שתף קטע נבחר

עמיר פלג

הביתה! / ורשביאק חייב לעוף

הראשון שחייב לעוף הוא יו"ר הוועד האולימפי. צבי ורשביאק עושה בספורט שלנו כבתוך שלו. הוא שולט ומנווט את המיליונים שבאים מכספי ציבור, למרות קופת השרצים המכובדת שלו

עד כמה שהדבר נשמע מוזר, לי קורזיץ עשתה אתמול שירות גדול לספורט הישראלי כשאיבדה עשתונות בשיוט הגמר. תארו לכם מה היה קורה אילו הגולשת המצוינת הזאת הייתה זוכה בארד.

 

 

אלכס גלעדי מדושן העונג היה עונד על צווארה מדליה, צבי ורשביאק הזחוח וסנשו פנשה שלו, אפרים זינגר, היו מעניקים לה צ'ק בגודל של שלט חוצות על סך 250 אלף ש"ח, גילי לוסטיג, השפוט שלהם, היה אומר שהיעדים הושגו בחלקם, לימור לבנת הייתה תופסת תמונה עם הגיבורה, בנימין נתניהו היה אומר בשידור חי "אנחנו גאים בך", ושמעון פרס היה מוסיף: "אנחנו מחבקים אותך".

 

צבי ורשביאק. חייב לעוף הביתה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
צבי ורשביאק. חייב לעוף הביתה(צילום: אורן אהרוני)

 

עם מדליה אחת מברונזה, כפי שקרה לנו בבייג'ינג, אף אחד לא היה מדבר היום על הכישלון המהדהד - והממש לא יתום. הראשון שחייב

 לעוף הביתה הוא יו"ר הוועד האולימפי, הקים ז'ונג און של הספורט ישראלי, דיקטטור וקומבינטור עם קבלות.

 

צבי ורשביאק עושה בספורט שלנו כבתוך שלו. הוא ממליך ראשי התאחדויות ואיגודים, והם נאמנים לו ורועדים מפניו. הוא שולט ומנווט את המיליונים שבאים מכספי ציבור, למרות קופת השרצים המכובדת שלו. דוחות ביקורת חשפו שהשתמש בכספי מלגות שנועדו לספורטאים מצטיינים, לצרכים אחרים.

 

לבנת עם ורד בוסקילה. השרה פוחדת מהאיומים של אלכס גלעדי (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
לבנת עם ורד בוסקילה. השרה פוחדת מהאיומים של אלכס גלעדי(צילום: אורן אהרוני)

 

זה לא ממש מזיז לו או אותו. שייטים, ג'ודוקאים ושחיינים חייבים לקבוע קריטריונים נוקשים כדי להגיע לאולימפיאדה, ורשביאק הבטיח את מקומו בלונדון 2012 עוד לפני סידני 2000. ואצלו אגב, גם אשתו נכללת בקריטריון ומשתתפת בקוקטיילים האולימפיים.

 

חגיגת תקצירים אולימפית ב-ynet ספורט:

 

אז מה, ששרת הספורט תפעל להדיח אותו באמצעות חקיקה? היא פוחדת. צביקה ואלכס יאיימו שיעיפו אותנו מהאולימפיאדה - ולימור תיבהל. תמיד כשנחשפות פה שערוריות, כשראשי איגודים נתפסים בקלקלתם ובכלכלתם, אלכס וצביקה מאיימים שאם הממשלה תתערב, יעיפו אותנו מהאולימפיאדה. אפשר לחשוב. מספר המדליות שלנו יישאר זהה.

 

גילי לוסטיג (מימין). חייב לקחת אחריות (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
גילי לוסטיג (מימין). חייב לקחת אחריות(צילום: אורן אהרוני)

 

אותו דבר עם מועצת ההימורים. איגוד ההתעמלות בראשות רענן ורשביאק (שם משפחה מצלצל מוכר, לא?) נתפס בדיווחים כוזבים כדי לקבל עוד הקצבות . כששאלתי בכירים בטוטו איך אח שלו ממשיך לקבל תמיכה, הם ענו לי: "שנעצור להם את ההקצבות בשנה אולימפית?" מדליית זהב באימפוטנציה.

 

השני שחייב לעוף הוא גילי לוסטיג, מנהל היחידה לספורט הישגי, זה שהחליט לקחת לבייג'ינג סייפת צולעת. לוסטיג, הסמכות המקצועית העליונה, משקשק מוורשביאק ומעוד כמה עסקנים כוחניים. יש לו אחלה ג'וב והוא צריך לשמור עליו. מה רע לנהל את היחידה בווינגייט, לקבל משכורת שמנה, ופעם בארבע שנים להגיד: "נצטרך לבדוק מה קרה"? זה מה שהוא אמר גם אמש. ומה קרה בעשרת הימים בלונדון? לא בדקנו?

 

לספורטאים המצטיינים, העסקנים מבטיחים מענקים שמנים במקרה שיזכו במדליה. איזו שטות להבטיח מיליון שקל עבור זהב? מה אתם , אראלה ממפעל הפיס? במקום שהכסף יישב בחשבון הבנק של הוועד, תנו להם, שיעזור בהכנות. העיקר שלוסטיג וזינגר, מנכ"ל הוועד, מקבלים כסף מראש. בלי קבלות.

 

אריק זאבי. נראה יותר מדי בטוח בעצמו (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אריק זאבי. נראה יותר מדי בטוח בעצמו(צילום: אורן אהרוני)

 

בגלל הרוח - והרוחניות

כל זה לא אומר שהספורטאים שלנו לא פישלו בגדול במאני־טיים, ואני מתכוון לשבעה שמונה שהיו צריכים להיות במשלחת. לא ל-29-30 שנסעו סתם

. אריק זאבי נראה יותר מדי בטוח בעצמו, אלכס שטילוב לא היה סגור על עצמו, וקורזיץ? כל השבוע דווקא הייתי אופטימי, עד שאתמול שמעתי שהיא בונה על עוצמת הרוח, וקראתי את תוכנית הפעולה שלה לגמר: "עולה על הגלשן, אומרת שמע ישראל ה' אלוהינו ה' אחד, ויוצאת למלחמה".

 

לי גם סיפרה שיום לפני התחרות היא קראה תהילים וביקשה מהציבור בארץ להתפלל עבורה. אני לא יודע אם בזמן שהיא התפללה, היריבות שלה ראו קלטות או עבדו בחדר כושר. מה שבטוח, הטקטיקה של התפילות לא הוכיחה את עצמה. יש מי שבונים על תהילים נגד טילים (בטח לא אלה שהמציאו את כיפת ברזל), אבל נגד שייטות מוכשרות זה ממש לא עובד, אפילו שמדובר בגויות.

 

לי קורזיץ. "הכל מן אללה" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
לי קורזיץ. "הכל מן אללה"(צילום: אורן אהרוני)

 

את "שמע ישראל" אמר במקור משה רבנו בנאומו לעם ישראל לפני מותו. לפי הגמרא, הפסוק נאמר עוד לפני כן על ידי בני יעקב לאביהם לפני מותו, וגם רבי עקיבא השתמש בו כשעונה למות על ידי הרומאים. אף אחת משלוש הסיטואציות הנ"ל לא מזכירה את התנאים לפני שיוט הגמר בוויימות'. קורזיץ בנתה כנראה יותר מדי על הרוח ועל הרוחניות.

 

"הכל מן אללה", סיכמה השייטת המאוכזבת, וכדי לסיים את הפרק העצוב הזה, אין כמו הפסוק המנחם מתהילים קי"ט: "טוֹב לִי תוֹרַת פִּיךָ מֵאַלְפֵי זָהָב וָכָסֶף".

 

יעקב טומרקין עם כלבי השמירה של ההיסטריה (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
יעקב טומרקין עם כלבי השמירה של ההיסטריה(צילום: ראובן שוורץ)

 

הלקח של התקשורת

גם התקשורת חייבת להפיק את הלקחים שלה מהאולימפיאדה הזאת. יעקב טומרקין הוא לא רק כישרון שחייה מבטיח, אלא גם בחור רציני, חרוץ ובעיקר צנוע. אם עסקנים אינטרסנטים לא ינסו לתפוס עליו טרמפ, יש מצב שאפילו יהיה פוטנציאל למדליה אולימפית.

 

אבל הדרך לשם עדיין ארוכה. קצת פחות מהמרחק בין המציאות לאופוריה שהשתלטה על כלבי השמירה של ההיסטריה. איזו היסחפות! אם אלה החגיגות על מקום שביעי (שגם אילו היו שני פודיומים לא היה שווה מדליה), מה יהיה אם טומרקין יסיים שלישי?

 

בעולם הנאור והתחרותי, שבו ילדות בנות 15 זוכות בזהב ובנות 16 שוברות שיאי עולם, לא עושים עניין ממקום רביעי, אפילו של בני 20. ואצלנו? השינוי הקיצוני במצב הרוח הלאומי, מההפסד של אריק זאבי לפסטיבל המקום השביעי של טומרקין, הזכיר לי את המעבר החד בין יום הזיכרון ליום העצמאות. מזל שלא היו זיקוקים.

 

ההתרגשות שאחזה בציבור לנוכח המדליה האפשרית אתמול, הזכירה את האווירה במדינה ביום שחרורו של גלעד שליט. אף על פי ששם חיכינו כמעט שש שנים ופה רק ארבע. למתחרות של קורזיץ בטח לא היה לחץ מטורף כזה, שגורלה של מדינה שלמה מונח על הכתפיים. אם נתייחס לספורט בצורה קצת פחות קיומית, זה בטח יעזור. "רגע היסטורי", קרא בהתרגשות השדר ליאן וילדאו עם הזינוק. "זה רגע קשה לכולנו", הוא סיכם בסיום.

 

ואי אפשר לסכם את היום הקשה בלי השאלה המצוינת שהפנה שליח הערוץ הראשון יגאל שמעוני לזוכה בזהב, הספרדייה אלבאו: "You and Lee, the Israel suspects with the Polish girl, and Lee left without a medal"... ובתרגום לעברית: "את, לי הישראלית והנערה הפולנייה הייתן חשודות, ולי נשארה בלי מדליה".

 

דייויד בלאט. בסך הכל עשה הצגה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דייויד בלאט. בסך הכל עשה הצגה(צילום: רויטרס)

 

נשארנו עם בלאט

אבל לא הכל אבוד! לפי כל הסימנים, התקשורת מתכוונת לגייס את דייויד בלאט כפוטנציאל האחרון למדליה. אתמול שידרו בכל מיני ערוצים ואתרים

איך הוא נזף בשידור חי בשני שחקנים רוסים שלו, מוניה ושבד, שהעזו לדבר במהלך פסק זמן. בערוץ 1 היו כל כך גאים בו, שאפילו הוסיפו לנזיפה שלו כתובית עם תרגום בעברית: "אוקיי, אתם בחוץ!"

 

בתכל'ס, זו הייתה סתם הצגה, כי היו שם מצלמות. בדרים טים, וגם במכבי ת"א, שחקנים מדברים ביניהם חופשי בפסקי זמן, אבל פה הפכו את בלאט לגיבור. לא כל יום דייויד מישראל מיירט שני גולייתים בגובה של שני מטר פלוס.

 

מעניין באמת מי יהיה הראשון שיברך את המאמן אם רוסיה תזכה במדליה, ביבי או פוטין?  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צבי ורשביאק
צילום: אורן אהרוני
מומלצים