שתף קטע נבחר

חשודים ב"זובור": היכינו גם מפקדים, זה מקובל

לוחם גדוד נחשון בחטיבת כפיר, שהוכה לפי החשד על ידי חיילים ותיקים, עדיין מאושפז וסובל מקרע בטחול. התוקפים באירוע שנחשף ב-ynet הובאו להארכת מעצר, בחקירה טענו: "הכול היה בצחוק". המח"ט פירק את המחלקה שממנה באו

בזמן שלוחם גדוד נחשון בחטיבת כפיר עדיין מאושפז בבית החולים עם קרע בטחול, 11 החיילים שחשודים בהכאתו רק בגלל שנגע ב"מקל הפז"ם" הובאו להארכת מעצרם בבית הדין הצבאי ביפו. בחקירתם הראשונית התברר כי כנראה לא מדובר במקרה חד פעמי. לטענת חלק מהחשודים, בעבר ספגו גם חלק מהמפקדים בפלוגה מכות מהם ו"הכול היה בצחוק וברוח טובה, בלי שאף אחד התלונן".

 

הפרשה נחשפה לראשונה ב-ynet בסוף השבוע. החיילים החשודים סירבו להתייחס לחשדות המופנים כלפיהם ולא דיברו עם כלי התקשורת, אך לטענתם ברשותם ראיות המוכיחות כי מדובר בתרבות ובמסורת שהייתה נהוגה בפלוגה, ומקובלת על המפקדים. חלק מהחשודים טענו בחקירתם כי נוהג ה"חישולית" היה מקובל גם במצבים שבהם רצו להוכיח חוזק פיזי: "היינו אומרים לאותו חייל לעשות שרירים בבטן או בחזה ואז נותנים לו אגרופים. שום דבר לא היה בכפייה, הכול מרצון".

 

ל-ynet נודע כי בשל המצב המורכב שנוצר, פורקה מחלקת הסיור בפלוגה המסייעת של הגדוד על ידי מפקד החטיבה, אלוף משנה אודי בן מוחה, שממשיך לתחקר אם מדובר במקרים בודדים או בתופעה.

 

מחווה של החברים והמפקדים, הבוקר (צילום באדיבות: בית החולים העמק ) (צילום באדיבות: בית החולים העמק )
מחווה של החברים והמפקדים, הבוקר(צילום באדיבות: בית החולים העמק )

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

בדרך לאיראן, נתניהו עשה זובור ופגע במטכ"ל

החץ הישראלי משודרג; איראן: הם פוחדים לתקוף

מת ילד בן 4 שטבע בשבת בכנרת  

 

אמו של אחד החשודים במעשים אמרה ל-ynet: "לא ניתן שהבן שלי, לוחם מצטיין שנתן שנתיים וחצי מהחיים שלו למען המדינה ביחידה הכי קרבית, יהפוך לשעיר לעזאזל. כולם יודעים שהמעשים האלה הם בצחוק, ואין שום כוונה לפגוע באף חייל. בוודאות זה לא מקרה חד פעמי, זה קרה שוב ושוב בפלוגה". אך הדברים הוצגו באופן שונה מצד עורך הדין שי רודה, המייצג את אחד החשודים. לדבריו, "מדובר במקרה בודד שיצא מכל פרופורציה. שמו של מרשי שורבב בטעות לפרשה".

 

הבוקר באו חברים של הלוחם ס' לבקרו בבית החולים בעפולה. הם הסתגרו בחדרו ושוחחו עמו ללא נוכחות בני משפחתו או אנשי הסגל הרפואי של בית החולים. בני המשפחה סיפרו כי אתמול ביקר אותו מפקד המחלקה השנייה, שממנה באו החיילים שנעצרו בעקבות התקיפה, וס' הביע בפניו - ככל הנראה בהלצה - את צערו ש"לא נשארו לך חיילים במחלקה".

 

תקווה, אמו של הלוחם, אמרה הבוקר כי בנה עדיין סובל מכאבים וכי בשלב זה אסור לו לרדת מהמיטה. האם הוסיפה כי היא הופתעה מההד התקשורתי שלה זכתה התקיפה. "ברור שזה מעניין את כולם, כי מדובר במקרה חמור. אני מקווה רק שתהיה לזה השפעה על המשך ההתנהלות ושמקרים כאלה לא יחזרו".

 

נגע במקל - וחטף

תחקיר האירוע העלה כי הלוחם, מהצעירים בפלוגה, נגע במקל הפז"ם שמסמל את ותק הלוחמים וזאת בניגוד ל"כללים" שקבעו החיילים ולפיהם רק לחיילי המחזור האחרון או הלפני האחרון מותר לגעת במקל. בתום "משפט פז"ם" שנערך לו, נקבע העונש: התנפלות קבוצתית ומכות שכללו בעיטות ואגרופים בגופו.

 

החיילים החשודים במעשה מובאים להארכת מעצר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
החיילים החשודים במעשה מובאים להארכת מעצר(צילום: מוטי קמחי)
 

אחרי שספג את המכות, הלך החייל המוכה לישון בבסיס תבץ שבבקעה, שם שוהה הגדוד. למחרת הוא התעורר וחש ברע, הלך לשטוף את פניו בחדר המקלחות שבבסיס ואז התמוטט. בעקבות כך הוא פונה מיד לקבלת טיפול רפואי בבית החולים, עבר בדיקת CT ואושפז. בבדיקות התגלה כי החייל סובל מקרע בטחול.

 

ס' סיפר לאמו כי האלימות החלה כבר לפני שבוע. "אחד מהוותיקים אמר שהוא חבר שלי אבל שאני עוד אשלם על זה". לדבריו, הם באו אליו לחדר ואמרו לו "שים כומתה ותבוא לחדר שלנו". לדברי האם, כל אחד מהנוכחים חבט בו באגרופו, על פי "גזר הדין". כששאלה את בנה אם התנגד, אמר כי לא יכול היה להתנגד ולא חשב על כך בכלל, "'אתה פשוט נגרר לזה', הוא אמר לי".

 

האם אמרה עוד כי יש להעניש בחומרה את החיילים שהיכו את בנה. לדבריה, "החבר'ה האלה צריכים ללכת לכלא להרבה זמן, הייתי אומרת אפילו שצריך להעיף אותם מהצבא ושירצו את העונש בכלא אזרחי, הכלא הצבאי זה פיקניק בשבילם. הבן שלי היה יכול למות שם. המקרה היה יכול להיגמר בצורה הרבה יותר קשה והם צריכים לתת על זה את הדין".

 

מדובר צה"ל נמסר אמש כי "עם היוודע האירוע הוא טופל במהירות על-ידי מפקד החטיבה, אל"מ אודי בן-מוחה. בנושא מתקיימת חקירת מצ"ח לבירור כלל נסיבות האירוע. עם סיום החקירה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית".


פורסם לראשונה 05/08/2012 12:03

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלימות בחטיבה. החייל שהוכה
צילום: זהר שחר
החיילים בבית הדין הצבאי
צילום: מוטי קמחי
מובאים להארכת מעצר
צילום: מוטי קמחי
עו"ד רודה. "מקרה שיצא מפרופורציה"
מומלצים