שתף קטע נבחר

תיעוד: קצין נגח בפניו של פלסטיני בן 17 בחברון

קצין בדרגת סגן תועד בסרטון של "בצלם" מתעמת עם נער בחברון במחסום ביישוב היהודי, ונוגח בו. בסרטון שהפיץ הארגון לא תועדו הרגעים שקדמו לעימות. גורמים בצה"ל: הנער הפלסטיני תקף אותו לפני כן באגרוף. מצ"ח חוקרת

החיכוך היום-יומי בין חיילי צה"ל לפלסטינים בשטחים נגרר שוב לאלימות מתועדת: קצין צה"ל תועד אמש (יום ד') כשהוא נוגח בפניו של נער פלסטיני במחסום בית הדסה ביישוב היהודי בחברון. התקרית, שצולמה על-ידי "בצלם", אירעה לפי הארגון לאחר ויכוח שבמהלכו נדרשו הנער ומספר נערים נוספים להציג תעודות זהות במחסום. במשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) נפתחה חקירה.

 

גורמים בצה"ל אומרים כי מבירור ראשוני שנערך בחטיבה המרחבית חברון עולה כי הקצין הותקף באגרוף על-ידי אותו נער פלסטיני, בקטע שלא תועד על-ידי המצלמה. בצבא ציינו כי השניות מתחת לסככה במקום שלא צולמו, ושבהן התפרע הפלסטיני, הן שהובילו לתוצאות המקרה.

 

עוד בחדשות ynet:

 

בתחילת הקטע נראים שישה נערים, בהם הנער המותקף, ת'איר רנאם (17), עומדים ליד עמדת הצבא. רנאם נראה כשהוא מתקרב מאוד לחייל בעמדה אשר משוחח בטלפון. הוא אף נוגע בו בידיו, ולאחר מכן החייל רומז לו כי יעכב אותו באמצעות תפיסת ידיו מאחורי גבו. נראה כי החייל מבקש מהנערים לרדת מהמדרכה ולהתרחק מהעמדה.

 

החייל שולח את רנאם וחבריו להמתין מתחת לסככה שאינה נתפסה בעין המצלמה, שפעלה מחלון אחד הבתים. אז, הסרטון שהפיץ הארגון - שלטענתו אינו ערוך - נקטע, וקצין בדרגת סגן נראה מתעמת פיזית עם רנאם בסיוע חייל נוסף.

 את העימות לא רואים, אלא רק את סופו: הקצין מוציא את רנאם מהסככה ומוביל אותו בכוח ברחוב, ותוך שניות ספורות נוגח בפניו תוך כדי התקדמותם. הנגיחה הגיעה לאחר שהפלסטיני אמר "אני בלגן", והקצין ענה לו "אתה בלגן? אתה בלגן?", ונגח בו. לאחר מכן הנער הפלסטיני מפסיק להתנגד לקצין ואומר "בסדר בסדר". 

 

גם לאחר שהפלסטיני החל לדמם מאפו, תועד הקצין מנער אותו, ומנסה להושיבו על המדרכה תוך שהוא בועט ברגליו. בהמשך, מזווית קרקעית, נראה הקצין כשהוא מוביל את הפלסטיני הכבול בידיו לג'יפ צבאי, ואחד הלוחמים מסלק בכוח את הצלם שתיעד את אותם רגעים תוך שהוא מורה לו "להעיף את המצלמה".

 

תאאר ענאם, הפלסטיני שהוכה בידי הקצין, סיפר ל-ynet כי הגיע עם חבריו למחסום בדרכם לעבודה ושם הם נעצרו על ידי אחד החיילים. לדבריו, "החייל ביקש מאיתנו תעודות זהות ועניתי לו שאין לי תעודת זהות איתי. החיילים עיכבו אותנו ליד המחסום ולאחר כמה דקות הגיע קצין שלא דיבר איתי על תעודת הזהות והחל לצעוק ולדחוף אותי".

 

ענאם הוסיף כי אינו מדבר עברית וטען כי רק שמע את הקצין חוזר ואמר את המילה "בלגן" כשהוא הגיע אליו ולכן הוא פנה ושאל אותו בעברית קלוקלת אם הוא באמת עושה "בלגן". ענאם העיד כי בשלב זה הקצין החל לדחוף אותו ואז נגח בו בפניו ופגע באף שלו. ענאם טוען כי בהמשך הוא נאזק ומשם נלקח לתחנת משטרה. לאחר מכן הוא שוחרר ונסע לקבל טיפול בבית חולים בחברון.

 

יש לציין כי בניגוד לחייל שבדק את הפלסטינים במחסום, וללוחמים נוספים שהצטרפו בהמשך, הקצין התוקף לא היה מצויד באפוד הלוחם או בקסדה, מה שמעיד על כך שכנראה קפץ למקום ולא לקח חלק בפעילות במחסום. הסרטון של "בצלם" הופץ כשהוא ערוך ומקוטע,

 ולא ניתן היה לראות ולהבין מה קרה ברגעים שהובילו להתנהגותו של הקצין, מתחת לסככה בזמן שהפלסטינים עוכבו בנקודה.

 

מארגון "בצלם" נמסר כי לאחר התקרית "נלקח רנאם לבסיס הצבא ברחוב א-שוהדאא בעיר ושוחרר כעבור זמן קצר. הוא פונה לטיפול בבית החולים הממשלתי עאליה בחברון, שם אובחן שבר באפו".

 

התקרית מצטרפת לשורת מקרים של אלימות כלפי פלסטינים, כשהבולטת בהם אירעה לפני שלושה חודשים, כשסגן-אלוף שלום אייזנר חבט בנשקו פעיל שמאל בכביש הבקעה.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במהלך פעילות שגרתית בחברון, סרבו קבוצת פלסטינים להזדהות בפני כוח צה"ל. משהגיע למקום מפקד הכוח, הוא הותקף באלימות על-ידי אחד הפלסטינים שהתפרע בנקודה, דבר שאינו מוצג בסרטון. על פניו נראה כי הסרטון ערוך באופן מגמתי ואינו מייצג את ההתרחשות במלואה. האירוע נמצא בבחינה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים