שתף קטע נבחר

טיפה מרה ויקרה: "לשותי הבירה אין לוביסטים"

חובבי האלכוהול זועמים על ההחלטה להעלות את המס על הבירה, אך מבהירים שימשיכו לשתות. "זו הנחמה היחידה"

אחרי ההחלטה המפתיעה של שר האוצר יובל שטייניץ להעלות הלילה (יום ה') את מס הקנייה על בירה וסיגריות, הבליינים זועמים על המהלך שלדבריהם פוגע במי שאין להם, אך מבהירים כי הם לא מתכוונים לשנות את הרגלי השתייה או העישון שלהם. "זה פשוט יפגע לי ברמת החיים", הסבירה טל כהן, בת 25 מתל אביב.

 

עוד בערוץ החדשות:

ה-GPS הפיל את הכנופיה שפרצה לבתי קשישים

"שליט צפון קוריאה נשוי 3 שנים". ויש לו ילד?

 

לפי הצווים שעליהם חתם אתמול שטייניץ, מס הקנייה על סיגריות עלה מ-260.6 אחוז ל-278.6 אחוז, מהלך שצפוי לגרום כבר היום להתייקרות של 2.5 עד 3 שקלים לחפיסה. מס הקנייה על ליטר בירה עלה מ-2.18 ל-4.19 שקלים, אך עדיין לא ברור מתי תורגש הפגיעה בכיסם של השותים.

 

כהן, שבילתה בפאב "פורט סייד" בתל אביב, אמרה: "אפשר להתלונן עד מחר, אבל מי שרוצה לעשות שינוי חייב להתפקד היום, כי זו הדרך היחידה להימנע מלהיגרר להעלאות מחירים, שזו הדרך להעביר את הכסף שלנו למקורבים לשלטון".

 

ערן רישמן, בן 36, סבור ש"לראש הממשלה יש אג'נדה פשוטה. הוא לא מאמין במס פרוגרסיבי אלא במס על כולם. הוא לא חושב שצריך לקחת מאלה שיש להם יותר, אלא מעלה מסים לכולם. הוא מאמין שהעשירים מניעים את המשק והם חברים שלו". גם הוא לא מתכוון לשתות פחות בירה, אבל מקווה שיפחית בכמות הסיגריות. בכל מקרה, אמר, "זה לא ישנה את ההתנהלות היומיומית שלי. זה פשוט לקחת מהאנשים שקשה להם את העוד אקסטרה כמה שקלים".

 

אודי גולן, בן 52, בילה בפאב "לוציפר". "אני חושב שצריך לתת לאנשים לשמוח ולא לחפש לעשות כסף, כי ברור שמי ששותה בירה ומעשן סיגריות ימשיך לעשות את זה. המון פעמים זה מרגיש שלוקחים את המסוי ממקום שבו קל להם יותר. אנשים ייכנעו לזה, צריך להשאיר כמה בלטות במדינה הזו לאנשים שיוכלו להנות מהחיים בלי שיאמרו 'בואו ניקח עוד קצת'. שייקחו מאנשים שצריך לקחת מהם. אבל להם יש לוביסטים, לנו אין לוביסטים על בירה".

 

מבלים בת"א. "לא ישנה את ההתנהלות היומיומית" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מבלים בת"א. "לא ישנה את ההתנהלות היומיומית"(צילום: מוטי קמחי)

 

חן, בת 26, מחתה: "שלושה שקלים על כל אחד מהדברים האלה זה אחוז עצום, זה משהו שפוגע בשכבה ספציפית. מי יוצא ושותה בירות? זה פוגע באנשים שלאו דווקא מרוויחים סכומים גבוהים, זה להתעלם מכל מחאת מעמד הביניים. זו הנחמה היחידה שלהם - וגם זה נלקח. זה מרגיש כמו התנכלות לציבור וזה לא פוגע במי שיש לו".

 

"הלקוחות עדיין לא מתלוננים" 

ואיך מגיבים בעלי הפאבים? נראה שרובם התעדכנו מאמצעי התקשורת

על המהלך המפתיע ועדיין לא יודעים כיצד הוא ישפיע על העסקים. רני שטיינר, הבעלים של "הר סיני", הביע אדישות מסוימת: "אני מקווה שיהיה בסדר. אם ישתו פחות, ישתו פחות. יותר בריא. סך הכול זה מותרות".

 

בעלת פאב אחר סיפרה: "זה מבאס, כי זה מאלץ אותנו להעלות מחירים. זה לא כיף לא לי ולא ללקוח. אני לא חושבת שזה ישפיע על הרגלי הבילוי. כמו שגם פעם שעברה שהעלו זה לא השפיע. הלקוחות לא מתלוננים עדיין. היה עדיף לשים מס על תיירים שבאים לקנות פה דירות ומס על העשירים מן הסתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אם אין בירה, שישתו צ'ייסר?
צילום: מוטי קמחי
מומלצים