שתף קטע נבחר

צבי ורשביאק: "לימור לבנת רודפת אותי"

צבי ורשביאק תוקף את שרת הספורט ("אצלה הנושא הפופוליסטי חשוב"), מתנער מאחריות לכישלון המשלחת ("במזרן לא אני שוכב") ומודה לראשונה: "פעם הייתי אומר שאמשיך על אפם ועל חמתם, היום מה שכותבים משפיע עליי"

"בוא אתן לך סקופ, שאנשים בבית יבינו פעם אחת למה השרה לימור לבנת רודפת את משפחתי ורשביאק". כך פתח צבי ורשביאק את השיחה בלובי המלון אינטרקונטיננטל. אחרי כישלון המשלחת הישראלית בלונדון, רוב החיצים הופנו אל האיש שמכהן כיו"ר הוועד האולימפי הישראלי מאז 1996 וניכר בו שהוא רוצה להחזיר.

   

 

ורשביאק המשיך: "אחרי הכהונה של לבנת כשרת החינוך, היא ביקשה לקבל את התמיכה שלי. אני חבר מרכז הליכוד וככל הנראה יש לי השפעה על הרבה אנשים. היא הגיעה מלווה בעד, ואמרתי לה שאני מוכן להיפגש איתה רק במשרדי מכבי. לבנת הסבירה לי שמאוד חשוב לה לקבל את תמיכתי, אבל אני אמרתי לה שאחרי הנזק שהיא עשתה לספורט, אשקול שלא להפריע לה. מאוחר יותר נסעתי ברכב ואני שומע דיווח ברדיו, שאחרי פגישה בין ורשביאק ללבנת, הבעתי בה תמיכה. צילצלתי אליה והייתה לנו שיחה קשה שכללה התבטאויות קיצוניות מצידי. גם כשהיה סיפור חלב עמיד היא חגגה על זה כחברה בוועדת הכלכלה, ההיסטוריה הזו היא לא לכבודה. מעכשיו כולם יבינו למה היא רודפת אותנו".

 

לימור לבנת. "השיחה איתה כללה התבטאויות קשות מצידי" (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
לימור לבנת. "השיחה איתה כללה התבטאויות קשות מצידי"(צילום: מרק ישראל סלם)
 

מה דעתך על ההחלטה שלה להקים ועדת בדיקה?

"אני הייתי מחכה לסיום האולימפיאדה, אבל אני הרי יודע שאצלה הנושא הפופוליסטי חשוב מהעניין עצמו. מקווה שתהיה ועדה אובייקטיבית ולא ועדה

מטעם".

 

אם אתה שר הספורט, היית מבקש להחליף את יו"ר הוועד האולימפי אחרי כישלון במשחקים?

"זה לא תפקיד של שר הספורט. הייתי הולך לראות מה המשרד צריך לעשות כדי שבאולימפיאדה הבאה יהיה טוב יותר. לאפשר לילדים להתאמן איפה שרוצים. לא לנסוע מעכו להדר יוסף כדי לקפוץ על חמור".

 

אבל מעבר לדם רע שאולי יש ביניכם, יש טענה לגיטימית, שכמי שהיה מעורב בפרשת הסיליקון בחלב וניגוד העניינים בהקמת האצטדיון בנס ציונה, אתה לא ראוי לכהן בתפקיד ציבורי והמעמד שלך בנוי אך ורק על קומבינות פוליטיות.

"מה זה קומבינות פוליטיות? קניתי מישהו? אנשים ששירתתי אותם, הביעו בי תמיכה".

 

"זה לא היה חלום חיי להיות יו"ר הוועד האולימפי". צבי ורשביאק (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
"זה לא היה חלום חיי להיות יו"ר הוועד האולימפי". צבי ורשביאק(צילום: אורן אהרוני)
 

אז תתמודד שוב בבחירות הקרובות בדצמבר?

"ואם לא, זה יהיה כישלון שלך?"

 

אתה עצמך הכרזת בשבוע שעבר שאולי הגיע זמנך ללכת.

 "עשיתי הרבה דברים בחיים שלי. בדרך כלל נשארתי אם הרגשתי שאני עוד יכול לתרום. למזלי, מצבי הכלכלי לא תלוי באנשים אחרים. שואלים אותי למה אני צריך את זה".

 

לי זה ברור. הכבוד, שיכרון הכוח, הקוקטיילים.

"זה לא היה חלום חיי להיות יו"ר הוועד האולימפי. אני לא מחפש כבוד. גם אם אתה מלכלך אותי, למדתי לחיות עם זה, גם הילדים שלי. קוראים לי 'גנב', 'רמאי', ואני מסתכל בראי ורואה עד היום רק שנתתי ולא לקחתי. הוועד הוא הצלחה גדולה, תזכור איך הוא היה לפני עשר שנים. מצד שני, אני בן 72, והגיל יהיה משמעותי בקבלת ההחלטות. אעזוב אם יימצא אדם אחר".

 

אבי לוזון. ורשביאק: "זכותו להגיש מועמדות" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
אבי לוזון. ורשביאק: "זכותו להגיש מועמדות"(צילום: ראובן שוורץ)
 

אתה באמת חושב שפתאום עד דצמבר יימצא האדם? זה הרי מס שפתיים מצידך.

"אמרו לי שיש רשימה ענקית של יורשים, הרבה רוצים את הכיסא שלי".

 

חברך הקרוב אבי לוזון הצהיר שהוא רואה את עצמו כמועמד.

"לא קיבלתי את התפקיד בירושה, וזכותו של כל אדם להגיש מועמדות. לא כועס על לוזון".

 

חבר אחר, אלכס גלעדי, אמר שהיה בוחר כבר עתה ביהודה מעיין כמחליפך.

"גלעדי עובד עליי קשות שאשאר".

 

אלכס גלעדי. ורשביאק: "הוא עובד כדי שאשאר" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אלכס גלעדי. ורשביאק: "הוא עובד כדי שאשאר"(צילום: אורן אהרוני)
 

איפה האחריות האישית שלך? המשלחת כשלה, אחרי שאתה הבטחת שלוש מדליות.

"הבטחתי? אמרתי שאני מצפה לזה. המדליות בכיס שלי? אני יכול להבטיח שמישהו יקפוץ גבוה? הרבה עיתונאים היו שותפים לציפיות האלו. אני רוצה לראות עיתונאי אחד שהיה אומר לי שקורזיץ לא תביא מדליה, אז הוא צריך להתפטר? השאלה אם הוועד נתן את התנאים הטובים ביותר. במזרן לא אני שוכב".

 

מסתובבים פה במלון יו"רים מכל המדינות. יש מישהו עם קדנציה ארוכה כמו שלך?

"כן, מכיר כאלו שכשבאתי הם כבר היו בתפקיד. ניסיון זה לא חיסרון. יש כמה גורמים שצריכים להשפיע עליי לעזוב, כמו הגיל. גם מה שכותבים עליי משפיע. הייתה תקופה שאמרתי אמשיך על אפם ועל חמתם, עכשיו אני לא שלם עם עצמי".

 

אשתך שוהה איתך בלונדון ומסתובבת עם אקרדיטציה רשמית של הוועד האולימפי.

 "תראה לי יו"ר אחד שאשתו בלי אקרדיטציה. מאחר שאין לי מאהבת הבאתי את אשתי".

 

אלכס שטילוב. ורשביאק: "איך אפשר להגיד שמקום 6 זה כישלון?" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אלכס שטילוב. ורשביאק: "איך אפשר להגיד שמקום 6 זה כישלון?"(צילום: אורן אהרוני)
 

בוא נדבר על המשלחת. שני האסים הגדולים, שטילוב וקורזיץ, כשלו.

"נכון, הציפיות הגבוהות ביותר היו מהם. שניהם הגיעו למקום השישי, זה כישלון? ריבונו של עולם, איך אפשר להגיד דבר כזה? אז שטילוב לא עמד בציפיות. ציפינו באותה תחרות שהוא ינצח את היפני והרוסי, את הסיני הוא לא יכול היה. וקורזיץ הייתה פעמיים אלופת עולם, ברור שציפינו ממנה".

 

גם בג'ודו היה כישלון גדול. חמישה מתחרים שהשיגו יחד שלושה ניצחונות בלבד.

"ארשנסקי עשה עבודה יפה, לא היו ציפיות שייקח מדליה. סוסו נלחם, ואליס הייתה פצועה קשה מאוד וסיימה שביעית, כל הכבוד לה על הקרבות. לאריק קרה פנצ'ר וחבל שקרה".

 

אחרי בייג'ינג אמרת שזאבי הגיע שבע, מה הפעם?

"אריק הגיע נחוש וקרה לו פנצ'ר. אם הוא לא היה מגיע לקרקע, התוצאות היו אחרות. גם כשאתה נוסע עם אוטו חדש, צמיגים חדשים, מסמר קטן יכול לפוצץ לך הכל. ההפסד שלו גרם לי לבכות, גם עכשיו יורדות לי דמעות. הוא ספורטאי גדול בן 35, שהקדיש את חייו לספורט, רצה לכפר על מה שהיה בבייג'ינג ואפילו לא איפשרו לו להילחם. לא מגיע לו".

 

אריק זאבי. ורשביאק: "חבל שקרה לו פנצ'ר" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אריק זאבי. ורשביאק: "חבל שקרה לו פנצ'ר"(צילום: אורן אהרוני)
 

הכישלון של השייט גדול מזה של הג'ודו?

"צודק. אם ניקח את לי, אז רק בחצי השנה האחרונה היא הייתה פעמיים אלופת עולם ולא מימי אנטיוכוס. מה לעשות שהיא טובה ברוחות חזקות ולא בחלשות".

 

זה מה שקורה כשהספורט המוביל שלנו תלוי במזג האוויר.

"זה הספורט. התקופה האחרונה ששחר צוברי נלחם על המקום לא עזרה לו ויכול להיות שאחרי שניצח את משיח, זה הוציא לו את כל האנרגיה. ב-470 כל אחד מהם יכול היה להביא מדליה והם אכזבה גדולה מאוד".

 

בישראל חגגו בטירוף את המקום של טומרקין בשחייה כשבליטא וסין מגדלים שיאנים ואלופי שחייה בני 16.

"אז המדינה משוגעת. כמו שבשיוט המדליות של קורזיץ אנשים חשבו שאנחנו המדינה היחידה שיש לה תקשורת, בזמן שאלו שזכו לא היו להם שם נציגי תקשורת. בכל מקרה, טומרקין עשה הישג מצוין".

 

צוברי. ורשביאק: "יתכן שהניצחון על משיח הוציא ממנו אנרגיה" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
צוברי. ורשביאק: "יתכן שהניצחון על משיח הוציא ממנו אנרגיה"(צילום: אורן אהרוני)
 

אתה מודה שהמשלחת ללונדון התגלתה ככושלת?

"זו אכזבה, לא כישלון".

 

איפה הבעיה?

"תשתיות על הפנים, בראש ובראשונה. בנוסף, אני צועק כבר שנתיים שהמדינה צריכה לדאוג שילד שהולך לחוג לא ישלם 300 שקל לחודש. באירופה ילד משלם 5 יורו לחוג, מגיע לגיל 13 ובוחר את הענף שבו הוא טוב".

 

לבנת: ניסיון ורשביאק מביך

דובר השרה לבנת מסר: "שרת התרבות והספורט לימור לבנת נאבקת בשנים האחרונות בנחישות על מנת להטמיע בספורט ערכים של טוהר מידות וכללי מינהל תקין. פעילותה זו, במקום שתזכה לתמיכה ושיתוף פעולה מצידו של צבי

ורשביאק לטובת הספורטאים והספורט בישראל, נתקלה פעם אחר פעם בהתנגדויות והערמת קשיים.

 

חגיגה אולימפית ב-ynet ספורט:

 

לפני למעלה משנה, בתום שימוע שנערך לצבי ורשביאק ובהוראת היועץ המשפטי לממשלה, החליטו השרה לבנת ושר האוצר שלא להאריך את כהונתו במועצה להסדר ההימורים בספורט. זאת, לאחר שבחוות דעת מנומקת של היועצים המשפטיים של משרדיהם נכתב כי 'התנהלותו בעבר של ורשביאק בפרשת האצטדיון בנס ציונה הייתה נגועה בניגוד עניינים חמור ובהתנהלות שאינה עולה בקנה אחד עם עקרונות טוהר המידות, המתבקשים ממי שממלא משרה ציבורית בגוף כה מרכזי כמו המועצה. מינוי בהתעלם מעובדות אלו פוגע באמון הציבור במוסדותיו ובעקרונות בסיסיים ביותר של טוהר מידות. הניסיון עכשיו של ורשביאק לייחס כביכול לשרה שיקולים לא ענייניים בהתנהלות מולו הוא מביך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
צבי ורשביאק
צילום: אורן אהרוני
מומלצים