שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

בני אלבז עושה שבת

מי אוהב את השבת? - בני ואלבז. היא הכלה והוא החתן, ואם יש דגים ואורחים - אז החתונה בשיאה. אלבז לא ישכח לעולם את השבת ב"היכל התהילה", והיה רוצה לעשות שבת עם אלי ישי ואריה דרעי סביב שולחן אחד. אחר כך יגיע המשיח

1. השבת הטיפוסית - והשבת האידיאלית

 

השבת הטיפוסית שלי, היא כמו חתונה בכל שבוע מחדש. ביום שישי לפני כניסת השבת, אני טובל בים במקום קבוע, וזה רגע התאחדות שלי עם עצמי ועם הקדוש ברוך-הוא.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בשבת עצמה שולחן השבת תמיד מלא בכל טוב וכולל זמירות שבת ודברי תורה. במיוחד הוא מלא באורחים שאני מזמין כל שבת. אני מאוד אוהב אורחים, ומזמין גם אנשים שאני לא מכיר. זה אומר שאם צריך, אתן גם את המיטה שלי בכדי להכניס אורחים. כשאין אורחים אני האדם הכי עצוב בעולם. מרגיש שהשבת לא קיבלה אותי.

 

בשבת האידיאלית אני רואה עצמי יושב עם כל האויבים והשונאים שלי בשולחן אחד. זאת שבת של גאולה אמיתית. לשבת עם אוהבים זאת לא חוכמה, זה כמו לעשות שבת בבני ברק או במאה שערים. החוכמה היא לבנות שבת במקום שאין בו אנשים, לכל אדם יש אוהבים ושונאים, ואני חושב שאדם צריך להתחבר לאנשים שרחוקים ממנו, בייחוד בשולחן השבת שהיא מקור הברכה, השלום והאחדות. השבת היא הכוח היהודי של עם ישראל. כשיושבים יחדיו רואים מי האדם באמת.

 

2. מה זו שבת בעינייך?

 

מפתח החיים: סגולה לפרנסה, לשלום בית, לסלק את כל היצרים, הטומאה והרוע שבעולם. השבת מביאה את הברכה על היהדות, והיא הקמע לכל יהודי שרוצה לזכות בכל המפתחות של הקב"ה. השם אמר למשה רבנו: יש לי מתנה גדולה לך ולעם ישראל מבית גנזיי. שאל אותו משה: מה המתנה? הרי שונא מתנות יחיה, ענה לו הקב"ה: המתנה שאני נותן לך ולעם ישראל זאת מתנת חיים, אני נותן במתנה את השבת הקדושה לך ולעם ישראל. שאל משה: ומה משמעות מתנת השבת? - והקב"ה ענה: השבת היא מקור הברכה של עם ישראל. אתם תשמרו את השבת, ואני אשמור עליכם.

 

"השבת שעשיתי ב'היכל התהילה' הייתה המדהימה ביותר בחיי" (צילום: ערוץ 24) (צילום: ערוץ 24)
"השבת שעשיתי ב'היכל התהילה' הייתה המדהימה ביותר בחיי"(צילום: ערוץ 24)

 

השבת נותנת לי את מלוא המיסטיקה, היא מעיפה אותי באוויר. מי שיראה אותי בשבת יחשוב שאני אדם משוגע, כי אני עף באווירה. הכל טוב ואת כולם אני אוהב. בשבת אני מסטול בלי להשתכר.

 

3. זיכרון ייחודי משבת

 

לפני כשנה השתתפתי בתוכנית "היכל התהילה" בערוץ 24, וחוויתי שבת מדהימה ומיוחדת: שש זמרות ושישה זמרים עושים

שבת יחד בהיכל התהילה. הכנסתי את השבת שעה וחצי מראש כי ביקשתי שלא יצלמו אותי בשבת, וכל אחד מהזמרים סיפר סיפור קטן מילדותו על השבת שלו. הסיפורים שם גרמו לי לבכות. זאת השבת הכי גדולה שהייתה לי אי-פעם בחיים.

 

4. עשה ואל תעשה שלך בשבת

 

עשה - לעסוק אך ורק בשירים, שירים ועוד הפעם שירים. לקום לתפילות וללמוד את פרשת השבוע, לא להיות צדיק מדי, ולהשתדל לשמוח.

 

אל תעשה - אם יהודי רוצה להביא ילדים צדיקים אז שיעשה בשבת, ואם הוא לא מתכוון אז שלא יעשה.

 

5. איך צריכה להיראות בעינייך השבת הציבורית?

 

לא אני ולא אף אחד יכול לשנות את מה שקורה בעם ישראל. רק דרך התפילות ניתן לשנות, אבל לא צריך לפסול אף יהודי בשבת. המפתח הגדול ביותר של האהבה והשלום בין דתיים לחילונים זה ללמד זכות על כל יהודי. ברגע שמלמדים זכות על יהודי שלא שומר שבת, מקרבים את הגאולה. כאשר מגדפים יהודי שלא שומר שבת, כל הגידופים חוזרים למקלל - גם אם יהיה צדיק יסוד עולם.

 

6. את מי היית רוצה לארח בשולחן השבת?

 

את אריה דרעי ואלי ישי ביחד. כשיהיה שלום בניהם, תבוא גאולה.

 

7. ואיפה היית רוצה להתארח בשבת?

 

אצל הרב עובדיה יוסף. הוא ,עמוד האש" של עם ישראל. לפני כמה שנים הוא שאל אותי - מה אתה מעדיף להיות,

ח"כ או נעים זמירות ישראל. אמרתי לו: בוודאי שנעים זמירות יותר מכובד מלהיות ח"כ. אז הוא השיב - גזרת על עצמך את זה, ואני גוזר שאתה נעים זמירות ישראל.

 

בשולחן השבת הייתי שואל אותו שאלה אחת: שהקב"ה יאריך ימיו, אבל אחרי ה-120 שלו - אם לא יצהיר על יורש, תפרוץ מלחמה בעולם התורה. אז הייתי שואל אם הוא לא חושב שכדאי להכריז על היורש הבא שלו.

 

8. המאכל שלי לשבת

 

הדגים שלי. אם אני לא מכין אותם - השבת שלי נהרסת.

 

9. תפנק במתכון?

 

זורקים לסיר עגבנייה חתוכה לפרוסות, מוסיפים 2 גמבות חתוכות, תפוחי אדמה פרוסים לפרוסות דקות, גזר חתוך לקוביות, 4

 פלפלים חריפים חתוכים, 2 ראשי שום וחבילת כוסברה. מתבלים בפפריקה אדומה, מלח, כורכום, קצת מרק עוף, חצי כוס שמן רגיל - וכוס שמן זית. מוזגים לסיר 4 כוסות מים, ומביאים לרתיחה. מסיפים את הדג (נסיכת הנילוס פרוס לפרוסות), מבשלים ללא מכסה. אפשר להוסיף חומוס, מפזרים מעל חבילת כוסברה קצוצה. בתאבון.

 

10. התפקיד שלי בשבת

 

אני זה שמכין את הדגים, מחלק את האוכל, מפנה את השולחן - ובמוצאי השבת גם מדיח את הכלים. אני לא מרשה לאף אחד לקחת לי את התפקיד הזה.

 

11. רגע לפני כניסת השבת, רציתי לומר...

 

נסו לשמור שבת כהלכתה רק פעם אחד בחיים, ותקבלו טעם כזה - שאפילו האוכל הכי טעים בעולם, לא יערב כך לחככם. תברכו אותי על זה כל חייכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשבת - רק שירי שבת. בני אלבז
צילום: ערוץ 24
מומלצים