שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "נויורק": מעבר לים, אבל הכי ישראלית

  בזכות ליהוק מצוין, תסריט מעולה ועריכה קצבית, הפכה "נויורק" לסדרת הטלוויזיה שמייצגת הכי טוב את המציאות שכולנו כל כך אוהבים לשנוא - והיא גם לא מתאמצת לחקות את "הסופרנוס"

  שיחה אמיתית ששמעתי בין ה-BFF רויטל וסיון בישראל של קיץ 2012:

   

  רויטל: "סמטה, מה קורה?"

  סיון: "אמא שלך סמטה!"

  רויטל: "איזו כוסית השחקנית הסמטה הזו?"

  סיון: "בכלל כל ה'נויורק' הזו חתיכת סמטה".

   

  שאלה אחת עיקרית מעסיקה בחודשים האחרונים רבים מאנשי מדינת ישראל. לא מה יעלה בגורלו של אסד. לא האם הישראלים יצליחו להשיג מדליה באולימפיאדה או מי זה חבר כנסת דואן הזה מקדימה, שפתאום כולם מדברים עליו. אלא "סמטה", או יותר נכון, מה פירוש המילה שהפכה במהרה למטבע לשון הכי מדובר במדינה בזכות הסדרה "נויורק" שהגיעה אמש (ד', yes Action) לסיומה.

   

  כוכבי הסדרה "נויורק". קאסט מוצלח (צילום: רמי זרנגר, שחר עזרן) (צילום: רמי זרנגר, שחר עזרן)
  כוכבי הסדרה "נויורק". קאסט מוצלח(צילום: רמי זרנגר, שחר עזרן)

   

  שמרית (השחקנית המשובחת מגי עזרזר שהיא ללא ספק הפתעת הסדרה) שמשתמשת

  במילה הזו, אולי מגלמת דמות של פרחה מזרחית מהשכונות, אבל חיפוש מהיר בגוגל מגלה שהמילה "סמטה" מגיעה דווקא מיידיש - מהמילה "סמאטס", כלומר סמרטוט.

   

  "נויורק" היתה הרבה יותר מסמטה, אלא סדרת הטלוויזיה, שאינה ריאליטי, המצליחה והמדוברת ביותר בחודשים האחרונים, כשהסיבות להצלחתה צריכות להילמד באקדמיה תחת הכותרת "איך יוצרים סדרת פשע ישראלית שלא תראה כמו עוד חיקוי עלוב לסופרנוס". בזכות תסריט עלילתי שמותאם להוויה שלנו, ליהוק מצוין שכולל שמות מפוצצים לצד כמה אנונימיים, עריכה קצבית והשקעה בצילומי חוץ שהוסיפו לחוויית הצפייה - "נויורק" שיחקה אותה ובענק.

   

  לעשות את המכה

  "נויורק" הטיבה לספר את המציאות שכולנו מכירים ואוהבים לשנוא: משפחת פשע מנתניה שמציגה חזית מאוחדת כלפי חוץ, אך שסועה משנאה בתוך הבתים המפוארים שמגודרים בחומות גבוהות. צעירים אחרי צבא שחולמים לעשות אקזיט באמריקה, בדיוק כמו השכן של הבת דודה, שמכלומניק נהיה חיים סבן. כמובן שבהמשך הדמויות מגלות שכל הפנטזיות על התעשרות מהירה היא חרטה אחת גדולה. ביניהם: דתי שמתאהב בשיקסעה, ועוד לא עלינו, שחורה, שחקן שמת לעבוד אצל שפילברג אבל גומר בתור גופה, אסיר משוחרר שגילה את הרבי - אבל עמוק בפנים הוא עדיין כועס על כל העולם, וגם מאכער לא חכם במיוחד שהצליח לתפוס בימבו אמריקנית, ולהשיג בזכותה את האזרחות שכל העולם חולם עליה.

   

  מתוך "נויורק". חולמים על האזרחות של ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות (צילום: רמי זרנגר, שחר עזרן) (צילום: רמי זרנגר, שחר עזרן)
  מתוך "נויורק". חולמים על האזרחות של ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות

   

  מקבץ הסיפורים משלב עשרות דמויות שנפגשות דווקא בתפוח הגדול, ולבסוף, בדיוק כמו בסיפור האגדות המפורסם, הן נוגסות ביס אחד מהתפוח הלא נכון, וחוטפות הרעלה. "נויורק" אולי לא התיימרה להיות תמרור אזהרה מפני החיים הקשים שאמריקה מציעה למהגריה, אבל כשמקלפים את העלילה שמתחת להומור ומפסיקים לגחך מהג'יבריש של אנגלית במבטא ישראלי כבד - אז מתרגלים לחוויה טלוויזיונית מצוינת של צילומים מתוך הרחובות של מנהטן (על אף שחלקם צולמו בבולגריה דווקא) ונחשפים לאמת מאחרי החיים בתוך עולם הפשע, שלדאבוננו זוכה לתדמית זוהרת במיוחד.

   

  עריכה משובחת, עלילה משכנעת. "נויורק" (צילום: רמי זרנגר, שחר עזרן) (צילום: רמי זרנגר, שחר עזרן)
  עריכה משובחת, עלילה משכנעת. "נויורק"

   

  אך בעיקר - מגלים כאב חד שמפלח את הלב. כתוצאה מכך, על אף שם הסדרה ושיר הפתיחה הקצבי בשפה האנגלית ("20 seconds" של TYP), "נויורק" היא הסדרה הישראלית ביותר על המסך.

   

  שאפו גדול מגיע לעריכה המשובחת והקצבית שסיימה כל פרק בקליף מותח במיוחד, שלרגע לא נראה מאולץ, ולעובדה שאנשי yes השכילו לארוז את הסדרה בארבעים ותשע פרקים בלבד בשידור יומי, ולא מתחו אותה כמו מסטיק - בניגוד לסדרות אחרות שנכשלות במינון שלהן בכל פעם מחדש.

   

  כך בפרק שסגר את העונה, קיבלנו את הקתרזיס שחיכנו לו: ראובן (יוסי מרשק המצוין)

  נכנס לכלא יחד עם אביו ג'קי (יגאל נאור) שהסגיר את עצמו כדי להציל את בנו יוסי (אושרי כהן) מגורל דומה. איבון (ריימונד אמסלם) קיבלה את הגט המיוחל מראובן עם קריצה לתחילת הרומן העתידי בינה לבין אחיו פרץ (זוהר ליבה). טליה (מירב פלדמן) וג'וש (מתן אמית) התחתנו.

   

  נדב מצהיר כי יגייר את שניקווה (אסתי רדא) ששמה בישראל יקרא מעתה שני. במטוס בדרך לישראל קיבלה שמרית מלירון (איתי תורג'מן) מפתח לכספת סודית שיוסי שמר לה בניו יורק, ולירון חוזר לעסקי הפשע, הפעם ככל הנראה כחייל של יוסי -שמתברר כמי שיורש את אביו ואחיו הגדול בעסק המשפחתי. בסך הכל, סגירת קצוות מצוינת, שמשאירה פתח לעלילות חדשות לקראת העונה הבאה. עד אז, תשמרו על עצמכם מסמטאות חשוכות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רמי זרנגר, שחר עזרן
  אושרי כהן ב"נויורק". ניצל מהגורל המשפחתי
  צילום: רמי זרנגר, שחר עזרן
  לאתר ההטבות
  מומלצים