שתף קטע נבחר

למרות הביקורת, תערוכת הגופות תסתיים במועד

המדינה מתחה עליה ביקורת, היועץ המשפטי לממשלה גינה, אבל תערוכת הגופות בתל אביב עדיין מציגה. גם אם תתקבל החלטה בעניין העתירה בנושא, היא תהיה מאוחרת מדי

מעט מדי, מאוחר מדי: המדינה קבעה שזה לא יאה, היועץ המשפטי לממשלה הכריז כי הצגת גופות ללא הסכמה הופכת אותן לחפץ, אבל תערוכת הגופות בתל אביב עדיין עומדת במקומה. מעמדת המדינה שהועברה היום (ה') לבג"ץ, רגע לפני סיום התערוכה שמוצגת מאז חודש מאי, עולה כי במדינת ישראל, שבה כבוד המת הוא ערך מקודש, הפעם הוא יסתכם בשלט הבהרה שהוצב בתערוכה.

 

תערוכת הגופות ("BODIES") שנפתחה בתל אביב לפני כארבעה חודשים, מציגה גופות אדם שעברו הליך שימור, תוך דגש על היבטים פיזיולוגיים וביולוגיים. בדיון שנערך בחודש יוני, זמן קצר לאחר פתיחת התערוכה, הגיש עו"ד דוד שונברג דרישה לסגירתה. לטענתו, מדובר בגופות של אסירים סינים שמוצגות ללא אישור המשפחה או הסכמת הנפטרים.

 

בחודש יולי נדרש לכך היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שלא חסך ביקורת מהתערוכה וכתב כי "נטילת הגופה, שימורה, מכירתה והצגתה ללא הסכמת הנפטר, משל היא חפץ שכל אחד יכול לעשות בו כרצונו, פוגעת בכבודו של המת ובאוטונומיה של החי טרם פטירתו, עד כדי פגיעה בזכות המת לכבוד".

 

עוד בחדשות ynet:

 

בחוות הדעת של המדינה שהוצגה בדיון שנערך לפני חודשיים ציינו שופטי בג"ץ עדנה ארבל, חנן מלצר ואורי שוהם כי "על פני הדברים, נראה שהצורה בה נעשה שימוש בגופות היא בעייתית, ויש לה השלכות ערכיות ומוסריות". למרות זאת, סברה המדינה כי יש קושי למצוא את המסגרת המשפטית המתאימה כדי למנוע את התערוכה ופעלה במישור הצרכני בלבד: הצבת שלט שבו צוין בו שהגופות הגיעו מסין, ולא ניתן להוכיח מה מקור הגופות ואם המתים הסכימו לכך.

 

המדינה סברה אז כי במסגרת שיקולי הרשות המקומית לתת רישיון עסק לתערוכה יכולה וצריכה הייתה עיריית תל אביב, שבשטחה מוצגת התערוכה, "לשקול פגיעה חמורה ומובהקת בזכות יסוד". עיריית ת"א טענה מנגד כי ההגנה על זכויות יסוד איננה נכללת בחוק רישוי העסקים, וכי בכל מקרה יש לאזן בין חופש העיסוק לזכות המת לכבוד. לצד זאת, טענה העירייה כי התערוכה נערכת במבנה קבע, שאינו מצריך רישיון, וכי את הרישיון היא נתנה רק לאוהל

 שהוקם בכניסה למבנה.

 

היום שב וקבע וינשטיין בעמדה שהעביר לבג"ץ כי עיריית תל אביב מוסמכת לשקול את זכות היסוד "ולא תיתן ידה לפגיעה חמורה בזכות יסוד בתחום שיפוטה, בדרך של מתן רישיון עסק". היועץ המשפטי אף דימה זאת לכך שרשות מנועה מלתת רישיון "לעסק אשר ישמש פעילות עבריינית".

 

גם על טענת העירייה כי הרישיון ניתן רק לאוהל הכניסה למתחם תהתה המדינה, אך בכל מקרה ציינה כי העירייה היא הקובעת לגבי רישיונת העסק שבשטחה וייתכן שאין בהצעה שהעלתה להועיל. כך או כך דומה שכל החלטה שיקבל בג"ץ לא תשנה, משום שהתערוכה צפויה להסתיים בסוף החודש. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תערוכת הגופות. לא ברור למי הן שייכות
מומלצים