שתף קטע נבחר

מס על סיגריות ואלכוהול: "זה כמו אוכל"

בעלי קיוסקים שפרנסתם תלויה בדבר בטוחים: "זה לא יפגע בעשירים כמו שיפגע במסכנים. קונים פה בעיקר פועלים שמרוויחים את ה-200, 300 שקל שלהם ביום".

הגזירות הכלכליות החדשות בפתח, ונוכח ההצעה להעלות את המע"מ ואת המסים על סיגריות ואלכוהול שתובא לאישור ביום שני בממשלה, מעוררת תהיות בקרב מי שמכיר את קהל הצרכנים מקרוב. שי אדרי, עובד בפיצוציה באשדוד, הגיב לרעיון: "השקפת העולם של ביבי, שלפיה צריך להעלות את מחירי האלכוהול והסיגריות כי הם 'מוצרים מזיקים' - נכונה. אבל הוא יפגע במקום שבו לאנשים הכי קשה. אני לא מבין למה הוא רוצה לפגוע דווקא בחלשים".

 

העלאות המחירים בדרך - דיווחים אחרונים ב-ynet:

קונים ללימודים, ישלמו יותר: "נתניהו בבועה"

החור בכיס מתרחב: האוכל שלנו מתייקר

צרכני העולם חרדים: "לילדינו יהיו חיים קשים יותר"

 

לדברי אדרי, "רבים מהאזרחים הבוגרים מעשנים והרבה שותים אלכוהול. בשבילם אלו מצרכים בסיסיים". הוא סיפר כי לפני כמה חודשים, כשהעלו את מחירי הסיגריות, "המקום היה נראה כמו ביטוח לאומי. כל   

אחד שנכנס וראה שהסיגריות יקרות יותר, שפך את כל הצרות שלו עליי, כאילו אני יובל שטייניץ".

 

רוב הלקוחות, לדבריו, הם פועלים או עובדים מהסביבה, "שמרוויחים את ה-200, 300 שקל שלהם ביום. אי אפשר לקחת להם חלק כל כך גדול מהמשכורת היומית רק על סיגריות, שתייה ואיזה משהו קטן לסיום יום העבודה. אני לא הייתי רוצה להעלות להם את המחירים אבל אין לנו ברירה. כשמעלים את מחירי המוצרים ב-2-3 שקלים, אני חייב להעלות את זה גם ללקוחות".  

 

בני חדד, בעל קיוסק בעיר הוסיף: "ראינו פה כבר כל כך הרבה דברים קשים, כמו אמהות לילדים שלא גומרות את החודש, בתים מוזנחים, אז למה להמשיך לפגוע באזרח הקטן?". הוא תהה לגבי החלת הגזירות על העשירים: "אני בטוח שזה לא יפגע בהם כמו שזה יפגע במסכנים. אם ראש הממשלה אומר שאנחנו בגירעון, איך יש לנו צבא כל כך חזק?". 

 

"במחיר עלות", כדי למשוך קונים (צילום: אביגיל לושי) (צילום: אביגיל לושי)
"במחיר עלות", כדי למשוך קונים(צילום: אביגיל לושי)

 

אודי סופר מפיצוציית "עספור" בת-אביב תלה שלט מחוץ למקום: "סיגריות במחיר עלות". הוא מספר מה גרם לו לנקוט צעד כזה: "עשיתי את זה כי המע"מ, המחירים, הכול עולה. זה לא בסדר. גם השכירויות פה בשמיים. לכן אין רווח. אני רק קונה ומוכר".

 

סופר סיפר כי הוריד את מחירי הסיגריות בשני שקלים במטרה למשוך קונים למקום. בנוגע לצעדים שעליהם הכריזו ראש הממשלה ושר האוצר אמר: "אני חושב שזה רק יכפיל את הגירעון. זה ההיגיון - אם אתה רואה שאנשים לא מסתדרים ואתה מעלה להם את המחירים אבל המשכורות לא עולות, איך זה יכול להשתלב? פחות אנשים נכנסים, וקונים רק מה שחייבים". 

 

לקוחה בשם אורטל שנכנסה לפיצוציית "על הפינה" בתל אביב, שבסמוך אליה הצית את עצמו משה סילמן ז"ל, הביעה בדבריה כעס על עליית המחירים, בחיוך מריר: "קשה לחיות במדינה הזאת. יש לנו ברירה? מה נעשה, נשרוף את עצמנו? כשצריך, קונים. זה לא יגרום לי לקנות פחות". 

 

קובי שמיר, הבעלים של פיצוציית "דולסה", שיער כי העלאת המס לא תגרום לירידה במכירת סיגריות. "זה יגרום רק למרמור, אבל עבור המעשנים סיגריות זה כמו אוכל. אנשים לא מפסיקים לאכול. אולי מנסים לצמצם, לרדת. אבל על אחד שמפחית, או מפסיק, יש שניים שמתחילים לעשן. מכירת סיגריות תמיד נמצאת בעלייה".

 

שמיר הוסיף: "המדינה הזאת יורקת עלינו כל פעם מחדש. זה יפגע בקליינטים. מי משלם יותר? הם משלמים. המחירים יעלו אבל ההכנסה גם ככה לא גבוהה, המשכורות לא עולות בהתאם - וזה פוגע רק באזרחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סיגריות. "מוצר בסיסי"
צילום: איי פי
מומלצים