שתף קטע נבחר

הגזרות אושרו: "נתניהו רוקן את הקופה"

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הקיצוצים. 44 חברי כנסת בלבד השתתפו בהצבעה. שטייניץ: "אין לנו רשת ביטחון של מאות מיליארדי דולרים". מופז תקף את ראש הממשלה: "על שולחן הממשלה שלך מתקיימת כבר ארבע שנים סעודת ענק"

הכנסת אישרה הערב (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית את הגזרות הכלכליות החדשות. בהצעה תמכו 28 חברי כנסת והתנגדו לה 16 חברי כנסת. לאחר אישור הגזרות והקיצוצים אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "אישרנו צעדים שימנעו מאיתנו להיכנס לגירעונות ענק, במטרה לשמור על הכלכלה הישראלית ועל מקומות העבודה של האזרחים בישראל". ynet העביר את הדיון מהכנסת בשידור חי.

 

שר האוצר יובל שטייניץ אמר בעקבות ההצבעה כי "אני מברך על ההחלטה האמיצה והאחראית שהתקבלה כאן. אנחנו נביא את התקציב לממשלה עוד לפני ראש השנה". לפי ההצעה שאושרה במליאה, מס הכנסה יועלה באחוז אחד על הכנסות החל מדרגת המס הרביעית - משכר של 14,000 שקל ומעלה, יוטל מס יסף על הכנסה שנתית מעל 800 אלף שקל ויוגדל מס המעסיקים על חלק השכר שעולה על 60 אחוז מהשכר הממוצע במשק.

 

לפני ההצבעה תקף יו"ר האופוזיציה ח"כ שאול מופז (קדימה) את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "הקופה ריקה אדוני ראש הממשלה כי רוקנת אותה, כי סדר העדיפויות שלך מוטעה, כי פיזרת צ'קים ללא כיסוי. אומרים 'בור תקציבי' ואני חושב שזה תהום. איש לא ידע לומר במדויק אם זה 15, 20, או 30 מיליארד, אבל פיזרתם כסף ללא אחריות וללא סדרי עדיפויות. ארבע שנים אין למדינת ישראל תוכנית לאומית ארוכת טווח".

 

"התקציב יובא לאישור לפני ראש השנה". שטייניץ ונתניהו (ארכיון) (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"התקציב יובא לאישור לפני ראש השנה". שטייניץ ונתניהו (ארכיון)(צילום: רויטרס)

 

מופז אמר עוד כי "אין למדינה בראשותך תוכנית חברתית, אין לך תוכנית מדינית ולדעתי רק חלק מהתוכניות הביטחוניות ידוע. בהכול אצלך מדיניות אינסטנט, מהיד לפה ומהיום למחר, ואין תוכניות לשעה הקרובה. כך זה עובד בממשלת נתניהו, השותפות מבקשות, השותפות דורשות ואתה כחומר ביד היוצר מהנהן ונותן, מהנהן ונותן".

 

יו"ר קדימה המשיך לתקוף בנאומו את נתניהו ואמר כי "אדוני ראש הממשלה, אמרת שאין ארוחות חינם אבל סביב שולחן הממשלה שלך מתקיימת כבר ארבע שנים סעודת ענק רבת משתתפים שממומנת כל כולה מכספיהם של אלה שלא סוגרים את החודש. אל הסעודה הוזמנו המשתמטים, הקיצוניים והמגזרים הסחטניים, ואתה אדוני, אתה מאביס אותם בכל טוב הארץ".

 

"אתה מאביס אותם בכל טוב הארץ". מופז ונתניהו (ארכיון) (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
"אתה מאביס אותם בכל טוב הארץ". מופז ונתניהו (ארכיון)(צילום: גיל יוחנן )

 

כבר מוקדם יותר בצהריים התכנסה הכנסת לדון בקיצוצים ואישרה אותם בקריאה ראשונה. בהצבעה במליאה תמכו בהצעת שר האוצר 40 חברי כנסת, ו-27 התנגדו. מעט לפני כינוס המליאה הוחלט שהעלאת מס הכנסה ב-1% תתחיל משכר של 14,000 שקל ומעלה, ולא מ-8,881 שקל כפי שתוכנן. דרישתו של יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) להעלות במקביל את מס החברות ב-1% לא התקבלה בפשרה.

 

בסיכום הדיון נאם שר האוצר יובל שטייניץ, שהזכיר את הפיגוע בגבול מצרים ואמר: "כמו בתחום הביטחוני כך בכלכלי: בעת משבר איו לנו על מי לסמוך אלא על עצמנו - וגם על אבינו שבשמיים". לדברי שטייניץ, "המסגרת כולה נשמרת, אנחנו מביאים היום לכנסת עם כמה שינויים פנימיים, חבילה של 14 מילארד שקל (לכיסוי הגירעון)".

 

שר האוצר הסביר: "גם מבחינה ביטחונית וגם מבחינה כלכלית אין לנו לא את נאט"ו ולא את האיחוד האירופי ואת גוש האירו - שלא כמו אירלנד ופורטוגל, שלא כמו ספרד ויוון ואיטליה - אין לנו רשת ביטחון של מאות מילארדי דולרים".

 

בפתח הדיון בבוקר נכחו במליאה עשרה חברי כנסת בלבד, ושר אחד בלבד: יעקב נאמן. המליאה הריקה היוותה במה נוחה לנציגי

האופוזיציה לתקוף את מדיניות הממשלה. יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה: "מי מהצופים עכשיו בערוץ הכנסת אכל ארוחת חינם ולא שילם? אני רוצה לדעת".

 

במקביל הפגינו מול הכנסת עשרות סטודנטים ופעילי תנועת "דרור ישראל" נגד התוכנית הכלכלית של הממשלה. זאת לאחר שצעדו במחאה מבית המשפט העליון. המפגינים, שהביאו עמם עגלות סופרמרקט, קראו לראש הממשלה בנימין נתניהו: "אל תשאיר את העגלות שלנו ריקות" וחסמו לסירוגין באופן חלקי את הכניסה למשכן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנוכחות הדלילה בכנסת, בתחילת הדיון היום
צילום: מורן אזולאי
צילום: גיל יוחנן
"פיזרתם כסף ללא אחריות". מופז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים