שתף קטע נבחר

צפו: חיל האוויר תוקף את הנגמ"ש שחדר מסיני

צה"ל פרסם סרטון המתעד את תקיפת הנגמ"ש ששימש את המחבלים שחדרו מסיני. מורסי צפוי לבקר היום באזור הפיגוע. הצבא המצרי: 35 מחבלים לקחו חלק בפיגוע. פרטים מתחקיר צה"ל: טנק מאחורי המשוריין הוא שירה בו וחיסל את המחבלים

צה"ל פרסם אחר הצהריים (יום ב') סרטון המתעד את התקיפה מהאוויר של הנגמ"ש ששימש אמש את המחבלים שחדרו לישראל מסיני. נשיא מצרים, מוחמד מורסי, צפוי לבקר היום באזור הפיגוע, ולפני כן הודיע הצבא המצרי כי במתקפת הטרור המשולבת השתתפו 35 מחבלים. הם רצחו 16 חיילים מצרים ואז פנו לכיוון ישראל. ישראל העבירה למצרים את הנגמ"ש המפויח ואת שרידי הגופות של המחבלים.

 

מוקדם יותר אמר גורם מצרי בכיר לפורטל החדשות המצרי "אל-מסראוי" כי במהלך תקדימי, לראשונה מאז הסכם השלום בין ישראל למצרים, הוצבו שני מטוסי קרב בנמל התעופה באל עריש. אולם, גורמים במערכת הביטחון אמרו כי הדיווח אינו נכון. 

 

מתקפת טרור בדרום - הכתבות ב-ynet:

הפיגוע המשולב: "מבצע רציני, נמנע אסון כבד"

מטרת הג'יהאדיסטים: לשסות את ישראל במצרים  / רון בן ישי

 

היום התפרסמו פרטים מסודרים ראשונים מתחקיר צה"ל סביב אירועי אמש. הקצינים הבכירים בפיקוד הדרום, בהם אלוף פיקוד הדרום טל רוסו ומפקדת אוגדת עזה תת-אלוף יוסי בכר, דנו בימים האחרונים בישיבת הערכת מצב שקיימו בשיבוש פיגוע שאמור לצאת מרצועת עזה, ובמהלך הישיבה הועלתה בה התרעה חדשה שהעביר השב"כ על פיגוע גדול ומשולב המתוכנן נגד כוחות מצריים וישראליים. בפיקוד הדרום נערכו לפיגוע באופן משמעותי, עם כוחות גדולים של חי"ר, שריון, הנדסה, איסוף קרבי וחיל האוויר, אף שתרחיש של נגמ"ש החודר ממצרים היה תמיד בסבירות נמוכה.

 

זמן קצר לפני חדירת הנגמ"ש התקבלו ידיעות על שני חמושים המכתרים תחנת משטרה מצרית כשני קילומטרים מהגבול. מידע ראשוני שהגיע לצמרת פיקוד הדרום בראשות אלוף רוסו, שישב באותה העת בסמוך לזירת החדירה, היה על עשרות חמושים המסתערים על הבסיס המצרים, פוגעים בו קשות ולוקחים ממנו משוריין.

 

מדובר בכלי רכב משוריין שכוחות צה"ל רגילים לראות נוסע על הגדר כחלק מתנועת הביטחון השוטף של המצרים. אחרי המשוריין נסע טנדר ממולכד שהכיל כחצי טונה חומר נפץ. שני כלי הרכב נעו במהירות לעבר שער 380, שאינו פעיל ושנמצא בצמוד לחומה המקיפה את מתחם המעבר של כרם שלום. הנגמ"ש עקף את הבטונדות הישראליות הראשונות שבהן נתקל, אך הטנדר התקשה לעשות זאת.

 

המחבלים התבלבלו

מתוך בלבול כנראה החלו המחבלים שהיו על המשוריין לנוע לאורך ציר 10, הנושק לגדר בצד הישראלי לכיוון דרום, במקום לנסוע לכיוון מזרח - שם נמצאים היישובים הישראליים הסמוכים. בשלב זה הותקף המשוריין על-ידי כוח ראשון של לוחמי גדוד הסיור הבדואי של צה"ל: הם ירו עליו, אולם הנגמ"ש הצליח לחמוק, לבצע פניית פרסה - ולשוב לכיוון נקודת החדירה. הוא פנה ימינה מזרחית לכביש 232, הציר המרכזי בעוטף עזה, וכעבור 50 מטר נתקל בכוח נוסף של צה"ל שירה עליו אש מקלעים כבדים. המשוריין שרד גם את הירי הזה והמשיך לדהור על הכביש לכיוון ישראל.

 

בשלב זה זיהו הכוחות, כולל אלוף פיקוד הדרום בעצמו, את טנדר התופת מתפוצץ מתחת לפילבוקס צבאי נטוש בצמוד למעבר כרם שלום. מפקד גדוד הסיור הבדואי נסע עם רכבו הממוגן לפני הנגמ"ש המצרי כדי למנוע מגע אפשרי של המשוריין עם אזרחים, ובמקביל - אחרי שהנגמ"ש עבר את צומת הפנייה ליישוב כרם שלום, נפתחה לעברו אש נוספת מקרוב. הוא המשיך לדהור במהירות של כ-70 קמ"ש. או אז נשלח לאזור כלי טיס. טנק של מפקד פלוגה מגדוד הבוקעים של חטיבה 401 נעמד על הכביש בצומת היישוב סופה כדי לחכות למשוריין ולמנוע ממנו להמשיך לנסוע. באותה העת רדפו אחרי המשוריין כמה טנקים מבצעיים לכיוון כרם שלום, כך שכוחות צה"ל חסמו כעת את דרכו מכל הצדדים.

 

אלוף רוסו אישר לכלי הטיס לירות מהאוויר לעבר המשוריין. שניים מהמחבלים יצאו מבטן הנגמ"ש ופתחו בירי לכל עבר, שממנו נפגע כלי רכב ובו פועל תאילנדי שנטש את רכבו וברח. כעבור שעה הוא נמצא מסתתר ומבוהל באנדרטת עוצבת הפלדה, הממוקמת כמה קילומטרים משם. הוא נפצע קל במהלך הבריחה.

 

אזור חדירת הנגמ"ש במעבר כרם שלום (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
אזור חדירת הנגמ"ש במעבר כרם שלום(צילום: יואב זיתון)

 

נתניהו וברק ליד הנגמ"ש המצרי (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
נתניהו וברק ליד הנגמ"ש המצרי(צילום: אליעד לוי)

 

בשלב זה ירה אחד הטנקים שמאחורי המשוריין שני פגזים לעברו, וכתוצאה מכך הוא עלה באש. כוח מיחידה מובחרת של הצנחנים חיסל שניים משמונת המחבלים בנגמ"ש, אחרי שרכביהם הממוגנים של מפקד החטיבת הדרומית ומפקד גדוד הסיור הבדואי ספגו אש. במקביל סגרו הכוחות צירים באזור ובודדו את היישובים הישראליים. שום פצמ"ר לא נורה במהלך האירוע.

 

במערכת הביטחון ציינו כי המחבלים ניצלו כנראה את העובדה שהשוטרים המצרים קיימו בעת הפיגוע את ארוחת השבירה של צום הרמדאן. לכוחות המצריים הועבר מידע כללי על הכוונה להוציא נגדם פיגוע. עוד עולה מהתחקיר כי המחבלים, שנשאו על גופם חגורות נפץ הדומות מאוד לאלה שנשאו על גופם המחבלים שביצעו את הפיגוע הרצחני בעין נטפים אשתקד, התכוונתי להרוג כמה שיותר אנשים, ללא הבחנה, ולא לבצע חטיפה. הם היו כנראה מסיני.

 

בפיקוד הדרום צפויים להשלים את תיקון הפרצה בגדר, ובקרוב אמור להסתיים פרויקט פריסת אמצעי האיסוף לאורך הגבול. רעיון נוסף שעלה בפיקוד הדרום כחלק מפרויקט ביצור הגבול, הוא מיקושו, אולם רעיון זה נפסל משיקולים שונים.

 

ישראל למצרים: השלום - אינטרס משותף

משרד החוץ הביע היום את תנחומיה של ישראל בפני המצרים בעקבות הפיגוע. "ההתקפה הפראית הזו הביאה למותם של מצרים, והתכוונה להרוג במקביל גם ישראלים", נכתב בהודעה, "מעבר לכך, היא התכוונה גם לזעזע את הסכם השלום בין ישראל למצרים".

 

לפי ההודעה, "השלום בין שתי המדינות היה ונשאר אינטרס משותף לשני העמים, וישראל תוסיף ותפעל ברוח של שתוף פעולה עם מצרים על מנת לקיים את האינטרס החיוני הזה ולבסס את הבטחון והיציבות באזור".

 

מוקדם יותר, סיירו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, באזור התקרית, ובחנו, בין היתר, את הנגמ"ש שהצליח לחדור למרחק של כשני קילומטר בעומק ישראל. "ברור שיש לישראל ולמצרים אינטרס משותף לשמור על גבול שקט. מתברר כי פעם אחר פעם, כשמדובר בביטחון אזרחיה, מדינת ישראל חייבת ויכולה לסמוך רק על עצמה. אין מישהו שיכול למלא את הכיסא זולת צה"ל", הדגיש נתניהו, שהביע צער על הרג חיילי צבא מצרים.

 

במהלך היום, דווח כי מצרים שולחת לפחות שתי ספינות קרב עם מנחת מסוקים אל מול חצי האי סיני, ככוח עזר להפעלת "המצור" שהוטל על רפיח. במקביל, נשמעים קולות שמאשימים את חמאס. באתר האינטרנט של העיתון "אל אהרם", שנחשב מקורב לממסד, דווח מפי מקור ביטחוני שמסוקים של חיל האוויר המצרי, בשילוב כוחות קרקע, מנהלים מצוד אחר חשודים במתקפת הטרור הקטלנית נגד הבסיס הסמוך לגבול ישראל. לדבריו, הכוחות הקיפו לחלוטין את רפיח המצרית כדי למנוע מהמחבלים להימלט.

 

מקום חדירת הנגמ"ש (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
מקום חדירת הנגמ"ש(צילום: יואב זיתון)
 

כלי תקשורת במצרים דיווח עוד כי כוחות צבא ומשטרה מצריים פועלים במסגרת מבצע ביטחוני נרחב בסיני כדי להגיב על ההתקפה ברפיח. על פי הדיווח, אתמול פגע מסוק של צבא מצרים במספר גדול של מנהרות המובילות לרצועת עזה, כוחות הצבא החרימו מכוניות שחסרות לוחיות רישוי באזור ועצרו חשודים רבים בסיני. כמו כן, נמסר כי הצבא המצרי שיגר במהלך האירוע שני טילים לעבר עמדה שבה התבצרו המחבלים החמושים.

 

שר החוץ, אביגדור ליברמן, סייר במהלך היום בגבול הצפון והתייחס אף הוא לפיגוע. "צריך לברך את כוחות הביטחון על הסיכול הממוקד. התוצאות מדברות בעד עצמן. המלחמה הזו נמשכת יומיום וגם בתוך מצרים ברור כיום שזה אינטרס מצרי לעזור לעצור את הפיגועים ולעצור את הפגיעה בביטחון ובתיירות שלהם".

 

לדבריו, "אנחנו בקשר יומיומי עם המצרים ואין צורך בפרשנות לגבי האירוע. המצרים מבינים את המשמעות. הדברים הם לא פשוטים, התהליך שם ייקח זמן, בין היתר מכיוון שעוד לא אושרה חוקה ופרלמנט".

 

בהכנת הידיעה השתתף מאור בוכניק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקיפת הנגמ"ש מהאוויר
צילום: דובר צה"ל
נקודת חדירת הנגמ"ש
צילום: יואב זיתון
נתניהו מסייר באזור התקרית
צילום: אליעד לוי
כוחות חמאס סמוך לגבול
צילום: AFP
החזרת הגופות למצרים
צילום: יואב זיתון
מומלצים