שתף קטע נבחר

נשות הכותל בפוזת הצנחנים: "זה שחרור הכותל"

הנשים שמתפללות עם טליתות בכותל ביקשו מהצלם דוד רובינגר אישור להשתמש בתמונת "הצנחנים בכותל" לצד תמונה שלהן בהעמדה דומה. רובינגר, בן ה-86, לא רק הסכים - אלא הגיע לצלם בעצמו: "החייל עם הקסדה קדוש יותר מהקיצונים"

45 שנה לאחר שחרור הר הבית והכותל, שיחזר בצהריים (יום ד') הצלם דוד רובינגר - יחד עם "נשות הכותל" - את תצלומו המפורסם של הצנחנים משחררי הכותל. הצילום נערך באזור קשת רובינסון, תחת הכותרת "משחררי הכותל 2012", כשאת מקומם של הצנחנים שמביטים מעלה בערגה החליפו הנשים העטופות בטליתות, ואת מקומן של הקסדות החליפו ספרי התורה.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

את הצילום יזמו נשות הכותל, כשניסו למצוא רעיון מקורי לתמונה שתתנוסס על איגרת ברכת "שנה טובה" שהן שולחות לתומכים והתורמים בפועלן. הקונספט היה לפרסם את תמונת משחררי הכותל ממלחמת ששת הימים - ולצידה תמונת נשות הכותל בהעמדה דומה.

 

הצנחנים והנשים (צילום: דוד רובינגר) (צילום: דוד רובינגר)
הצנחנים והנשים(צילום: דוד רובינגר)

 

יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, התקשרה אל זוכה פרס ישראל דוד רובינגר, כדי לקבל ממנו אישור להשתמש בתמונה. הצלם ביקש להבין מהו השימוש שייעשה בתמונה, והופמן הסבירה לו על "נשות הכותל".

 

״אמרתי לו שקבוצת הנשים הזו מנסות להוציא את המונופול הדתי על הכותל מידי קומץ קיצוניים", היא מספרת. "הוא צחק ואמר 'אתן בשבילי משחררות אמיתיות', והציע כי על אף גילו המבוגר, הוא יבוא לתעד בעצמו את הנשים בפוזה ההיסטורית של משחררי הר הבית. השתגענו מהתרגשות וחגגנו את ההצעה. לא האמנו שזה יתגלגל לשם".

 

דוד רובינגר בעבודה ()
דוד רובינגר בעבודה

 

היום אחר הצהריים טרח והגיע רובינגר, בן ה-86, ופגש בקבוצת הנשים להומאז' על התמונה הידועה. הוא סיפר כי הירתמותו המהירה ליוזמה הייתה בשל חיבור שהרגיש לעניין: "תראה בתמונות שצילמתי אז - נשים וגברים ישבו יחד ליד הכותל. היום זרקו את הנשים החוצה, אפילו דוד המלך לא היה נחשב ליהודי מבחינתם. החייל  שהחזיק את הקסדה בתמונה ההיא, בעיניי, קדוש יותר מכל הקיצונים האלה".

 

כשהגיע לרחבת גן דוידסון - שם מותר לנשים להתפלל - הפטיר רובינגר נוכח קולות ההמון החרדי שקיים באותה העת

אירוע: ״זה הופך לאפגניסטן ופקיסטן".

 

הופמן: "אנחנו מרגישות במאבק מתמיד על שחרור הכותל מקומץ קיצונים שמנשל את הנשים מזכויותיהן במקום. אחד מסעיפי ההקמה של הקרן למורשת הכותל, זה אפשרות לחגיגת אירוע בת מצווה לבנות, אולם למרבה האבסורד, הן לא יכולות לקרוא בתורה".

 

יו"ר נשות הכותל הביעה מורת רוח רבה מהנהלים בכותל: "יש בכותל יותר ממאה ספרי תורה, כיצד ייתכן שלנשים אין אפילו ספר תורה אחד? ומדוע אישה שתקרא בספר תורה או שתתעטף בטלית תיעצר?"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד רובינגר
נשות הכותל בצילומים
צילום: דוד רובינגר
מומלצים