שתף קטע נבחר

חיזבאללה פרסם את תיעוד חטיפת גולדווסר ורגב

בסרטון שפורסם ברשת אל-מיאדין נראית חוליה של ארגון הטרור חוצה את הגבול ויורה באש לעבר האמר. התמונה קופאת כשהם מגיעים לכלי הרכב שממנו עולה עשן. אין תיעוד של גולדווסר ורגב. לפי הדיווח, מורנייה איבטח את נסיגת המחבלים. שלמה גולדווסר: "נסראללה במצוקה, שכחו שהוא קבור מאז במחילה"

שש שנים אחרי החטיפה שהובילה למלחמת לבנון השנייה, פרסם אמש (יום ו') ארגון הטרור הלבנוני חיזבאללה סרטון המתעד לכאורה כיצד חטף ב-12 ביולי 2006 את חיילי המילואים אהוד גולדווסר ואלדד רגב. הסרטון שודר ברשת אל-מיאדין.

 

הירי לעבר ההאמר. מתוך הסרטון ()
הירי לעבר ההאמר. מתוך הסרטון

 

 

בסרטון נראית חוליה של חיזבאללה חוצה את הגבול מצפון ופותחת באש לעבר האמר של צה"ל ממרחק כמה עשרות מטרים. מההאמר עולה עשן וכעבור זמן קצר מתקרבים המחבלים אל כלי הרכב, ואז התמונה קופאת. גולדווסר ורגב עצמם לא נראים בסרטון ולכן קשה לקבוע אם הוא אותנטי.

 

במהלך השידור אמר רסאן בן ג'דו, הבעלים של אל-מיאדין, כי עימאד מורנייה, בכיר חיזבאללה שחוסל ב-2008, בחן באופן אישי את מקום החטיפה ואת מסלולי החדירה והנסיגה. הוא עצמו היה בעייתא א-שעב במהלך הפעולה ואבטח את הנסיגה של הכוחות יחד עם שני השבויים. ג'דו גם אמר כי מזכ"ל תנועת הג'יהאד האיסלאמי, רמדאן עבדאללה שלח, התקשר למזכ"ל חיזבאללה לאחר הפעולה והשניים החליטו לכנותה "ההבטחה הנאמנה".

 

חוליית המחבלים בפעולה ()
חוליית המחבלים בפעולה

 

בתוכנית התארחו נואף אל-מוסווי, אחד מחברי הפרלמנט הלבנוני שנמנה על ארגון חיזבאללה, וסמיר קונטאר, ששוחרר בעסקה להחזרת גולדווסר ורגב. מוסווי אמר כי ההערכה של חיזבאללה הייתה שחטיפת החיילים תגרור תגובה ישראלית כמו פגיעה בדרכים ופעולה מוגבלת במסגרת שבוע. אולם, לדבריו, זאת לא הייתה התגובה שכן הייתה החלטה אמריקנית למצוא אמתלה בחטיפה כדי לעקור את חיזבאללה מהשורש.

 

"נסראללה מנסה לצבור הון פוליטי" 

בעקבות פרסום הסרטון אמר ל-ynet שלמה גולדווסר, אביו של אהוד, כי הוא מעריך שהסיבה היחידה לפרסום הסרטון היא הקשיים שבהם שרוי נסראללה, הן בלבנון והן לאור המשבר בסוריה. "אני לא יכול להתייחס ברצינות לפרסום הזה", אמר, "איפה הוא היה שש שנים? נסראללה רוצה להראות שהוא איזה גיבור גדול, אבל אסור לשכוח שהאירוע הטרוריסטי שראינו, במהלכו הוא רצח את הבן שלי, לא עבר בשקט. הוא גרם נזק וחורבן גדולים לעם שלו".

 

"מה רואים בסרט הזה? טרוריסטים, שכמו בכל מקום בעולם, יורים ופוגעים באזרחים ובחיילים", הוסיף האב השכול, "רק שוכחים שמיד לאחר מכן אולמרט יצא למלחמה, ובעקבותיה זה שש שנים נסראללה קבור במחילה שלו ולא יוצא משם אלא במקרים חריגים. לא שומעים ולא רואים אותו".

 

ארונותיהם של גולדווסר ורגב, יולי 2008 (צילום: AP) (צילום: AP)
ארונותיהם של גולדווסר ורגב, יולי 2008(צילום: AP)

  

מיקי לייבוביץ', חברו של גולדווסר שהיה בין הפעילים המרכזיים למען שחרורם של החיילים החטופים, אמר: "הסרטון ששוחרר הוא תזכורת

נוספת לחוסר האנושיות של ארגון טרור שבמשך שנתיים התעלל במשפחות גולדווסר ורגב ופעל נגד כל חוק ואמנה בינלאומיים. הסרטון הוא עוד פרובוקציה נלוזה וניסיון לצבור הון פוליטי על גבם של שני החברים שלנו ובני משפחותיהם. מניסיון העבר, לא מפתיע שחיזבאללה משחרר צילום של ההתקפה והחטיפה ואל לנו לייחס חשיבות לסרט זה מעבר לעצם קיומו".

 

גופותיהם של רגב וגולדווסר הוחזרו לישראל ביולי 2008, שנתיים אחרי החטיפה, במסגרת עסקה שהושגה בתיווך גרמני עם חיזבאללה. עד הרגע האחרון לא היה ברור אם השניים יוחזרו חיים או שנהרגו בחטיפה או במהלך השבי בלבנון. בתמורה לארונותיהם של שני החיילים הוחזרו בנוסף לקונטאר ארבעה אנשי חיזבאללה שנעצרו במלחמת לבנון השנייה וגופותיהם של כ-190 מחבלים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 27/07/2012 22:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אהוד גולדווסר
צילום: רויטרס
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
שלמה גולדווסר. "איפה הוא היה שש שנים?"
צילום: חגי אהרון
מומלצים