שתף קטע נבחר

נפטר עמוס חכם, הזוכה הראשון של חידון התנ"ך

בשנת 1958 זכה עמוס חכם בחידון התנ"ך הבינלאומי הראשון והפך ליקיר המדינה הצעירה, ומאוחר יותר גם לחוקר מקרא חשוב. בגיל 91 הלך לעולמו

עמוס חכם, חתן חידון התנ"ך הראשון וחוקר מקרא ידוע, נפטר אמש (יום ה') בגיל 91. רוב חייו גר חכם בירושלים, אך בשנים האחרונות חי באפרת, אצל בנו, שם הוא נפטר.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

אשר יובל, שבתו נשואה לבנו של המנוח, סיפר כי חכם התעסק בשנים האחרונות בעיקר בפרויקט הפרשנות לתנ"ך "דעת מקרא" וכי לפני שנתיים השתתף בחידון התנ"ך העולמי - לא כשופט, אלא כאורח הכבוד. בשנה אחרת השתתף בחידון נכדו, נדב - והדבר ריגש אותו מאוד.

 

"הוא היה נכה פיזי במשך כל חייו, אבל המוח שלו עבד בצלילות מוחלטת, ממש בצורה מדהימה, עד לחודש האחרון", סיפר יובל.

 

חכם היה סמל לידענות בתורה, בנביאים ובכתובים. הוא נולד בירושלים ב-1921 ובתחילה עבד בבית חינוך עוורים בירושלים. משכורתו הייתה נמוכה ביותר, והוא חי בצניעות רבה. בעיתותיו הפנויות קרא בתנ"ך, ונהג לומר ששעה שאחרים קוראים ספרי בלשים, הוא קורא שוב ושוב בספר הספרים.

 

כאשר פורסמו מודעות על חידון התנ"ך, שהיה לאחד מאירועי שנת העשור למדינה, עודדו אותו שכניו

להירשם. ב-4 באוגוסט 1958 נערכה התחרות בירושלים וחכם זכה במקום הראשון. שבועיים אחר כך נערך החידון הבינלאומי, וגם בו הוא הגיע למקום הראשון והיה לחתן התנ"ך הבינלאומי הראשון.

 

חכם זכה לפרסום רב עקב זכייתו - והוא הפך ל"שיחת היום" גם ברדיו ובעיתונות של אותם הימים. ב"קול ישראל" דווח אז כי ראש הממשלה דוד בן גוריון זימן את חכם לפגישה שבה אמר לו: "אתה עמוס, הרימות קרן ישראל - ויש להתפאר בך".

 

ההישג הוביל את חכם להעמיק את הלימוד באקדמיה והוא התמקד החקר המקרא. במהלך השנים פרסם מאמרים רבים וכן , כאמור, כתב פירושים לסדרת "דעת מקרא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה פרידמן, לע"מ
עמוס חכם
צילום: משה פרידמן, לע"מ
מומלצים