שתף קטע נבחר

צילום: טל שחר
אורי קופר

הדרבי של ת"א: מי פה יודעת לעשות מהפכה?

הפועל נבנתה מחדש אחרי הפרידה מטביב, אבל עדיין מחפשת את הדרך. במכבי לא ברור מה ייצא מהתבשיל של גרסיה. מי תשלוט בעיר העונה? מחר (20:45) נתחיל לקבל תשובות

אצטדיון רמת גן, גביע הטוטו, סגלים שעוד לא הושלמו, לחות של חודש אוגוסט, קצת אחרי הגמר של אלכס שטילוב, קצת לפני הגמר של אוסיין בולט - במחשבה ראשונה, מה לנו ולדרבי תל אביבי פתאום?

 

 

אבל בין צוקהארה לאחור לווזארי לפנים הגיע הזמן לקבל הצצה ראשונה למה שהולידו השינויים הגדולים בשתי היריבות הגדולות של הכדורגל הישראלי. כאן לא נראה מדליה אולימפית, אבל כן נקבל טעימה ראשונה ממה שמחכה לנו בשנה הלא אולימפית הבאה.

 

אלירן עטר מול יגאל אנטבי. אתנחתא מהאולימפיאדה (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
אלירן עטר מול יגאל אנטבי. אתנחתא מהאולימפיאדה(צילום: ראובן שוורץ)

 

בואו נודה על האמת - גביע הטוטו הוא חסר חשיבות. באיזה עוד משחק רשמי בעולם אפשר לבצע יותר משלושה חילופים? איפה אפשר לשתף שחקנים נבחנים שבכלל לא שייכים לקבוצה? ולמרות החוקים המשונים, שמורידים מערכו של המפעל, הדרבי מחר (א', 20:45) מאפשר לנו לבחון כמה מהנקודות הלא בהירות של הפועל ומכבי, שלושה שבועות לפתיחת העונה. הנה כמה מהדברים שכדאי להעיף בהם מבט.

 

חגיגה אולימפית ב-ynet ספורט:

   

תוצאת המהפיכה על שיטת המשחק

הפועל. אלי טביב הלך, חיים רמון בא, קבוצת האוהדים קמה לתחייה. חודשים סיפרו לנו שלניצן שירזי אין שליטה מלאה על ההרכב. ששי אבוטבול לא יכול לשחק בגלל בעיות חוזה, שאלי טביב משפיע על מי משחק ומי לא. תוסיפו את המחאה מול טביב וקיבלנו סיטאוציה שלמאמן קשה מאוד לשלוט עליה. כל זה השתנה הקיץ.

 

שירזי, בניגוד לעונה שעברה, מקבל קבוצה שהוא יכול לבנות בעצמו. בינתיים זו בנייה קשה. טל בן חיים וזאב חיימוביץ' הם המצטרפים המשמעותיים היחידים,

אבל שירזי יכול לעשות בהם כרצונו. האם המאמן מתכוון לשחק עם בן חיים בשמאל, אלרואי כהן בימין ועומר דמארי במרכז? מי יקבל את השליטה בקישור, אבוטבול או גורדנה? יש הרבה אחרי מה לעקוב.

 

מכבי. פה העניין גובר. מהפכת קרויף והגרסיות של מיטש גולדהאר מבטיחה לנו ניסיון, כך מספרים, ליצור ברצלונה בקנה מידה ישראלי. האם באמת מכבי תשחק - או לפחות תנסה לשחק - בצורת המשחק הזו? האם השחקנים שלה בכלל מסוגלים לזה?

 

אוסקר גרסיה. מה ייצא ממה שהוא וקרויף רקחו בפגרה? (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
אוסקר גרסיה. מה ייצא ממה שהוא וקרויף רקחו בפגרה?(צילום: יובל חן)

 

אין דבר יותר מעניין בקיץ הכדורגל הישראלי מאשר לראות מה אוסקר מנסה לעשות במכבי. לא ברור עם גונסאלו גרסיה ומהראן ראדי, שניים מהרכישות החדשות, יכולים לשחק יחד מאחורי החלוץ המרכזי. לא ברור אם במכבי באמת ינסו ללחוץ בכל הזדמנות ולשחק רק על מסירות קצרות. לא ברור האם חודש אחד של אימונים יכול להשפיע משמעותית על שחקנים שהתרגלו למשהו אחר עד היום. ביום ראשון תשובות ראשונות.

 

שלל תקצירים אולימפיים ב-ynet ספורט:

  

הרכש ההתקפי המכריע

הפועל. ההצלחה של שירזי והפועל תלויה משמעותית בהצלחה של טל בן חיים, המלפפון החם ביותר של הפגרה, שיצטרך להוכיח שהוא, יחד עם עומר דמארי, השחקן הישראלי במוכשר ביותר שנשאר בארץ. אם בן חיים ודמארי ישתפו שוב פעולה בצורה איכותית, אם הקשר-חלוץ יצליח לקבע את המשחק שלו בדיוק למקום ששירזי רוצה - בצד שמאל של ההתקפה -בהפועל יכולים לחשוב חיובי.

 

בן חיים ודמארי. שוב משתפים פעולה (צילום: באדיבות האתר הרשמי של הפועל ת"א) (צילום: באדיבות האתר הרשמי של הפועל ת
בן חיים ודמארי. שוב משתפים פעולה(צילום: באדיבות האתר הרשמי של הפועל ת"א)

 

מכבי. המשחק של מכבי השנה יהיה תלוי מאוד בקשר ההתקפי, זה שיגיע מאחור ויצטרף לחלוצים. יכולת ירודה בעמדה הזאת הורסת לקרויף ואוסקר את התכניות. עד לא מזמן, למכבי לא היה אף שחקן כזה ובגלל זה גם גונסאלו גרסיה וגם ראדי הוחתמו בקריית שלום. גונסאלו היה אחד השחקנים הטובים ביותר בליגה הקפריסאית בעונה שעברה. אם הוא יביא את היכולת שלו גם לכאן, אוסקר יחייך. אם לא, הוא בצרות.

 

ההגנה הבעייתית

עוד לפני הבעיטה הראשונה של העונה אפשר להמר שהחלק החלש ביותר של שתי הקבוצות הוא ההגנה. הפועל הביאה את חיימוביץ' - ויהיה מעניין לראות אותו אחרי שלוש עונות בליגה הרוסית החזקה, למרות שמיעט לשחק, אבל וואליד באדיר ויגאל אנטבי כבר בני 38, עומרי קנדה לא צפוי להמשיך ולנאיל חוטבה עדיין יש מה להוכיח. על הספסל? יבש.

 

קרלוס גרסיה. אמור להיות העוגן של הגנת הצהובים (אתר מכבי ת"א) (אתר מכבי ת
קרלוס גרסיה. אמור להיות העוגן של הגנת הצהובים(אתר מכבי ת"א)

 

מכבי מתגאה גם היא בבלם חדש - קרלוס גרסיה, שעל הנייר אמור להיות אחד משחקני ההגנה הטובים בליגה, אבל מה עם מגינים וקצת עומק? רחמים צ'קול לא שיחק שנייה מאז שהגיע, קלמי סבן עזב, אבי סטרול לא ראה דשא המון זמן ועל יואב זיו לא ברור אם בונים כשחקן מפתח. איתן טיבי, שסגר במכבי בסוף השבוע, עדיין לא סופית בקבוצה.

 

הצעיר שיפרוץ

בעונה שעברה התגאו ב במהפכת צעירים, או שאולי את "המהפכה" צריך לרשום במרכאות. מונאס דאבור ימשיך לקבל קרדיט, אבל האם דור מיכה ורועי קהת יהיו חזק ברוטציה? הכי מעניין יהיה לבחון את מצבו של ריף פרץ, שבמכבי ניבו לו גדולות, אבל הבלם הצעיר החמיץ כמעט את כל העונה שעברה בגלל פציעה. האם הוא יתן מענה לבעייה מהסעיף הקודם?

 

ניצן שירזי. הפעם הוא זה שבנה את הקבוצה (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
ניצן שירזי. הפעם הוא זה שבנה את הקבוצה(צילום: יובל חן)

 

בהפועל יש תחושה שהקשר האחורי, ארתור אטז'נוב, יהיה זה שיעשה את הפריצה, או לפחות יקבל הזדמנות לעשות אותה. בהיעדר אביחי ידין, שכנראה יעבור לחו"ל, ובלי חיזוק שלפחות כרגע עדיין לא הגיע, לארתור הצעיר (21) יש הזדמנות.

 

איפה חייבים חיזוק?

הדרבי, והמשחקים הקרובים שאחריו, יבהירו לשתי הקבוצות איפה חיזוק הוא לא בגדר המלצה, אלא חובה, כדי לעמוד במטרות העונה.

עם כל כך הרבה ישראלים בחו"ל אפשר לצפות שקבוצות ישראליות, בוודאי הבכירות שבהן, יסתמכו יותר על שחקנים זרים, אבל שימו לב למצבן של שתיים מהגדולות ביותר: למכבי, אם מחשיבים את מוסא קונאטה, שלא ברור אם ימשיך, יש שלושה זרים. להפועל רק אחד - אפולה אדל, שגם עליו חשבו לוותר בגלל עלויות גבוהות.

 

שתי הקבוצות, וקודם כל הפועל, יוסיפו שחקנים זרים בזמן הקרוב ואנחנו מקבלים את ההזדמנות הראשונה לקבוע סדר עדיפויות. העובדה שבתחילת אוגוסט רשימת השחקנים עדיין בסימן שאלה היא תעודת עניות לקבוצות, ואפשר להאמין שנקודות התורפה שיתגלו יכניסו מאמנים ללחץ ויתרמו להגברת הקצב כיוון שהימים עוברים - ועוד שלושה שבועות מתחיל הדבר האמיתי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
הדרבי התל אביבי
צילום: ראובן שוורץ
אריה מליניאק
מומלצים