שתף קטע נבחר

אישה התגרשה בבית דין - ותתחתן עם כהן

זוג שהתחתן אזרחית בחו"ל ערך בישראל את הגירושים בבית הדין, כפי שקובע החוק. עם זאת, הדיינים קבעו כי מאחר שהנישואים נערכו שלא לפי ההלכה היהודית, וללא עדים, לא יינתן גט - והאשה תוכל להינשא לבן זוגה הנוכחי, שהוא כהן

ההלכה קובעת באופן חד-משמעי כי כהן אינו יכול לשאת אישה שהתגרשה, אבל ישנם מקרים יוצאי דופן. בית הדין הרבני האזורי בתל-אביב פסק בשבוע שעבר כי הוא עורך גירושים בין בני זוג שהתחתנו אזרחית בארצות הברית - אך הדבר לא יפריע לנישואי האישה לכהן. הכיצד?

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

החוק הישראלי קובע כי מעשה גירושים בארץ חייב להיערך דרך בית דין רבני. הזוג האמור נישא בינואר 2006 באמצעות שופטת נוצרייה, כשבטקס השתתפו רק הבעל, האישה ואחת מחברותיה. שני הצדדים העידו - וכן קרובי משפחתם - שנאמר להם כי הנישואים נועדו לאפשר לאישה לקבל אשרת עבודה בארצות הברית. הם גרו יחד כארבעה חודשים.

 

כעת ביקשו בני הזוג להתיר את הנישואים ולהגדירם כגרושים - זאת מבלי לתת מתן גט. האישה העידה כי יש לה קשר כבר כשנה עם כהן - שעמו היא רוצה להתחתן "כדת משה וישראל". גם הבעל אמר שאם יתחתן בעתיד - יהיה זה על-פי ההלכה.

 

נוכח הנסיבות, החליט בית הדין ליהענות לבקשת הזוג. הדיינים קבעו כי רצונה של האישה להתחתן עם כהן מגדירה הלכתית את

המצב כ"שעת הדחק", שבה ניתן להקל ולא לערוך גירושים עם גט, כפי שנדרש בדרך-כלל.

 

הדיינים הביאו חיזוק לעמדתם מפסיקת ה"שרידי אש", שכתב במקרה דומה: "שלכתחילה יש להחמיר ולהצריכה גט, אבל בשעת הדחק יש להקל, והנה בנידון דידן יש לומר שהוא שעת הדחק, מכיוון שהוא כהן, ואם נצריך גט אי אפשר יהיה לסדר קידושין"

 

עו"ד מגי הלפרין, שייצגה את הצדדים, אמרה: "אנו עדים לתופעה שבה זוגות הנישאים באופן אזרחי אינם מודעים לעובדה כי נישואים אלו תקפים לכל דבר ועניין, וכשמדובר ביהודים תושבי מדינת ישראל - סמכות הגירושים היא בבית הדין הרבני בלבד... אנו שמחים על החלטתו הראויה של בית הדין, המאפשרת לאישה להינשא עם האדם איתו היא חפצה להקים משפחה, וזאת על אף שמדובר בגרושה וכהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גירושים... נגמור את זה יפה
צילום: Index Open
עו"ד מגי הלפרין
מומלצים