שתף קטע נבחר

החרדים שעובדים על המדינה: "אני כאילו בישיבה"

רשומים כתלמידי תורה, מקבלים קצבאות, אבל יכולים לעבוד "מ-6 בבוקר עד 12 בלילה" - בתנאי שהכול בשחור. אחרת צה"ל יקרא. תחקיר ערוץ 10 תיעד במצלמה נסתרת מועמדים לעבודה שמכירים את הקומבינות של הרבנות ומזכירים שאפשר לסדר פטור ב-1,500 שקל. וגם אם לא, מי יבדוק?

רבבות חרדים עסוקים בלימוד תורה כדי לשמור על עם ישראל, ולכן זוכים לפטור משירות צבאי. אבל מה קורה בשטח? תחקיר ערוץ 10 שישודר הערב (יום ד') מראה כיצד מנוצלת דחיית השירות במסגרת חוק טל - שתוקפו יפוג בעוד שבוע בהוראת בג"ץ - כדי להרוויח על חשבון המדינה, מכל הכיוונים.

 

במסגרת הכתבה של דב גילהר, נתלו ברחבי בני ברק מודעות דרושים ועליהן שמה של חברה פיקטיבית בשם "אוהל אברהם", שמחפשת אנשי שיווק. הוכנו "משרדים" עם מצלמות נסתרות וחרדי לשעבר שיחק את המנכ"ל. הוא הסביר למועמדים לעבודה שהכול צריך להיות פורמלי ומסודר. עבודה עם תלוש משכורת. ואז התעוררו הבעיות.

 

כך נשמע דיאלוג עם אחד האברכים שבאו לראיון:

- יש לך בעיה עם תלוש משכורת?

- כן

- מה הבעיה?

- הבעיה היא הצבא

- עבדת פעם במקומות?

- עבדתי בשחור.

- ואיך שם פתרו לך את העניין?

- זה הרבנות, מה אתה רוצה...

אחר כך הוא תיאר כיצד הכסף ששולם לכאורה באופן מוסדר, עבר מיד ליד ולבסוף הגיע אליו במזומן.

 

אם ייוודע שתלמיד הישיבה עובד, הוא לא רק ייאלץ לשלם מס הכנסה - אלא יאבד הטבות בסך כמה אלפי שקלים:

  • שכר אברך 800 שקל בחודש
  • הבטחת הכנסה 1,040 שקל
  • תוספת מהישיבה 500-2,000 שקל
  • הנחות בארנונה ובגני ילדים

ומעל הכול - הוא יהיה חייב בגיוס לצה"ל, מכיוון שהפר הבטחה.

 

מתוך הסרטון (צילום באדיבות: ערוץ 10) (צילום באדיבות: ערוץ 10)
מתוך הסרטון(צילום באדיבות: ערוץ 10)

 

לחרדים שנענו למודעה יש גם הרבה זמן פנוי, למרות שהם לכאורה אמורים ללמוד כל היום ועל כך לקבל כסף מהמדינה. "אני סתם רשום בישיבה, אבל יכול לעבוד מ-6 בבוקר עד 12 בלילה", אמר אחד מהם. "הם מקבלים עליי כסף, בסביבות 700 שקל". מועמד אחר אמר שהוא פנוי "מ-10 בבוקר עד 4-5", ועוד אברך הבטיח זמינות מלאה מ-13:00 עד 21:00.

 

תשעה מתוך עשרה "מועמדים לעבודה" שהוקלטו במצלמה הנסתרת הפגינו ידע נרחב בקומבינות שנועדו כדי שאיש לא יגזול מהם את ההקצבות מכספי משלמי המסים. "מקסימום אני רושם על חבר שיש לו פטור מוחלט", אמר אחד מהם.

 

אחד המצולמים שביקש עבודה דווקא הסכים לתלוש משכורת מסודר.

- אתה רשום באיזו שהיא ישיבה?

- כן

- רק מה אתה מעדיף?

- מעדיף לא לשרת

- ואיך תסתדר מבחינת הצבא?

- אני רשום בישיבה

- הם יראו תלוש ולא תהיה בעיה?

- לא, כבר היו לי תלושים. אחי גם שנים כבר עובד בלבן.

 

ההסבר: המדינה לא טורחת לפקח על החוק. "לא נראה לי שהצבא יבדוק.

 ברגע שיש לך בעיות בישיבה, או שעברת... אבל בחור שרשום בישיבה שנה-שנתיים אין סיבה שיעלו את הפרטים שלו לבדוק", הסביר בכנות אחד האברכים.

 

כשהתייצבה מול המצלמה הנסתרת שלישייה של צעירים בני 19-22, אחד מהם הודה ש"לבן ושחור זה תמיד בעיה", אבל הזכיר שהכול בר פתרון. "אדבר עם ---- (שם של עסקן בכיר), 1,500 שקל והעניין יורד".

 

בדצמבר 2010 פורסם במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" תחקיר שחשף שיטה דומה: ביד אחת המדינה נותנת לאברכים קצבאות כדי שילמדו תורה - ובשנייה היא אוסרת עליהם לעבוד. העיתונאי אמיר שואן פרסם מודעת דרושים,‬ והציע לאברכים שכר טוב ועבודה נוחה. לרבים שהתקשרו, הוצב רק תנאי אחד: המשרה היא עם תלוש שכר מסודר, שמדווח כחוק לרשויות. התחקיר חשף כיצד פיתחו האברכים שורת שיטות איך לעבוד ולהמשיך לקבל את הקצבה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עבדתי בשחור". מתוך הסרטון
צילום באדיבות: ערוץ 10
באים לקבל עוד דחיית שירות. השבוע בבקו"ם
צילום: ירון ברנר
מומלצים