שתף קטע נבחר

צילום: AFP

ראש ממשלת סוריה ערק לירדן: "מהפכה מבורכת"

ריאד חיג'אב מונה לתפקידו לפני פחות מחודשיים. הטלוויזיה הסורית דיווחה על פיטוריו, אך עוזרו מסר בשמו הצהרה: "ערקתי מהמשטר הטרוריסטי והרצחני והצטרפתי לשורות מהפכת החופש והכבוד". דיווחים על עריקות נוספות של שרים ועל מעצר שר האוצר

מכה נוספת למשטר אסד. ראש ממשלת סוריה, ריאד חיג'אב, ערק אמש לירדן לאחר פחות מחודשיים בתפקיד. כך אישר היום (יום ב') מקור ירדני רשמי לסוכנות הידיעות רויטרס ולכלי תקשורת בממלכה והוסיף כי הוא נמלט עם משפחתו. כעבור זמן קצר מסר עוזרו הודעה בשמו לרשת אל-ג'זירה שבה מצהיר חיג'אב כי הוא "מצטרף למהפכה המבורכת" ומגנה את השלטון הרצחני. מפקד "צבא סוריה החופשי", ריאד אסעד, אמר ל"סקיי ניוז" בערבית כי שלושה שרים ערקו יחד עם חיג'אב. אל-ג'זירה דיווחה על עריקת שר התחבורה ושר החשמל.

 

"אני מכריז היום על עריקתי מהמשטר הטרוריסטי והרצחני ואני מצהיר שהצטרפתי לשורות מהפכת החופש והכבוד. אני מכריז שמהיום אני חייל במהפכה המבורכת הזו", הקריא דוברו של חיג'אב, מוחמד אטרי. הוא הוסיף כי חיג'אב מגנה את "פשעי המלחמה ורצח העם" בסוריה. 

  

חיג'אב נשבע בפני הנשיא אסד ביוני (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חיג'אב נשבע בפני הנשיא אסד ביוני(צילום: EPA)

 

מוקדם יותר היום דיווחה הטלוויזיה הסורית כי חיג'אב, שמונה ב-23 ביוני, פוטר מתפקידו. סגנו, עומר רלאונג'י, מונה לממלא מקום זמני. ראש הממשלה הוא דמות טכנית במשטר, שבו הכוח נתון בידיו של הנשיא.

רשת אל-ג'זירה דיווחה כי צבא סוריה הגביר את פעילותו בגבול סוריה-ירדן בניסיון לסכל את בריחתו של ראש הממשלה. עוד דווח כי עריקתו יצאה לפועל בתיאום "צבא סוריה החופשי", ארגון המורדים החמוש המרכזי, ובעזרתו, והיא דרשה תכנון ממושך שנמשך חודשים.

  

כלי תקשורת ערביים ציטטו גורמי אופוזיציה סוריים שטענו כי שר האוצר הסורי, מוחמד ג'לילאתי, נעצר לפני שהצליח לערוק. אולם ג'לילאתי הכחיש את הדברים בשיחה עם הטלוויזיה הסורית. "אני אזרח סורי מן המניין לפני שאני שר", אמר, "אני מדבר מהלשכה שלי ומבצע את עבודתי בצורה חופשית ושקופה".

 

רשת אל-ג'זירה דיווחה כי בקבלת הפנים לחיג'אב בירדן נכחו בכירים בממלכה וכי כל משפחתו של חיג'אב נמצאת מחוץ לסוריה. רשת אל-ערביה דיווחה בצהריים כי אחד מהשרים הסורים שערק נמצא בלבנון ומנהל מגעים עם טורקיה כדי שתעניק לו מקלט מדיני

 

חיג'אב, מוסלמי סוני בן 56, היה שר החקלאות לפני שמונה לתפקיד הבכיר, ונחשב לנאמן למשטר הבעת' של משפחת אסד העלווית. חיג'אב שימש במספר תפקידים במסגרת חברותו במפלגת השלטון. ב-2004 הוא מונה למזכיר סניף מפלגת הבעת' במחוז דיר א-זור, מקום הולדתו. לאחר ארבע שנים הוא מונה למושל מחוז קוניטרה. אחר כך היה מושל מחוז לטקיה.

 

אף שתפקידו של ראש הממשלה טכני בעיקרו, הרי שמדובר במכה נוספת, לפחות סמלית ותקשורתית, לנשיא בשאר אסד, שאיבד בחודש שעבר שלושה מבכירי הצמרת הביטחונית בפיגוע בדמשק, ונאלץ גם להתמודד עם עריקתו המתוקשרת של הגנרל מנאף טלאס, מפקד חטיבה 105 במשמר הנשיאות.

 

בפיגוע במפקדת הביטחון הלאומי בדמשק נהרגו שר ההגנה הסורי דאוד ראג'יחה, גיסו של נשיא סוריה בשאר אסד - אסף שווקאת, שהיה סגן שר ההגנה ונחשב ליד ימינו של הנשיא, ועוזרו של סגן נשיא סוריה לענייני ביטחון הגנרל חסן טורקמני, שהיה בעבר שר ההגנה.

 

היום: לחימה בחלבּ, פיגוע בדמשק

הבוקר אירע פיגוע נוסף בדמשק, ללא הרוגים. מטען התפוצץ בבניין הרדיו והטלוויזיה הממלכתיים וגרם לנזק ולשלושה פצועים. שידורי הטלוויזיה לא הופסקו.

 

הנזק בבניין הטלוויזיה בדמשק, הבוקר

 

הלחימה מתמקדת כעת בשתי חזיתות – דמשק וחלבּ, הלב הכלכלי של סוריה.

אתמול הכריזו כוחות הביטחון הסוריים כי בכוונתם לפתוח ב"קרב מכריע" בחלבּ נגד המורדים, הממשיכים לפעול גם תחת הפגזות כבדות.

 

זה שבוע שבעיר ניטשים עימותים וגם היום היא מופגזת מהאוויר. פעילי אופוזיציה מדווחים על התארגנות הולכת וגוברת של הצבא לקראת מתקפה. הפעיל מוחמד סעיד אמר לסוכנות הידיעות AP כי מטוסי קרב מפציצים את עמדות המורדים.

"מטוסי קרב נפוצים עכשיו כמו ציפורים בשמיים", סיפר.

 

באו"ם מעריכים כי כ-17 אלף בני אדם נהרגו מאז מרס 2011, אז החלה ההתקוממות העממית נגד משטר אסד. באופוזיציה טוענים מאידך כי נרשמו יותר מ-20 אלף קורבנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיג'אב. מתפקידים בכירים בממשל, לירדן
צילום: AFP
מומלצים