שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "קשת בענן": תחקיר המבצע של אלירן אליה

  כחייל קרבי השתתף אלירן אליה במבצע לאיתור חלקי גופות החללים בפיצוץ נגמ"ש בציר פילדלפי במאי 2004. שמונה שנים אחרי, הוא חזר לשם עם סרטו "קשת בענן". לקבלת הבמאי, הקשיבו לו מספר על שחזור זירת הקרב והכשרת השחקנים

   

  ב-12 במאי 2004, עלה נגמ"ש צה"לי על מטען כבד בציר פילדלפי. הפיצוץ האדיר חדר את הכלי המשוריין, והביא למותם של חמישה חיילים. בעקבות זאת, הוזנקו למקום כוחות על מנת לאבטח את האיזור כחלק ממבצע איתור חלקי הגופות בשטח העוין והבאתן לקבורה. אלירן אליה היה אחד מאותם חברי יחידה של חטיבת גבעתי שנשלחו לאבטח את המבצע מתוך בתי הפלסטינים המקומיים, ובהשראת המקרה יצר את הסרט "קשת בענן".

   

  במאים נוספים מספרים על סרטיהם ב-ynet:

   

  אליה בן ה-27 ביקש לשחזר את האירועים על סמך חוויותיו בסרט הגמר שלו בבית הספר קמרה אובסקורה, ולשם כך גייס את שורה מרשימה של שחקנים - מיכאל אלוני, תום חגי, עדו ברטל, משה אשכנזי, ג'לאל מסרוואה, אורן רוגובין ועוד. לרובם לא היה עבר קרבי בצה"ל ולכן לצורך הסרט הם נדרשו לעשות טירונות בהדרכתם של מדריכי נשק ולחימה.

   

  אלירן אליה. לקבלת הבמאי, הקשב! (צילום: גיל אזולאי-הרטום) (צילום: גיל אזולאי-הרטום)
  אלירן אליה. לקבלת הבמאי, הקשב!(צילום: גיל אזולאי-הרטום)

   

  כמובן שהבמאי עצמו תרם מנסיונו הצבאי לתדרוכם על הסט, אולם הוא מספר כי לא פחות חשוב עבורו היה לגבש את צוות השחקנים במתכונת של יחידה

  צבאית לוחמת ומגובשת. לדבריו, השחקנים זרמו עם האימונים ובסופם אף נהיו מורעלים. "מטעמי תקציב היינו צריכים לחסוך בקליעים, והיו לנו רק שני רובים תקינים שיורים - וכולם ממש רבו ביניהם על הזכות להשתמש בהם", מספר אליה.

   

  "קשת בענן" מוקרן בימים אלו בסינמטקים ברחבי הארץ, ולפי אליה הוא גרם לשינוי מהותי באישיותו. "זה סרט ראשון שלי. הוא מרגש ומטלטל, ואני מאוד אוהב אותו. אני מרגיש שהשתנתי מאוד במהלך העשייה שלו והוא שינה דברים בחשיבה שלי על החיים עצמם".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל אזולאי-הרטום
  אלירן אליה (מימין) ומיכאל אלוני בצילומי "קשת בענן"
  צילום: גיל אזולאי-הרטום
  לאתר ההטבות
  מומלצים