שתף קטע נבחר

פשע אופנה: זמזמים נגד גניבה מפריעים לנו למדוד

גנבים גורמים ל-2% פחת ברשתות האופנה בעולם ובינתיים, אנחנו סובלים מזמזמים שמפריעים לנו למדוד ולראות איך הבגד יושב עלינו. שאלנו רשתות למה ממקמים זמזמים על האף שלנו, בירכיים ולמה אי אפשר למדוד חגורות. איך עובדים הגנבים ואיך עובדים הזמזמים איזה זמזם משפריץ דיו ומי מתכנן שבב במקום זמזם

מצוידים בדימוי גוף לא אידיאלי, אנחנו נכנסים לחנויות בגדים בחרדה קלה. האם הפריט שנתאהב בו הפעם ישב עלינו בול? גם רשתות האופנה שותפות לחרדה שלנו. לכן הן מחמשות את המוכרים בפנינים כמו: "זה נראה מדהים עלייך", הופכות את מידה 40 ל-38 ומשתמשות במראות "מרזות". אז למה לעזאזל הן תוקעות את הזמזם נגד גניבות בדיוק במותן, בירכיים ובאמצע החגורה, כך שהחצאית משמינה את ירכנו, השמלה מגדילה את מותננו, הישבן שלנו נראה מוזר בג'ינס והחגורה לא נסגרת עלינו? ומה נסגר עם הזמזם הענק שתקוע באמצע האף שלנו כשאנחנו מודדים משקפי שמש?

 

 

בסיור שערכנו בקניונים, מיפינו את מיקומיהם היותר נסבלים של הזמזמים על גבי הבגדים. נראה שבחולצות, המיקום הנוח יותר הוא מאחור - הוא לא פוגע במראה אך מגרד ומציק בעורף. בשמלות, הזמזם מונח מאחור או בתחתית השמלה, שם הוא לעיתים מוצמד ברישול, כך שנוצר קפל בשמלה שפוגע בגזרתה בזמן המדידה.

 

בג'ינס, המיקום הנוח ביותר הוא לרוב מאחור, בתפר העליון, כשלעיתים זה מפריע להוסיף למדידה גם חגורה. כשהזמזם ממוקם בתחתית הרגל, הוא הורס את הלוק רק כשמדובר בסקיני ג'ינס.

פוראבר 21. הזמזם מעוות את המראה של השמלה ()
פוראבר 21. הזמזם מעוות את המראה של השמלה

 

פשעי האופנה של הרשתות

ומה לגבי המיקומים המעצבנים? כאלה יש בשפע. ברשתות מסוימות כמו H&M מצאנו חולצה עם זמזם שהוצמד לפרונט הבגד, כמעט במרכזו, פשע אופנה רציני. בזארה מצאנו שמלות עם זמזמים במותן, שמפריעים לסימטריה של המראה בעת המדידה. הגופיות בזארה מגיעות עם זמזמים בחלק התחתון הקדמי, כך שקשה להכניסן לתוך החצאית או המכנסיים מבלי להבחין בבליטה משונה. בנוסף, כשהזמזם ממוקם על גבי שטח הגופייה ולא בתפר, הוא מותיר בה שקע לא אטרקטיבי.

 

במנגו, אבוי, מצאנו מכנסיים קצרים עם לא פחות מצמד זמזמים: אחד בצד האחורי של המכנסיים והשני על גבי החגורה, כך שאי אפשר לסגור אותה ושניהם יחד מסרבלים עד מאוד את מדידת הבגד. בקסטרו ו-H&M הנעליים מחוברות בחוט וזמזם אימתני שוכן ביניהן, כך שכדי למדוד אותן יש להתאמן בהתעמלות קרקע או בזימון המוכרים כדי לסייע.

 

 

בזארה ומנגו: זמזם על הבגד וזמזם נוסף על החגורה. איך אפשר למדוד את זה? ()
בזארה ומנגו: זמזם על הבגד וזמזם נוסף על החגורה. איך אפשר למדוד את זה?

  

בפוקס מצאנו בגדי ים עם זמזמים בתפר הקאפ או ממש על גבי הקאפ, מה שמכער להחריד את הפריט ומקשה על מדידתו ובחינתו. מצאנו שכל החגורות ברוב הרשתות מזומזמות בצורה נוראית שלא מאפשרת מדידה.

פוקס. הזמזמים מוצמדים על גבי הקאפ ()
פוקס. הזמזמים מוצמדים על גבי הקאפ

 

ברשתות המשקפיים יש כמה אופציות זמזום, כשהאיומה מכולן, כאמור, היא אופציית זמזם האף, שמאלצת צרכנים להסתובב עם אף תותב ולהצדיע בזמן המדידה. האופציה השכיחה יותר ויותר היא זמזם בצידי הידיות, שמכאיב באוזן ומציק ברקות. אמצעי נוסף מעצבן לא פחות: נעילת המשקפיים בתוך ארונות זכוכית. באירוקה הגדילו עשות: גם מזמזמים וגם נועלים. נראה שבאשמת הגנבים - כולנו סובלים.

אירוקה. משקפיים עם ידיות אימתניות + משקפיים שנעולים בארונות ()
אירוקה. משקפיים עם ידיות אימתניות + משקפיים שנעולים בארונות

 

הזמזמים מפריעים ללקוחה לראות איך הבגד יושב על הגוף

איתי ישי מטופשופ, מסביר כיצד בוחרים ברשת את המיקומים של הזמזמים. "לקח לנו הרבה זמן למקם את הזמזמים היטב", אמר ל-ynet. "היה עלינו לאזן בין הצורך להגן על הפריטים לבין הרצון שלנו שלא להקשות על הלקוחות. אנו מקפידים להקשיב ללקוחות וכבר שנתיים שאין תלונות מלקוחות, אבל זה אחרי ניסיון ולמידה של שנים".

 

על מה היו התלונות?

 

"בג'ינסים קיבלתי המון תלונות לפני שנתיים, כיוון שמיקמנו את הזמזם קצת מתחת לירך. העברנו אותו לקו התיפור של החגורה והכיס, כך שהוא לא מפריע יותר לירכיים. אם הזמזם בכל זאת מפריע, המוכרות יכולות להסיר אותו עבור הלקוחה, אבל אז הן נשארות איתה בזמן שהיא מודדת. אנחנו מבינים שהלקוחה רוצה לראות שהפריט יושב טוב על הגוף. התגים לא רק מפריעים לה אלא גם לנו: הם מקשים על תליית הבגדים".

 

איך אתם פותרים את בעיית השקע שנותר בבגד אחרי שליפת הזמזם?

 

"בחולצות, אנחנו ממקמים את הזמזם בגב, באזור התפר ואז כששולפים את הסיכה, התפר מסתדר מיד, השקע חוזר ונבלע פנימה. בשמלות וחצאיות הזמזם נמצא מצד שמאל בתיפור החגורה בקו המותניים".

 

זה מיקום בעייתי שמעוות את המותניים. ואם אני רוצה להוסיף חגורה?

 

"זה מיקום עם מינימום הפרעה".

פול אנד בר. זמזם מקדימה ()
פול אנד בר. זמזם מקדימה

רנואר. זמזמים מאחורה בתפר העליון - פיתרון הגיוני ()
רנואר. זמזמים מאחורה בתפר העליון - פיתרון הגיוני

 

את הזמזמים הגדולים קשה יותר לפרק

גם סוג הזמזם קריטי ללקוחות המודדים. יש זמזמים גדולים ומציקים, יש קטנים ודוקרניים. איך בוחרים? "הזמזמים הגדולים יותר טובים לאבטחה מאשר הקטנים, כי את הקטנים אפשר לפרק", מסביר שי.

 

"יש מדבקות זמזם שמטמינים במיקומים נסתרים ויש זמזמי 'כדורי גולף' שקופים שפחות מפריעים לבגד. בחלק מהחנויות אני אוסף 5 זמזמים ביום שלקוחות הסירו מהבגדים. יש שיטות להוריד זמזמים, כשאת הגדולים קשה יותר לפרק".

 

בהרבה רשתות אין מדבקות זמזם על תכשיטים.

 

"כי אין זמזם מתאים וזה פריט גניב מאוד. לכן הוא ממוקם ליד הקופות".

 

למה הזמזמים בחגורות כל כך מפריעים?

 

"חייבים להכניס את הסיכה לתוך חור, כל דרך אחרת תפגע בפריט".

 

ד"ש מהזמזם: מה יהיה עם השקע שיישאר שם? ()
ד"ש מהזמזם: מה יהיה עם השקע שיישאר שם?

 

לא משתלם לרשת לא לזמזם את הסחורה

חיה פינקל מנהלת השיווק של רשת דיסקרט מגלה סודות מקצועיים. "במכנסיים אנחנו ממקמים זמזמים 15 ס"מ מכף רגל שמאל. כי גבוה יותר, זה מפריע בישבן ובירכיים. כך גם בחצאיות ובשמלות. אנחנו נשים, אנחנו בוחנות את הישבן ולא צריך להוסיף שם עוד דברים שיבלטו.

 

"בבדים עדינים כמו משי, נעיצת הזמזם עלולה לחורר את הבגד, לכן מצמידים את הזמזם לתווית באמצעות חוט פלסטיק קשיח. באקססוריז משתמשים במדבקות זמזם חזקות. אנחנו מחזיקים מלאי קבוע של זמזמים ומוסיפים כשמגיעה עוד סחורה או כשסיכות נשברות".

 

למה לא מוצאים שיטה פחות מפריעה?

 

"אין ברירה, חייבים לדאוג שהסחורה לא תיגנב ואין דרך אחרת. לא משתלם לרשת לא לזמזם את הסחורה כי זה בהחלט מצמצם את התופעה ומשמש כהתרעה אבל אנחנו משקיעים מחשבה במיקום כי אנחנו מאמינים שכשהזמזם מפריע, הבגד לא מונח טוב וכשזה קורה – הלקוחה לא תקנה".

TNT. פשוט אי אפשר למדוד את החגורות ()
TNT. פשוט אי אפשר למדוד את החגורות

 

כיצד עובדים הגנבים ואיך עובדים הזמזמים?

נראה שצרכנים וקמעונאים כאחד חולמים על שבב קסום שיוכנס לבגד וינוטרל ברגע שהפריט עובר בקופה. הלקוח לא ירגיש בו והגנבים יאותרו בקלות. כך תיחסך עוגמת הנפש של לקוחות משלמים, שמבקשים לצאת מהחנות ונחרדים למשמע הצפצוף הקולני שמסמן אותם כפושעים. מסתבר שהמוכרים שכחו להסיר מדבקה שהוכמנה בבגד שקנו ועוגמת הנפש - רבה.

זארה. הזמזמים תקועים באמצע השמלה ()
זארה. הזמזמים תקועים באמצע השמלה

 

אין ספק שיש לקוחות פחות תמימים, באשמתם הומצאו הזמזמים. ברשתות מספרים על שלל שיטות: אם מצמידים זמזם בחלק התחתון של הג'ינס, הגנבים גוזרים את המכנסיים ואחר כך תופרים מכפלת. באמצעים מסוימים, אפשר לפרק זמזמים מלבניים מהדור הישן ולהפריד את המגנט מהפין, אך זמזמים עדכניים מקשים על חיתוך כזה. בנות צעירות שאינן גנבות מקצועיות גוזרות זמזמים או קורעות פריטים ומותירות אותם בחנות כשהם כבר לא לבישים. שיטה נפוצה בקרב גנבים יותר מקצועיים היא כיסוי פנים התיק בנייר אלומיניום כדי למנוע מהזמזם לזמזם, אך רוב המערכות היום כבר מזהות את השיטה הזאת.

 

בז'רגון המקצועי, הזמזמים נקראים תגים אלקטרוניים קשיחים שמתקשרים באמצעות גלי רדיו עם המשדרים והמקלטים הממוקמים בכניסה לחנות. בקופה, הם עוברים נטרול על ידי שליפת התג באמצעות מתקן מגנטי. מדבקות מנוטרלות באמצעות סורק שפולט אות רדיו ששורף את המערכת האלקטרונית שבמדבקה, או באמצעות מדבקה מנטרלת או באמצעות מגנט בעוצמה נמוכה. השערים בכניסה יכולים לבוא בזוגות, שלשות, ביחידים או כשהם מובנים בדלתות. המערכות המשוכללות יותר כבר לא מבוססות על אנטנות, אלא על מעבד אותות דיגיטלי שמאפשר גילוי משופר.

 

נעלי סקופ: "זמזם זו פגיעה בכבוד הלקוחות"

יש רשתות שלא משתמשות בזמזמים. למשל Hoodies ו-swear ורשתות נעליים רבות, ביניהן נעלי סקופ. רוני אינסאז בעלי הרשת מסביר: "אנחנו יכולים להשתמש בזמזמים ובמדבקות אבל זה פוגע באמון של הלקוחות ועושה להם חיים קשים. אנחנו יודעים איך לנהל את המלאי שלנו בלי לפגוע באמון של האנשים. יש כיום שיטות יותר טובות לאתר אדם שבא לגנוב בחנות, הרי אפשר גם לגנוב כשיש זמזמים. לפעמים יש תקלות ולקוח מצפצף למרות ששילם וזה פוגע בכבוד האדם. אנחנו לא רוצים לראות פנים אדומות של אנשים ולכן לא רוצים להשתמש בדבר הזה, זה עושה רע ללקוח".

 

אולי כיוון שחנות נעליים היא בדרך כלל פתוחה בלי תאי מדידה ויותר קשה לגנוב בה?

 

"יש גניבות בכל חנות ורשת, גם בחנויות נעליים - אך זה בטל בשישים. הפגיעה באנשים לא שווה את זה".

מגה ספורט. הזמזם נגרר אחרי הנעל ()
מגה ספורט. הזמזם נגרר אחרי הנעל

 

הלבשה תחתונה: בסיומת הקרס הנקבי

לרשתות ההלבשה התחתונה יש מלאכה לא פשוטה במיקום הזמזמים. "ערכנו מחקרים שלמים בנושא", מספרת ג'ני קובה מרשת ג'ק קובה. "חוץ מזה שזה מציק, אם הזמזם ממוקם במקום הלא נכון הוא מעוות את המראה. למשל, אם מצמידים את את הזמזם בצד ימין, תראי שכל החזיות בחנות נוטות ימינה.

 

"למדנו מהניסיון וגם מחנויות בחו"ל איך תולים את החזייה כך שהזמזם לא יפריע לתלייה, איך מצמידים את הזמזם כך שלא יפריע לסגירה, שלא יקרע את התחרה המשי או השיפון. זה ממש סיפור שלם. הגענו למסקנה שהמיקום הנכון הוא בסיומת הקרס הנקבי. ככה אפשר לסגור את החזייה מבלי שהזמזם יפריע".

 

איפה אסור לשים זמזם?

 

"בין הקאפים מקדימה כי כי זה הורס את הדקולטה. גם הכתפיות זה מיקום לא טוב ובקאפים זה עשוי להרוס את הבד. כדי חשוב להשתמש בזמזמים להלבשה תחתונה שקטנים בחצי מהזמזמים הרגילים ולא משאירים סימנים. שימוש בזמזם לא נכון יכול להשאיר חור בחזייה. גם הצמדת הזמזם במיקום לא נכון – למשל על הגומי בתחתונים - יכול לחורר את הפריטים. בגרביונים למשל, יש לנו מדבקות בלבד".

 

ובכל זאת גונבים?

 

"כן אבל יש שיטות לאתר גנבים. למשל קונה שנכנסת עם שקית גדולה מאוד, היא קרוב לוודאי מכוסה בפנים באלומיניום. יש גם כאלה שבאים בזוג או בשלישייה: אחד או זוג מסיחים אתה מוכרת והשלישי גונב ".

קסטרו. טעות במיקום הזמזם ()
קסטרו. טעות במיקום הזמזם

 

אופטיקה הלפרין: נחדיר שבב למשקפיים

הזמזמים הכי מגוחכים, אלה שכל החברים שלהם צוחקים עליהם, הם זמזמים למשקפיים שמסתירים אפים וחוצים פרצופים לשניים. הסיבה שבכל זאת רשתות דבקו בזמזמים הללו פשוטה: הם זולים.

 

ישראל הלפרין, מאופטיקה הלפרין מסביר: "זמזם על האף הוא יותר זול ופרקטי אך הוא מפריע למדוד, לכן עברנו לזמזם שמורכב על הידית, שגם הוא מפריע מעט, באוזן, אך במידת הצורך מורידים מסירים אותו עבור הלקוח. לצערנו זה ענף גניב. יש פטנטים".

 

אולי דווקא מהלפרין תבוא הישועה בדמות שבב. "אנחנו מפתחים מוצר שאין בארץ, מין שבב שיכנס כבר בשלב הייצור לידית של משקפי השמש או הראייה ובכל פעם שלא סורקים את המוצר בקופה, השבב יצפצף" טוען הלפרין. "יהיו בו גם פרטי הלקוח: יום ההולדת שלו וסוג הפריט שקנה. יש לנו קווים לייצור מסגרות וקווי יבוא מותגים ואנחנו מתכוונים להשיג מהשבב רווח כפול. לא נייקר את המוצר לצרכן למרות ההוצאה הכספית".

זמזמים ומערכות אבטחה: השקעה של עשרות אלפי שקלים ()
זמזמים ומערכות אבטחה: השקעה של עשרות אלפי שקלים

 

זמזם בצורת פרח או לב?

בעולם, מדברים על 2% פחת בגלל גניבות לקוחות, עובדים וספקים ברשתות אופנה שמגלגלות מחזורים של מיליונים. "מדובר בהשקעה של אלפי עד מאות אלפי שקלים", כך לפי שרון דורון מנהלת צ'ק פוינט בG4S ישראל, חברה העוסקת בתחום מיגון קמעונאי או לפי הגדרתה, בהקטנת הפחת והאובדן בקמעונאות

 

"אי אפשר למגן תחתונים ומעיל עור או ג'ינס באותו תג למרות שרשתות עושות את זה, כדי לחסוך", היא טוענת. "יש היום פיתרון מיגון לכל מוצר. חשוב למקם את הזמזם במקומות שלא יפריעו למדידה – לא על הרגל בסקיני ולא זמזם גדול על בגד מאוד קטן. היום, רשתות מאוד ערות לאיך שהזמזם מקשט את הבגד. יש לנו רשת שהזמינה זמזמים עם סיכת זהב ואנחנו מספקים זמזמים בצורת פרחים ולבבות".

זמזם עם קפסולת דיו. אם תפרקו אותו תתלכלכו ()
זמזם עם קפסולת דיו. אם תפרקו אותו תתלכלכו

 

החידושים בזמזמים

מה החידושים בתחום? רובם מיטיבים עם הקמעונאים ולאו דווקא מקלים על הצרכן. לפי דורון, יש מגוון מערכות בכניסה לחנויות: שערים אקריליים שקופים, שערים תומכי פרסום ומערכות נסתרות שהלקוח לא מבחין בהן בכניסה לחנות ויודע שהן קיימות רק בשל הזמזמים שעל גבי הפריטים. "יש רשתות אופנה יוקרתיות שלא רוצות מערכות בכניסה", היא מסבירה.

 

"יש היום זמזמים עם סיכה נסתרת שקשה לפתוח אותם וכדי להוציאם מהבגד יש לעשות חור מאוד גדול בבגד, יש תג חכם שיכול להתחבר למעיל מבלי להפריע ללובש אותו. ועוד חידוש: התג מפעיל את האזעקה ברגע שמנסים לחתוך אותו. אם לקחת את המעיל והצלחת לברוח, התג יתחיל לצפצף מחוץ לקניון".

 

ברשת פוראבר 21 ראיתי זמזם עם אזהרה: פתיחת הזמזם תוביל לשפריץ של דיו.

 

"זה סוג תגים שמכילים קפסולות דיו, כך שברגע שפותחים את התג הוא מכתים את הבגד שרוצים לגנוב וכן מכתים את מי שמנסה לגנוב אותו".

 

בזארה מבקשים ממך להצמיד את התיק למתקן מסוים. למה?

 

"זו מערכת שיודעת לזהות תיק שמצופה מבפנים באלומיניום המיועד לנטרל את הזמזם. המערכת הכי מתקדמת היא זו שיודעת לזהות שקיות אלומיניום כבר בכניסה ולספור את כמות הנכנסים והיוצאים מהחנות וכן מחשבת יחס המרה ,כדי שהמנהלים יוכלו לדעת אם אנשי המכירות מממשים את פוטנציאל המכירות בחנות. יש גם מערכות שמתחברות לספירות המלאי".

 

יש חידושים שמקלים על צרכנים שלא גונבים?

 

"יש תגים מוסתרים מיקרוסקופיים. מעין מדבקות שתופרים לתוך הבגד, חוץ מזה אין עדיין תחליף לזמזם".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
זמזמים בשפע. חגורות ב-TNT
זמזמים עם סיכות מוסתרות עולים יותר
זמזם בזארה. מפריע למדוד את החצאית
זמזם במותן הורס את הגזרה ומגרד
H&M. איך אפשר למדוד את זה?
מומלצים