שתף קטע נבחר

צילום: AFP

רומני בירושלים: "לא נתעלם מאיומי איראן עליכם"

בנאום מדיני שנשא בירושלים, קשר המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב בין טבח הספורטאים הישראלים במינכן לאיומים העכשוויים על ישראל מצד איראן - ולא שכח לתקוף את יריבו. "רק אדם נאיבי יתייחס לזה כאל עניין רטורי"

"לעולם לא נתעלם מדיבורי איראן על השמדת ישראל", כך הבטיח הערב (יום א') המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, מיט רומני, שמבקר בישראל.

 

במהלך נאום מדיני שנשא במשכנות שאננים בירושלים, שעות ספורות לאחר שנפגש עם בכירי המדינה, הקפיד רומני להגדיר את ירושלים כבירת ישראל וסיפק לעשרות הצופים בקהל הצהרות תומכות ומגוונות, לצד עקיצות שכוונו לנשיא ארצות הברית ברק אובמה. הם, מצדם, ליוו את נאומו במחיאות כפיים ממושכות. ניר ברקת, ראש העיר ירושלים, אף בירך את רומני מעל הבמה ואיחל לו "ביקור משמעותי ומוצלח בירושלים, הבירה המאוחדת של ישראל".

 

לדברי המועמד, "אלה זכות ועונג גדולים להיות כאן. להגיע לישראל זה לבקר באומה שהתמודדה עם הפשע הנורא ביותר ותפסה מקום בין הדמוקרטיות המפותחות. זו חוויה עמוקה ומרגשת. ישראל מייצאת טכנולוגיה ולא טרור, מה שבניתם כאן הוא מחווה לעמכם ומודל לעולם".

 

הוא ביקש להזכיר את רצח 11 הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן, וקשר את האירוע למאבק הבינלאומי שמתנהל נגד איראן. "אנחנו חולקים את אותם מטרות וערכים ויש לנו את אותם אויבים", הדגיש. "כשמנהיגי איראן מדברים על השמדת ישראל, רק אדם נאיבי יתייחס לזה כאל עניין רטורי. אל תעשו טעויות - האייתוללות בוחנים אותנו, מי יתעלם ומי

יתנגד. אנחנו לעולם לא נתעלם".

 

רומני, נתניהו ונשותיהם, הערב בירושלים (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
רומני, נתניהו ונשותיהם, הערב בירושלים(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

רומני ורעייתו במשכנות שאננים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
רומני ורעייתו במשכנות שאננים(צילום: גיל יוחנן)
 

רומני כינה את הרפובליקה האיסלאמית "המדינה המובילה בייצוא טרור ואי-יציבות" - ביטוי שמיוחס לא פעם לראש הממשלה, בנימין נתניהו, והוסיף כי "יש לנו חובה עליונה וציווי מוסרי למנוע ממנה נשק גרעיני".

 

לדבריו, "עצירת הניסיון האיראני להשיג נשק גרעיני חייבת להיות המטרה הראשונה של מדיניות הביטחון האמריקנית. אסור ששום אופציה תוסר מהשולחן, אנחנו מכירים בזכות של ישראל להגן על עצמה והמחויבות של ארצות הברית לעמוד לצדה". הוא סיכם את דבריו במסר ליריבו למרוץ, ואמר כי "ריחוק דיפלומטי וביקורת פומבית על ישראל מחזקת את אויביה", חוזר בכך על הצהרה דומה שנתן לפני מספר שבועות.

 

מוקדם יותר היום, נפגש רומני גם עם ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד, במה שהוגדר מבעוד מועד כפגישה לפרוטוקול

בלבד, ודאי לאור העובדה שרומני לא נפגש במהלך הביקור עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן.

 

תחושת חוסר הרלבנטיות שאופפת את ההנהגה הפלסטינית בחודשים האחרונים באה לידי ביטוי בראיון שהעניק פיאד לעיתון הבריטי "האינדיפנדנט" בסוף השבוע האחרון. פיאד האשים את מדינות העולם על כך שדחקו את הסוגיה הפלסטינית מסדר היום הבינלאומי. "הסוגיה הפלסטינית מעולם לא הייתה בשוליים כפי שהיא כיום. זהו האתגר הגדול ביותר שלנו", הדגיש.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רומני ונתניהו
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
רומני ופרס
צילום: משה מילנר, לע"מ
רומני ומופז
צילום: גיל יוחנן
רומני ופיאד
צילום: רויטרס
מומלצים