAAM NEWS NETWORK
מודאג מנפילת הנשק הכימי הסורי לידי חיזבאללה. נתניהו
צילום: AFP
מומלצים