שתף קטע נבחר

באדיבות פוטין: הנשק התרמו-בארי של אסד

בישראל לא הופתעו מטענות המורדים על כך שהותקפו באמצעות פצצות תרמו-באריות. הנשק המתקדם הועבר מרוסיה לסוריה וחיזבאללה, וחיילי צה"ל נפצעו בעבר בניסוי בו

מלחמת האזרחים בסוריה חושפת את קיומו של נשק חדש באזור, שישראל כבר ידעה שנמצא ברשותו של צבא אסד. טענת המורדים, לפיה צבאו של בשאר אסד השתמש בנשק תרמו-בארי - נשק קונבנציונלי, אך מתקדם והרסני - לא הפתיעה את גורמי הביטחון בארץ.  

 

המשבר הסורי - דיווחים אחרונים:

המורדים: אסד משתמש בפצצות תרמו-באריות

ועידה על סוריה בטהרן: "חילופי שלטון - אשליה"  

"החטופים בסוריה - ממשמרות המהפכה"

 

בישראל ידעו כי פצצות תרמו-באריות סופקו לצבא סוריה על ידי רוסיה, והועברו מדמשק לחיזבאללה. עם זאת, ישראל שמרה בסוד את המידע ולא הפיצה אותו ברבים, ולכן רק כעת יצא לאור שסוריה מחזיקה בנשק זה.

 

במלחמת לבנון השנייה ישראל לקחה כשלל כמה מטולי RPG 29 שנועדו לשיגור חימוש תרמו-בארי, שסופקו על ידי סוריה לחיזבאללה. בניסוי שנערך בפברואר 2008 ב"מטווח 24", בסיס ניסויים צבאי הנמצא דרומית לחוף ראשון לציון, ביקש חיל החימוש לבדוק את יכולותיו של הנשק ההרסני. בניסוי, שבו נעשה ירי RPG, נפגעו שלושה חיילים - קצין נפצע קשה, מצבם של שני אחרים הוגדר אז כבינוני וקל.

 

החימוש התרמו-בארי נמצא בפצצות אוויר, בראשי קרב לטילים וכאמור אף במטולי RPG, שבשימוש ביחידות השדה של הצבא הסורי. נשק מסוג זה מתפוצץ מעל למטרה בעוצמה אדירה ובמקביל יוצר ואקום הרסני באמצעות שאיבת אוויר. פצצות תרמו-באריות יכולות לגרום לכוויות ולנזק כבד לאיברים הפנימיים, בפרט קרע של הריאות. קורבנות ההפצצה סובלים במשך רגעי הפיצוץ מחנק קטלני.

 

הבוקר פורסם ב"טיימס" הלונדוני כי בכירים ב"צבא סוריה החופשי", ארגון האופוזיציה הגדול בסוריה, טוענים כי בתקיפת מעוז המורדים בפרבר של חלבּ, סלאח א-דין, השתמש הצבא בפצצות מסוג זה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים