שתף קטע נבחר

מחאת הפצ'ולי: "חיילים הפכו רהיטים במוצב"

מרד לוחמי מסייעת 202 אולי לא ייצא לפועל, אך זעם הלוחמים הוביל להפיכת רהיטים ושפיכת צבע בשטח המוצב. כך מעידות תמונות מהמקום. אסף חפץ, מפקד הגדוד בעבר: "זה מעיד על חוסר רצינות". דובר צה"ל: "חיילי הפלוגה ממשיכים לבצע את משימתם"

מחאת לוחמי מסייעת 202 של הצנחנים נגד ההחלטה שפורסמה ב-ynet לבטל את השימוש בקמע הפצ'ולי (כד ובתוכו נוזל שמבזה את האישה) לא הגיעה לרמה של מרד, אבל הלוחמים זועמים. בתמונות ששלחו, נראה כי הפכו רהיטים באחד המוצבים ושפכו צבע במרכז המוצב.

 

מוצב המסייעת, הבוקר בצפון ()
מוצב המסייעת, הבוקר בצפון

 

מוצב המסייעת, הבוקר בצפון. חיילים סירבו לאכול ()
מוצב המסייעת, הבוקר בצפון. חיילים סירבו לאכול

 

"שביתה איטלקית" במוצב ()
"שביתה איטלקית" במוצב

 

חיילים בגדוד המשרתים בגבול לבנון סיפרו עוד כי חלק מהחיילים סירבו לאכול הבוקר, אחרים עלו על מדי א' כדי לרמוז על כוונתם לעזוב את המוצב. חלקם סירבו לישון בחדרים ולנו באחת הרחבות.

 

הלוחמים טוענים כי אין בכוונתם לעבור לסדר היום על ההחלטה: "מדובר בניסיון חמור לפגוע במוטיבציה של החיילים ובסמל שמייחד אותם לעומת חיילים אחרים. הסמל הזה עובר מדור לדור ואין לו שום כוונה לפגוע בכבוד האשה או בכבודו של כל אדם אחר. מדובר במורשת ואנו מבקשים מהקצינים לשקול מחדש את ההחלטה", אמר אחד החיילים בפלוגה.

 

אסף חפץ: נגד השטויות האלה 

אסף חפץ, מפקד גדוד 202 לשעבר ומי שהיה מפכ"ל המשטרה, העיד כי הוא אינו מכיר את המסורת היחידתית, אך הוסיף: "אני בעיקרון נגד כל השטויות האלה. זה מעיד על חוסר רצינות". חפץ טען כי "אם מדובר במסורות טובות של הסתערות ואומץ ושהן לא בלב העניין, יש לשמור עליהן, אך אם מדובר במסורות שפוגעות, צריך להילחם בהן במלוא הכוח ולא לוותר".

 

מחאת הפלוגה המסייעת ()
מחאת הפלוגה המסייעת

 

כבר יותר מ-30 שנה שהפצ'ולי מלווה את לוחמי מסייעת 202. כל לוחם וגם חלק מהסגל נושא על חזהו את סמל הלוחמים. חלק מהלוחמים נוהגים לשים בתוכו בושם של חברתם או של עצמם. בחטיבת הצנחנים ניסו ב-20 השנים האחרונות לבטל את הנוהג מספר פעמים. גם בפעם האחרונה שניסו, לפני כשלוש שנים, החיילים הביעו את מורת רוחם ואף מרדו - והפצ'ולי חזר.

 

מפקד החטיבה, אלוף-משנה אמיר ברעם, החליט לאסור את המנהג ואתמול הודיע על כך ללוחמים מפקד הגדוד, סגן-אלוף איתמר בן-חיים. הלוחמים קיבלו את ההודעה בצורה קשה מאוד. קצינים בחטיבה האדומה טוענים שמדובר במנהג לא מכובד בלשון המעטה, שמבזה את כבוד האשה ולא ראוי ולא מכובד שיונהג על-ידי לוחמים בצה"ל. מצד

שני, לוחמים מהפלוגה טוענים שההחלטה גרמה לשבר כללי במצב הרוח של החיילים, וחלקם שוקלים לא לעלות יותר לעמדות, לא לצאת לסיורים ולא לבצע משימות מנהלתיות כמו תורנויות.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "חיילי הפלוגה ממשיכים לבצע את משימתם להגן על תושבי מדינת ישראל לפי פקודות רוח צה"ל". גורמים צבאיים הוסיפו כי כל טענה על מרד, סירוב פקודה וכדומה על רקע ההחלטה, שגויה. עם זאת, לטענת החיילים חלקם הודיעו למפקדיהם כי הם לא חשים בטוב הבוקר ומתקשים לבצע את משימותיהם, במה שמוגדר לדבריהם כ"שביתה איטלקית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המוצב ההפוך בגבול הצפון
מחאת הצנחנים
צילום: האתר פרש
הסמל שנפסל
צילום: האתר פרש
מומלצים