שתף קטע נבחר

השקט שלפני הסערה

אווירה פסטורלית, מים קפואים ושוטרים דרוכים עם נשק אוטומטי. שליחנו מודי קרייטמן ביקר את השייטים הישראלים

עיר שלווה ווימות'. שחף בודד מטייל באין מפריע על הטיילת של עיר הקייט שממוקמת בדרום מערב אנגליה על החוף, כ-220 ק"מ מלונדון. קשיש מושה סירת פלסטיק מהמים, ילדים גוררים מזרני ים. התמונה הכי מאיימת בשקט הפסטורלי הזה הוא בית הכלא שממוקם על ראש הגבעה, ממש מעל לכפר האולימפי של השייטים.

 

 

באולם הכניסה לכפר האולימפי הקטן יחסית לזה שהקימו בלונדון, שוטרים דרוכים עם נשק אוטומטי טעון ואת הבידוק מבצעים חיילים וחיילות במדים.

 

ווימות' הפסטורלית. המשלחת הישראלית מכירה את המקום היטב (צילום: מודי קרייטמן) (צילום: מודי קרייטמן)
ווימות' הפסטורלית. המשלחת הישראלית מכירה את המקום היטב(צילום: מודי קרייטמן)

 

על מסך הטלוויזיה בכניסה משדר ה-BBC תמונות ממסוק שחג בשמי ווימות'. השדר מסביר שהצירוף של הרוחות מהאוקינוס והמפרץ הענק, יוצר תנאים אידיאלים לשייטים שיתחרו החל משבת על המדליות. אחר כך משדרים את השימוע של הג'וקר מקולורדו, הרוצח ג'יימס הולמס (כמו שרלוק). רק ורד בוסקילה ונופר אדלמן, היו"ר יהודה מעיין והממונה על ההכנות גור שטיינברג במקום. איפה שאר השייטים והשייטות? הלכו לראות את הסרט באטמן בעיר הקטנה שבה יש בית קולנוע אחד.

 

המשלחת הגיעה לווימות' לפני יותר משבוע. את המקום הזה הם מכירים טוב, רובם התאמנו ושטו פה לפחות תריסר פעמים. הם הגיעו בגשם, ועכשיו שרופים מהשמש החזקה.

 

ורד בוסקילה ויהודה מעיין. "יש בכפר הזה אנרגיות טובות" (צילום: מודי קרייטמן) (צילום: מודי קרייטמן)
ורד בוסקילה ויהודה מעיין. "יש בכפר הזה אנרגיות טובות"(צילום: מודי קרייטמן)

 

ורד בוסקילה נהנית מכל רגע. "יש בכפר הזה אנרגיות טובות", היא מספרת. יש לנו את כל מה שאנחנו צריכות, וההערה היחידה שלי היא שחדר הכושר קצת קטן וגם המכשירים לא ממש מכונים לשימוש. מעבר לזה הכל מצוין - המגורים, האוכל".

 

מי שחושש שהביטחון לקוי באולימפיאדה הזאת יכול להירגע. "הכפר הזה סגור לחלוטין", אומר מעיין, "סטרילי לגמרי. יש חגורות אבטחה ואין סיבה לחשוש".

 

גור שטיינברג. לא מודאג מהאיומים על המשלחת הישראלית (צילום: מודי קרייטמן) (צילום: מודי קרייטמן)
גור שטיינברג. לא מודאג מהאיומים על המשלחת הישראלית(צילום: מודי קרייטמן)
 

"אני חושבת שאנחנו באחד המקומות הכי מאובטחים שיש", מספרת בוסקילה. "אני לא מוטרדת ומבחינתי אין הפרעה לריכוז. אולי לשייטים מארצות אחרות זה מוזר,

אבל אנחנו רגילים לראות מאבטחים חמושים מהארץ. יש כל כך הרבה דברים שעלולים להוציא מהריכוז, שלא צריך להוסיף עוד משהו ובוודאי שלא אלמנט מלאכותי כמו דאגות אבטחה. זה בכלל לא נושא פה".

 

אדלמן מוסיפה: "אנחנו תמיד מקבלים תדרוך ביטחוני לפני שיוצאים מהארץ וכמובן גם לפני הנסיעה לפה, כי זה אירוע ענק והתדריך יותר פרטני. יש הגבלות שצריכים לדעת, אבל אין פה שמץ של הרגשת חוסר ביטחון".

 

ווימות'. הקיץ צץ לו עם הגעת המשלחת הישראלית (צילום: מודי קרייטמן) (צילום: מודי קרייטמן)
ווימות'. הקיץ צץ לו עם הגעת המשלחת הישראלית(צילום: מודי קרייטמן)

 

כשהמשלחת יוצאת מהכפר במדים ייצוגיים ובחבורה, בדרך כלל מתלווה אליה מאבטח ישראלי, אבל ביום יום, כשכל אחד ואחת מסתובבים בעיר בלבוש לא מזוהה, אין לכך סיבה. "אני רגוע", מצהיר שטיינברג, המאמן הראשי ומנהל ההכנות האולימפיות של משלחת השייטים. "אין אפילו טעם להתייחס לזה, כי יש פה אנשים מאוד רציניים. זה מה שהחבר'ה שלנו אומרים ולכן אני רגוע".

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

המשלחת התכוננה למזג אוויר גשום וקר, כמו שאפיין את הממלכה בארבעת החודשים האחרונים, אלא מהרגע שהגיעו לעיר הקיץ צץ לו. עד לפני שבוע התלוננו בבריטניה שהאולימפיאדה הזאת תהיה לברווזים בגלל ההצפות והגשמים, עכשיו מציינים שבפעם האחרונה שהיה כל כך חם, הסתובבו פה קרנפים.

 

סופרים את הדקות לקראת הזינוק לתחרויות באולימפיאדה (צילום: מודי קרייטמן) (צילום: מודי קרייטמן)
סופרים את הדקות לקראת הזינוק לתחרויות באולימפיאדה(צילום: מודי קרייטמן)

 

"זה שבוע יוצא דופן", מדגישה בוסקילה. "חם מאוד, אבל הרוח קרה. אנחנו מכירות את המקום. התאמנו פה אולי 20 פעם. המים קרים באופן מקפיא, הימים האלה ממש יוצאי דופן ואנחנו נהנות באימונים כי כשיש רוח קלה, לא נוגעים במים הקפואים האלה".

 

בוסקילה וגיל כהן ישיטו את דגם ה-470 עם שאיפה לעשות את כל הדרך ב-11 המשטים כולל הגמר, עד למדליה. "אנחנו מקוות לרוח יותר חזקה, כי זה התנאי האידאלי מבחינתנו. בינתיים אנחנו מתאמנות לא בלחץ. מתשע בבוקר עד שש בערב הים פתוח, אירגנו אפילו תחרות קלה בין כמה מדינות, ובסך הכל נהנות מכל רגע. מבחינת הפוטנציאל יש לנו את זה. מה יהיה בתחרות? נעשה את המקסימום. יש לנו מתחרות חזקות - מהולנד, מצרפת, איטליה, ספרד. לא יהיה קל".

 

עכשיו מובן למה אדלמן אומרת ש"יותר צנוע פה מבייג'ינג" (צילום: מודי קרייטמן) (צילום: מודי קרייטמן)
עכשיו מובן למה אדלמן אומרת ש"יותר צנוע פה מבייג'ינג"(צילום: מודי קרייטמן)

 

"הייתי בבייג'ינג ושם הכפר היה מושקע בהרבה", מנסה נופר אדלמן להשוות, "פה יותר צנוע. גם את האוכל אהבתי יותר בסין, אבל העיקר שחדר האוכל פה פתוח 24 שעות ביממה, וזה חשוב בייחוד למי שצריכה כמוני אם לא להעלות משקל, אז לפחות לשמור עליו. זה עוזר באיזון של הסירה".

 

אדלמן תתחרה בדגם לייזר רדיאל. אין לה מאמן בכפר, כי מתברר שהוועדה האולימפית לא אישרה למשלחת מאמן נוסף (ארז אליהו), ולכן היא מתאמנת לבד, אבל נעזרת במעיין ובמאמן פורטוגלי. "יש לי קשרים טובים וזה המזל שלי", אומרת אדלמן.

 

ומה הציפיות? "יש לי הרגשה טובה. עבדתי מאוד קשה כדי להגיע לרגע הזה ואני מקווה שזה יבוא לידי ביטוי. הרי כל ספורטאי שואף למדליה, אם כי צריכים להיות ריאליים. רק שתהיה רוח חזקה, כי כרגע, כשחם, הרוח חלשה". אביה ואחיה של אדלמן יגיעו לעודד, למרות שלקהל אין משמעות בתחרות שייט. רק את הגמר מקרבים לחוף, על אף שהתנאים משתנים לרעת המתחרים כי הרוח לא יציבה.

 

אדלמן עם בוסקילה. בקרוב המשפחה תגיע לעודד (צילום: מודי קרייטמן) (צילום: מודי קרייטמן)
אדלמן עם בוסקילה. בקרוב המשפחה תגיע לעודד(צילום: מודי קרייטמן)

 

ראש המשלחת האולימפית, אפרים זינגר, סיפר לראש העיר, בוריס ג'ונסון, שבישראל בונים על מדליות לשייטים. שטיינברג מאמין שזה אפשרי. "תלוי גם ברוח", הוא אומר. "בבייג'ינג הייתה רוח קלה ובינונית ופה התחזית היא לרוח חזקה. יש לנו לפחות ארבעה שייטים שמסוגלים להביא מדליה. גידי קליגר וערן סלע, ורד בוסקילה וגיל כהן. לי קורזיץ היא מועמדת ולא רק מסוגלת וגם שחר צוברי, בתנאי שהרוח תיחלש. אדלמן, אם תגיע ל-20 הראשונים, זה יהיה הישג מכובד, ועלייה לגמר תיחשב הצלחה כי זה כבר ברמה של מדליה".

 

כולם בונים על השייטים שיעשו את זה גם הפעם, אבל שטיינברג מבקש לשמור על פרופורציות: "בארץ אנחנו אימפריה בגלל המדליות, אבל פה אנחנו דרג שני ושלישי כי אנחנו מתחרים רק בחצי מהדגמים. אם הייתה תשתית גדולה ומשאבים, היינו יכולים להתחרות בכל הדגמים, אבל אין מספיק כסף".

 

בשבוע הבא ווימות' תוצף במבקרים שיצפו בתחרויות מהגבעות החולשות על המפרץ. בגלל הרגישות אפילו הצופים יצטרכו לעבור בידוק ולשלם כדי לשבת על הדשא. בימים כתיקונם עושים שם פיקניקים, אבל בתחרויות גידרו את המקום ונאסר על אלפי הצופים להכניס משהו - לא כסא מתקפל וגם לא צידניות. "תביאו רק שמיכה קטנה, תיק קטן וכריך קטן", מזהירים שלטים בעיר. "אחרת לא תורשו להיכנס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מודי קרייטמן
בוסקילה, אדלמן ומעיין
צילום: מודי קרייטמן
מומלצים