שתף קטע נבחר

אשת הבכיר רצחה? נפתח "משפט המאה" בסין

גו קאילאי נאשמת כי הרעילה למוות את איש העסקים הבריטי ניל הייווד שהיה מקורב אליה. בעקבות הפרשה הודח בעלה, בכיר המפלגה הקומוניסטית בו שילאי, מכל תפקידיו. שני אזרחים שמחו נגד קיום המשפט נעצרו: "תוצאות המשפט נקבעו מראש"

הוא התחיל - המשפט הטעון ביותר פוליטית במדינה הקומוניסטית זה שנים רבות: בעיר הפיי שבסין נפתח היום (יום ה') משפטה של גו קאילאי, אשתו של בכיר המפלגה הקומוניסטית בו שילאי, שנאשמת ביחד עם עוזרה ברצח איש העסקים הבריטי ניל הייווד שהיה מקורב אליה. במהלך הפרשה הודח בו, שנחשב לאחד האנשים החזקים בסין, מכל תפקידיו במפלגה.

 

עוד חדשות בעולם :

 

הפרשה נחשפה עם הימלטותו של סגנו של בו לשגרירות האמריקנית, שם חשף את מעורבותו של הבכיר בפרשת הרצח של הייווד. בין השאר, נפוצו שמועות על ניסיון הפיכה של בו ותומכיו, שמאוחר יותר התברר שהיו שקריות.

 

אבטחה גדולה. שוטרים מחוץ לבית המשפט בעיר הפיי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אבטחה גדולה. שוטרים מחוץ לבית המשפט בעיר הפיי(צילום: AFP)

 

לא ברור מתי יימסר גזר הדין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא ברור מתי יימסר גזר הדין(צילום: רויטרס)

 

משפטה של גו נערך בבית המשפט העממי במזרח סין ומי שמייצג את הנאשמים הם עורכי דין ממחוז אנהוי שמונו על ידי המדינה. העיר הפיי היא בירת המחוז. כוחות אבטחה גדולים, בהם מאות שוטרים, הוצבו מחוץ לאולם בית המשפט.

 

אין כניסה לנציגי תקשורת זרה

הרשויות הסיניות מסרו כי המשפט הסתיים אחרי יום אחד בלבד, אך לא הוסיפו פרטים נוספים, בהם מתי יימסר גזר הדין. נציגי תקשורת זרים לא הורשו להיכנס לתוך בית המשפט ומי שכן הורשה להיכנס היו שני דיפלומטים בריטים.

 

שניים מתומכיו של בו שילאי נעצרו מחוץ לבית המשפט ונגררו לתוך מכונית לא מסומנת אחרי שהביעו את מחאתם על עצם קיום המשפט. השניים שרו שירים פטריוטיים שהיו סימן ההיכר לסגנון המנהיגות העממית של בו ואמרו שהמשפט הוא לא יותר מהעמדת פנים.

 

משפט מכור? בו שילאי ורעייתו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משפט מכור? בו שילאי ורעייתו(צילום: רויטרס)

 

"אני לא מאמין בזה. הפרשה הזאת כבר הוכרעה מראש", אמר לכתבים זרים הו ג'יי, תושב העיר הפיי בגיל העמידה שלבש חולצת טי שירט וחבש על ראשו כובע בייסבול. מיד לאחר דבריו, הו וחברו נלקחו מהמקום על ידי שוטרים והוכנסו לרכב כשאחד מהם צועק: "למה אתם לוקחים אותי? למה אתם לוקחים אותי?".

 

משפטה של גו קאילאי נתפש על ידי רבים בסין כחלק מהניסיון של גורמים בהנהגת המפלגה הקומוניסטית "לחסל" פוליטית את בעלה בו שילאי, פוליטיקאי אמביציוזי שקנה לו אויבים רבים בקרב חברי מפלגתו בעת שעשה את דרכו לצמרת המפלגה.

 

גו ועוזרה ג'אנג שיאוג'ון הרעילו לכאורה יחדיו את הייווד, שהלך לעולמו בחודש נובמבר. מקורות שהיו מעורבים בחקירה סיפרו כי גו ביקשה בשנה שעברה מהייווד להעביר סכום כסף גדול אל מחוץ לתחומי סין, והפכה נזעמת כשביקש ממנה נתח גדול יותר מהכסף מכפי שציפתה בשל גודל העסקה.

 

לפי אחד המקורות, רעייתו של בו שילאי האשימה את הייווד כי הוא רודף בצע ורקמה מזימה לרצוח אותו אחרי שאמר כי הוא יכול לחשוף את העסקאות שלה. 

 

הרצח של איש העסקים הבריטי חיסל את התקוות של המנהיג הסיני בו שילאי להפוך למנהיג מרכזי ועורר שאלות על עתיד ירושת הכוח במפלגת השלטון הסינית. הדחתו של בו מתפקידו והחקירה שהתנהלה נגד משפחתו היו לשערורייה הפוליטית הגדולה ביותר בסין בעשורים האחרונים - דווקא במדינה שמצליחה לשמור על "הכביסה המלוכלכת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיוצגת על ידי פרקליטים שמונו על ידי המדינה. גו
צילום: רויטרס
שני דיפלומטים בריטים הורשו להיכנס לאולם המשפט. הייווד
צילום: רויטרס
מומלצים