שתף קטע נבחר

ה"עונש" לברק: עוד 100 מיליון יקוצצו מהביטחון

שר הביטחון ושרי העצמאות הצביעו נגד אישור הגזירות והקיצוצים. שטייניץ הגיב והחליט להגדיל את הקיצוץ במערכת הביטחון מ-18 ל-118 מיליון שקל. מקורב לברק: "התנהגות ילדותית של שטייניץ". הכסף שקוצץ יופנה למיגון ביה"ח ברזילי

ההחלטה שהתקבלה הערב (יום ב') על אישור הקיצוצים והגזירות בתקציב המדינה, יצרה עימות ישיר בין אהוד ברק ליובל שטייניץ ומי שתשלם את המחיר על הקרב ביניהם תהיה מערכת הביטחון. בעקבות החלטת שר הביטחון ושלושת שרי מפלגת העצמאות הנוספים להצביע נגד אישור הקיצוצים, החליט שר האוצר "להעניש" את ברק ולהגדיל את הקיצוץ במערכת הביטחון. הכסף שקוצץ יוחרג לטובת המשך פרויקט המיגון בבית החולים ברזילי באשקלון.

 

סערת הגזירות - דיווחים נוספים ב-ynet:

הקיצוצים אושרו בממשלה; השר כחלון הצביע נגד

שטייניץ לפני אישור הגזירות: "צעדים לא כיפיים"

הקיצוץ ואתם: פגיעה במעונות יום ובנערים עניים

 

בתוכנית המקורית נכלל קיצוץ מוקטן של 18 מיליון שקל בתקציב הביטחון, אולם בעקבות התנגדות שרי סיעת העצמאות לחבילת הגזירות שאושרה בממשלה, החליט שטייניץ לקצץ עוד 100 מיליון שקל מתקציב הביטחון. מחצית מהסכום הנוסף שיקוצץ מתקציב הביטחון ייועד כאמור למיגון בית החולים ברזילי - פרויקט שהיתכנותו הועמדה בספק בעקבות הקיצוץ בתקציב משרד הבריאות. המחצית השנייה תיועד לצמצום הקיצוצים בהשכלה גבוהה ובתקציב החינוך.

 

מקורב לשר ברק הגיב בחריפות על ההחלטה של שר האוצר ואמר כי "מדובר בהתנהגות ילדותית של שטייניץ ש'מענישה' את ביטחון המדינה ולא את שר הביטחון אישית".

 

פרויקט המיגון יימשך? בית החולים ברזילי (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
פרויקט המיגון יימשך? בית החולים ברזילי(צילום: רועי עידן)

 

מוקדם יותר נמסר מלשכתו של ברק בעקבות החלטתו להתנגד לקיצוצים כי "ברק פרס בישיבה תפיסה שבמרכזה העיקרון כי בזמן צמיחה תפקיד הממשלה הוא לא להפריע ליוזמות ולתנופה של הכלכלה החופשית, להוריד חוב ולצבור יתרות ליום סגריר. לעומת זאת במיתון עולמי מחריף והולך, תפקיד הממשלה הוא קודם כול למנוע את קריסת הרקמה האנושית והמערכות המשקיות. מדובר בבני אדם שעובדים קשה בעסקים קטנים ובינוניים, ובאנשים שנושאים על גבם את המדינה".

 

ברק עצמו אמר כי "יש לפעול באחריות, בשיקול דעת, אך על פי העיקרון הזה. הצרה היא כי העיקרון הפשוט הזה לא מקובל על האוצר ועל חלק גדול משרי הממשלה וזה עלול להוביל לשגיאה קשה. התוצאה היא שהממשלה מחמירה את המיתון שבפניו אנחנו ניצבים במקום להקל אותו. ולכן היא לא תעמוד ביעדי הגבייה שהיא מציבה כעת".

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב לסגן

שר הבריאות יעקב ליצמן על ההחלטה להחריג את פרויקט מיגון חדר המיון בבית החולים ברזילי שבאשקלון מהקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה שאושר היום. בכך נענה נתניהו למאבק שניהלה הנהלת בית החולים בראשותו של ד"ר חזי לוי. לפי ההחלטה, פרויקט המיגון יתוקצב כמתוכנן ויוזרמו 40 מיליון שקלים לביצוע השלמת שלב א' של הפרויקט שנמצא בימים אלה בעיצומו. לאחר מכן יועבר המשך תקצוב הפרויקט עד לסיומו במאי 2014 כמתוכנן.

 

סגן השר ליצמן שיבח את ראש הממשלה ואמר כי "מדובר בהחלטה חשובה ומבורכת. שמנו את פרויקט המיגון באשקלון בסדר עדיפות גבוה, בשל חשיבותו ונחיצותו למען רבבות תושבי אשקלון והדרום". מנהל בית החולים ד"ר חזי לוי הודה אף הוא לראש הממשלה וכן לסגן שר הבריאות. "אני מודה להם בשם 500,000 התושבים והחיילים הנסמכים על המרכז הרפואי ברזילי, בשל ההחלטה שלא להפקיר תושבים אלה ולאפשר את השלמת המיגון".

 

בהכנת הידיעה השתתפה כרמית ראובן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רמי חכם
העניש. שטייניץ
צילום: רמי חכם
התנגד והוענש. ברק
צילום: ירון ברנר
מומלצים